Autor Téma: Delphi školení - novinky, změny atp...  (Přečteno 414 krát)

Offline age.new

• Mladík
  • **
Delphi školení - novinky, změny atp...
« kdy: 12-05-2017, 07:57:17 »
Dobrý den,

mohl bych se prosím optat, zda-li existují v ČR školení pro Delphi se zaměřením na novinky a změny (s možností lehčího náhledu do kódu, implementace, jak co a kdy použít)? Nejlépe pravidelné (2x-4x do roka)?

V práci jsme zamrzli na verzi 6, avšak v případě nových projektů bychom rádi využili nejnovějších verzí 10.

Nevím ani, zda Embarcadero nabízí i nějaké jiné řešení (online /offline kurzy). Má někdo nějakou zkušenost?

Děkuji.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • Verze Delphi: D5,D2007, DXE, DXE2 + 2 poslední (Tokyo)
    • O Delphi v češtině
Re:Delphi školení - novinky, změny atp...
« Odpověď #1 kdy: 12-05-2017, 08:33:48 »
A tak jsem se snažil, aby to google našel okamžitě - http://delphi.cz/page/Skoleni-Delphi.aspx.
Napiš mi, a pokud se domluvíme tak k vám přijedu.
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Marek Weyda

• Plnoletý
    • Verze Delphi: Delphi 2007, 10.1 Berlin
« Odpověď #2 kdy: 12-05-2017, 08:39:36 »
Tak díky moc za dotaz, po těch různých kriticích Delphi, kteří pomalu už ovládli tento web, je to fakt příjemné číst. Už jsem byl rozhodnutý, že sem ani nebudu přispívat, jak jsem byl znechucený, ale v poslední době jsou tady opět dotazy k věci.

Takže podle mojí zkušenosti:

Jsem hlavní programátor ve firmě, kde vyvíjíme rozsáhlý ERP včetně výroby a bez Delphi už si to neumíme představit. Jsou spokojený zákazníci i naši vývojáři. Uděláš v tom všechno možné a hlavně rychle a kvalitně. Ovšem je opravdu třeba přejít na nejnovější Delphi, také jsme dlouho zastydli na verzi Delphi 7 a to se prostě nedá srovnat s tím, co nabízí nová verze. Nyní intenzivně dokončujeme kompletní přechod celého ERP na nové Delphi. A to bylo panečku řádků kódu, co se muselo předělat :-)

Doporučuji mezikrok - skok na Delphi 2007, které oproti Delphi 7 mají velký přínos a ještě nemusíte řešit nový systém řetězců. Navíc zakoupení licence na nové Delphi automaticky umožní licenci na nižší verze.

Jinak co se týká školení - nebyli jsme na žádném živém a ani jsme to nepotřebovali, ale vím, že Radek Červinka - autor tohoto webu, tak ten školení dělá a myslím si, že není třeba se obracet na někoho jiného. Napiš mu a určitě sdělí více. Soudě podle tohoto webu si myslím, že lepší školení než u Radka nenajdeš, pokud trváš na školení naživo.

U nás jsou vývojáři nadšenci, takže veškeré dostupné informace jsme si snadno nalezli napříč webem a také samozřejmě podle bohatých osobních zkušeností. Hledej na fórech, na komunitě Embarcadera, v jeho webinářích, je toho opravdu mraky. Určitě také blogy autorů Delphi. Také je dobré jezdit na předvádění nových verzí, v českém zastoupení Embarcadera jsou šikovní lidé, klidně se obrať na ně - na pana Kubáta, Houfa a další, poradí, kde hledat informace.

Jenom varuji - na netu je spousta "škodičů", kteří Delphi neuvěřitelně haní, aniž by cokoliv věděli o nových verzích. Většinou jsou to bývalý programátoři Delphi nebo absolventi různých škol, kteří aniž by to prostředí viděli, tak automaticky řeknou, že je to dinosaurus. Takže informace ideálně získávat opravdu jenom od lidí, pro které je Delphi denní chleba a právě nezastydli na starých verzích, ale sledují novinky a aktivně je využívají.

Také máme rozsáhlé zkušenosti s náborem programátorů Delphi - je to bída. To Ti lhát nebudu. Ale když už najdeš, jedná se opravdu o kvalitní programátory, kteří hlavně dokáží myslet a programovat i "low level".

Takže snad Ti nějaká informace ode mě pomůže.

Offline age.new

• Mladík
  • **
« Odpověď #3 kdy: 12-05-2017, 08:59:11 »
Pane Červinka, děkuji za odkaz. Budu to brát v potaz a pokud přesvědčím vedení firmy, tak jim tuto možnost předložím. Trošku jsem doufal třeba v nějaký oficiální Embarcadero "klub" který pořádá nějaké pravidelné sjezdy (nemusí být nutně přímo školení do hloubky). Jednorázové (denní) školení může mít svá negativa - moc nových informací naráz není občas jednoduché vstřebat. 

Pane Weyda, programátory Delphi bychom potřebovali jako sůl. Práce je moc a čas učit se nové věci neexistuje. Přechod z Delphi 6 naštěstí dělat nebudeme. Přepsat celý projekt i s komponenty by zabralo možná stejně tolik času jako naprogramovat vše od začátku.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #4 kdy: 12-05-2017, 09:09:30 »
Přechod z Delphi 6 naštěstí dělat nebudeme. Přepsat celý projekt i s komponenty by zabralo možná stejně tolik času jako naprogramovat vše od začátku.

Jen tak pro zajimavost: Proc si to myslíte? Kolik máte řádků kódu, jaké máte externí komponenty? Z mé zkušenosti to většinou nebyla taková hrůza, ale záleží na projektu.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #5 kdy: 12-05-2017, 09:10:25 »
EMBT pořádá co půl roku prezentaci, ale nejde to moc do hloubky.

Offline age.new

• Mladík
  • **
« Odpověď #6 kdy: 12-05-2017, 11:00:32 »
Projekt je velmi rozsáhlý. Možná kolem 100 formulářů a zdrojových souborů (když nepočítám naše komponenty). Kdysi jsem se to pokusil rozběhat v XE2, ale po několika hodinách jsem byl totálně ztracený. Zpětně by se muselo spoustu kódu opět testovat a to není v našich silách.

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: XE7 professional
« Odpověď #7 kdy: 12-05-2017, 11:38:48 »
Citace
Doporučuji mezikrok - skok na Delphi 2007, které oproti Delphi 7 mají velký přínos a ještě nemusíte řešit nový systém řetězců. Navíc zakoupení licence na nové Delphi automaticky umožní licenci na nižší verze.
S tým odporúčaním som sa tu stretol viackrát. Bez toho medzi kroku píšu, že to je vždy masaker. S medzikrokom to relatívne dobre zvládli. A boli to veľké projekty.
Delphi XE7, FireBird
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline vandrovnik

• Plnoletý
    • Verze Delphi: 10.2
« Odpověď #8 kdy: 12-05-2017, 12:12:41 »
Projekt je velmi rozsáhlý. Možná kolem 100 formulářů a zdrojových souborů (když nepočítám naše komponenty). Kdysi jsem se to pokusil rozběhat v XE2, ale po několika hodinách jsem byl totálně ztracený. Zpětně by se muselo spoustu kódu opět testovat a to není v našich silách.

V jednom člověku jsem převáděl projekty z Delphi 5 a Delphi 6, které obsahovaly 240, 560 a 660 formulářů, a dalo se to zvládnout. Samozřejmě zejména u prvního převáděného projektu si to člověk "užije", protože všechna úskalí teprve objevuje. Je taky fakt, že vlastních komponent mám jen pár a cizích bylo rovněž poskrovnu.
« Poslední změna: 12-05-2017, 12:20:41 od vandrovnik »

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
« Odpověď #9 kdy: 12-05-2017, 12:59:59 »
Excellent
Rated 1 time
Zpětně by se muselo spoustu kódu opět testovat a to není v našich silách.
Hodne zalezi, jak to mate napsany: pokud slusne, tak je prechod pomerne jednoduchy. Prevadel jsem nekolik pomerne rozsahlych cizich projektu a vetsi problemy s tim nebyly. Urcite tezkosti muze zpusobit naduzivani ANSIStringu jako managed bufferu v podstate pro cokoli, protoze v novych verzich je to predelane na TBytes.

Ovsem krucialni je, jestli to mate na cem otestovat, protoze my pred lety museli zastavit vyvoj rodiny aplikaci, protoze uz jsme nemeli dostupny HW, ktery kdyz byl novy, tak jsme si od vyrobcu/dovozcu pujcovali, taky banky, GSM operatori & dalsi vetsinou neprovozuji trvale testovaci servery, jen kdyz to spousteji novou technologii apod. Tam to znamena jedine udelat branch, nove veci migrovat a nabizet v novem provedeni a stare veci uz jen zaplatovat a pokud bude nekdo chtit neco noveho, tak jedine dalsi vyvoj do nove verze se zajistenim potrebnych podminek.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #10 kdy: 12-05-2017, 13:23:42 »

No, to zas tak velký projekt (na to co znam za projekty v Delphi) neni.

Ale vazne, migrace na D2007 je relativne snadna a prakticky primocara - pokud mate zdrojaky od cizich komponent a fakt to stoji za to.

Offline age.new

• Mladík
  • **
« Odpověď #11 kdy: 15-05-2017, 08:28:11 »
Mít projekt o 600 formulářích ...asi bych si to šel hodit. Hezky to bohužel naprogramované není, protože se pouze přidává, upravuje, rozšiřuje a jelikož občas není vůbec čas, tak se ani nedodržují "dohodnutá" pravidla o zápisu kódu, proměnných atp.

Máme sto formulářů a již se nám stalo, že nám Delphi odmítlo vzít proceduru, jelikož obsahovala moc proměnných. Museli jsme pak vytvářet podprocedury a tím ošálit překladač. Mít všeho 6x tolik ... to by už asi bylo trošku na hlavu.

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Datový typ v Delphi, který má True a False: