Autor Téma: Testovacie údaje do spojovacej tabuľky M:N  (Přečteno 288 krát)

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: XE7 professional
Testovacie údaje do spojovacej tabuľky M:N
« kdy: 20-11-2017, 20:42:27 »
Potrebujem vygenerovať údaje spojovacej tabuľky pre väzbu M:N záznamy. V podstate potrebujem vytvoriť väzbu 1:N + nejaké malé % navyše. Na väzbu M:N.
Pre predstavu. Mám byty a ich vlastníkov. A niektoré byty majú počas roka viacerých vlastníkov (typicky dvoch). To sú tie % navyše.
Ako na to? Mám EMS Data Generator.
Delphi XE7, FireBird
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline Delfin

• Hrdina
  • SW konzultant
    • Verze Delphi: 2009, Tokyo
Re:Testovacie údaje do spojovacej tabuľky M:N
« Odpověď #1 kdy: 20-11-2017, 20:48:59 »
Ako na to? Mám EMS Data Generator.

Zeptej se podpory :P To je to co bys sklidil na Q&A webech. Poradil bych jen pro 3rd party ktera nechce takovy ranec za neco co je i free bez vyssiho vyuziti. Nabizim tedy, pokud mas problem s anglictinou poradim s prekladem (tam i zpet) ;) V pripade nouze si muzu nainstalovat trial na virtualni stroj a zeptat se sam; v takovem pripade potrebuji presnou definici problemu :)
« Poslední změna: 20-11-2017, 21:09:59 od Delfin »
A co chudinky ovce? Koupíš jim snad plovací vesty? Nebo jim nasadíš chůdy? Ještě lepší, kdybys je zkřížil s delfíny na ovce hopkavé!

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
« Odpověď #2 kdy: 20-11-2017, 21:49:50 »
Vďaka. Ja som mal na mysli nejaký všeobecný postup. Prikladám možnosti generátora.
  • Prvý riadok je pre cudzie kľúče.
  • Druhý riadok pre jedinečné hodnoty. A tu mi vadí, že nemôžem zadať požadovaný počet znakov. Také IČO a DIČ. Robil som to dodatočne. O tom rozmýšľam, že by som im to "nejako" napísal. Verzia 3.0 je z roku 2008. Ja mám 3.0.1.3 ale neviem z ktorého roka je.
Môžem Ti poslať návod. 1,7 MB. Číta sa rýchlo.
« Poslední změna: 20-11-2017, 21:53:01 od Stanislav Hruška »
Delphi XE7, FireBird

Offline Delfin

• Hrdina
  • SW konzultant
« Odpověď #3 kdy: 20-11-2017, 22:09:48 »
nemôžem zadať požadovaný počet znakov. Také IČO a DIČ.

Navod pro retezcove hodnoty zda se byt i online, a pro ceske ICO a DIC se mi zda, ze mas moznost pro nahodny generator moznost definovat minimalni a maximalni delku znaku. Cekal bych, ze pokud definujes stejnou delku pro obe tyto vlastnosti, vygenerovany string bude konstantni delky.

Pro pouziti hodnot (klicu) z vazebni tabulky (moznost Get data from Field) chybi v helpu specifikace.
« Poslední změna: 20-11-2017, 22:17:00 od Delfin »
A co chudinky ovce? Koupíš jim snad plovací vesty? Nebo jim nasadíš chůdy? Ještě lepší, kdybys je zkřížil s delfíny na ovce hopkavé!

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
« Odpověď #4 kdy: 20-11-2017, 22:25:47 »
To čo píšeš platí pre náhodne generované dáta. Aj to tak používam.
Ale ja to mám ako "unique" a tým pádom sa tam zobrazí možnosť incremental. Ale nie náhodné generovanie. To by nezaistilo jedinečnosť údajov. A tam sa dĺžka nedá nastaviť :(  Viď predchádzajúci príspevok a obrázok. Ale to ma netrápi. Urobil som to pomocou UPDATE.
Trápi ma tá väzba M:N. Rád by som aj spustil nejaký ten výpočet. Aj keď s nezmyselnými údajmi. Lebo ja teraz netuším ako som na tom s výkonom = ako dlho to bude trvať. A či nemám rozmýšľať nad nejakou optimalizáciou. Neviem akou, keď som rád, že mi to vôbec funguje ;D ;D ;D
Pre posúdenie výkonu pri zobrazovaní formulárov by to malo stačiť. Tam tá integrita údajov až tak nezaváži.
Pre zrýchlenie práce s DB mám ešte rezervu vo vytvorení indexov. Ja som ešte žiadne nedefinoval.
Delphi XE7, FireBird

Offline Delfin

• Hrdina
  • SW konzultant
« Odpověď #5 kdy: 20-11-2017, 22:50:43 »
Ale nie náhodné generovanie

Tomu asi nechapu. Na tom obrazku je, tak jak tomu rozumim (s tim softem jsem nikdy nedelal), generator pro sloupec ktery je navazbeny na cizi klic. A ten cizi klic se snazis generovat? Nemelo by to byt naopak? Ze vyberes detail tabulku a pro ni generujes "nahodny" master klic z master tabulky?

Logicky ano, protoze detailni zaznam nelze vygenerovat na zaklade master zaznamu (pokud nema generovatelnou definici).
« Poslední změna: 20-11-2017, 23:15:05 od Delfin »

Offline martinnr

• Plnoletý
    • Verze Delphi: 7,2009,XE7
« Odpověď #6 kdy: 21-11-2017, 08:17:55 »
aky typ databazy to je?
napr. v (primitivnom) databazovom nastroji FlameRobin mi dovoli aj pre pole s podmienkou jedinecnej hodnoty zadat bud rozsah hodnot na generovanie, alebo hodnoty z inej tabulky (to je aj tu), alebo z nejakeho suboru (textovy, zoznam hodnot). taktiez je mozne nastavit, ci uprednostnit nahodne hodnoty pred sekvencne generovanymi.
neviem presne ako by si poradil so suborom, kde by bolo napr. 100 hodnot a ja som mu dal generovat 100 zaznamov. ci by si sledoval pouzitie jednotlivych hodnot a nepouzil jednu hodnotu dvakrat.
dobre to chapem, ze tu by ako ten primarny jedinecny udaj mal byt ICO/DIC v prvej tabulke a v druhej potom na kazdy zaznam z prvej vygenerovat N zaznamov? previazat cez to ICO/DIC? v tomto pripade to vidim, cez ten subor so zoznamom hodnot jedine. niekde zohnat nejaku skupinu takych udajov a pouzit ich. ale v podstate aj nechat si vygenerovat z ciselneho rozsahu by sa dalo. pre nejake testovacie ucely by to stacilo.

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
« Odpověď #7 kdy: 21-11-2017, 09:15:48 »
Berme to tak, že mám domy. Tie majú byty. Tu potrebujem väzbu 1:1. Každý byt je priradený len jediný raz = k jednému domu. A byty vlastnia vlastníci. Sem tam niektorý byt vlastnia dvaja vlastníci. Preto väzba M:N cez väzobnú tabuľku.
To Delphin
Citace
generator pro sloupec ktery je navazbeny na cizi klic. A ten cizi klic se snazis generovat?
Joj, až taký blbec nie som :)  Ja by som len chcel väzbu 1:N + nejaké nízke % M:N. Viď byt vlastník.

Mne stále vŕta v hlave možnosť SQL query. Ale neviem ako to zrealizovať a ako to presne funguje. Aké tam sú podmienky.
A extra popis ku generovaniu údajov nie je. Aspoň som na to nenarazil. Myslím tým, ako ich rozhadzuje. Myslím tým to, že mám cudzí kľúč a tabuľka na ktorú sa odkazuje má 100 záznamov - domy. Ja generujem 10 000 záznamov - byty. Mám pocit, že to urobí rovnomerne. Pre každý FK 100 záznamov. Každý dom 100  bytov. Ale naisto to neviem. A už vôbec neviem ako to bude, ak dám generovať 10 050 bytov. To bude mať 50 domov 101 bytov a ostatné 100? Alebo "prvý" dom 150 bytov a ostatné 100?
Asi si urobím nejaký test a skúsim čosi nájsť na internete. Na stránke EMS som akosi nenašiel diskusiu. A FaQ je o ničom. To sú len ich vymyslené otázky.
To martinnr
Citace
aky typ databazy to je?
FireBird.
Citace
v (primitivnom) databazovom nastroji FlameRobin mi dovoli aj pre pole s podmienkou jedinecnej hodnoty zadat bud rozsah hodnot na generovanie,
Ja som mal veľký problém s jeho inštalovaním. Mám vypnutý update OS a tak bol problém s aktualizáciami. Tak som to vzdal.
Citace
dobre to chapem, ze tu by ako ten primarny jedinecny udaj mal byt ICO/DIC v prvej tabulke a v druhej potom na kazdy zaznam z prvej vygenerovat N zaznamov?
Nie, to sú dve samostatné úlohy/problémy. Vôbec mi nenapadlo, žeby to niekto mohol spájať dokopy :(
Ale tú jedinečnosť neriešim. Update, práca naviac, to urobí. A určite im to napíšem.
Idem si prečítať help. Možno tam o rozložení generovaných záznamov nejaká zmienka je.

Na koniec: keďže posledná verzia je stará 9 rokov, tak predpokladám, že im to veľmi na odbyt nejde.

Delphi XE7, FireBird

Offline martinnr

• Plnoletý
« Odpověď #8 kdy: 21-11-2017, 09:47:15 »
ak tie tabulky pre byty, domy, vlastnikov nie su zlozite, resp. generovanie hodnot do nich ma byt len do 1-2 stlpcov do kazdej ti staci, tak napis ake typy poli pre jednotlive udaje ti treba, mozem ti skusit vygenerovat nahodne data. a nasledne z nich ti urobit insert script pre narvanie do tvojej db. to by nemalo byt vela roboty.

Offline martinnr

• Plnoletý
« Odpověď #9 kdy: 21-11-2017, 09:48:09 »
ale chapem, ak si to chces predsa len poriesit sam, v tom EMS, z takej profesionalnej zvedavosti...

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
« Odpověď #10 kdy: 21-11-2017, 09:54:05 »
Na koniec: keďže posledná verzia je stará 9 rokov, tak predpokladám, že im to veľmi na odbyt nejde.
Jestli kdyz by sis nekde vedle aplikace nastrikal nejakou "Consoli" a v te si ta data vygeneroval, tak bys to uz davno nemel hotovy a mohl bys to mit presne jak to potrebujes... ;-)

Jinak zacit vyvoj s Consoli pred vlastni aplikaci/sluzbou je u nas celkem standardni postup. A osobne bych nikdy (krome nejake jednorazkovy) nejake takove podezrele EMS generatory nepouzil.

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
« Odpověď #11 kdy: 21-11-2017, 10:27:17 »
Citace
ale chapem, ak si to chces predsa len poriesit sam, v tom EMS, z takej profesionalnej zvedavosti...
Pre mňa je nutnosť to zvládnuť. To je ľahšia úloha :)  Tá ťažšia ma ešte len čaká a pre jej vyriešenie to  potrebujem zvládnuť.
To pf1957 - U vás áno, u mňa nie. Pre mňa je väčšinou jednoduchšie a hlavne rýchlejšie niečo zohnať/kúpiť, než si to robiť sám. A ešte tu je otázka, či by som to vôbec zvládol ??? 

To viete. Niekto peniaze prepije, dá na ženské či auto... Ja ich vrážam do softvéru ;D  Neviem kto si ich užije viac.
Delphi XE7, FireBird

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
« Odpověď #12 kdy: 21-11-2017, 11:10:41 »
Prosím o pomoc
Citace
Insert type Use the drop-down list to select the data insertion type:

• insert: common data insertion type
  • update or insert: data generation is performed with the native UPDATE OR INSERT statement used; if a record exists, it will be updated, otherwise a new record will be inserted (applied to Firebird 2.1 or above)
  • merge: data are read from the source and INSERT or UPDATE operation is performed in the target table depending on a condition (note that for this generation type you will need to select a key field; if the table has a key field, this field will be automatically selected as the key field for the merge operation)
Ide mi možnosť merge. Je voľba nad tabuľkou. Preložil som si to, aj s pomocou google, ale nerozumiem tomu. Pri tom "key field" majú na mysli primárny kľúč? Môžem tam predsa mať niekoľko cudzích kľúčov.
Delphi XE7, FireBird

Offline martinnr

• Plnoletý
« Odpověď #13 kdy: 21-11-2017, 11:41:54 »
ak to dobre chapem, v tomto pripade slovickom key nie je mysleny kluc ako bol chapany doteraz v tejto diskusii, teda Primary/Foreign a pod.
ale je to v zmysle ako "klucove pole", teda pole ktore urcuje previazanost dvoch tabuliek. a na toto pole nemusi byt viazany ziaden Primary/Foreign kluc.
pri MERGE operacii teda pozaduje pole, na zaklade ktoreho bude vediet prebrat udaje z jednej tabulky do druhej a priradit ich spravnym zaznamom.
napr:
tabulka A:
Pole1   Pole2
1           A
2           B
3           C

Tabulka B:

Pole1   Pole2
A          Andrej
B          Bruno
C          Cyril

ak potrebujes do tabulky A dostat hodnoty z tabulky B pola Pole2, tak key field pre tabulku A bude Pole2 a pre tabulku B bude Pole1. teda spojitost tabuliek je na TabulkA.Pole2=TabulkaB.Pole1
teda dufam, ze key field mas definovat pre obe tabulky... ci?
« Poslední změna: 21-11-2017, 11:44:06 od martinnr »

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
« Odpověď #14 kdy: 21-11-2017, 12:00:49 »
Citace
teda dufam, ze key field mas definovat pre obe tabulky... ci?
A čo ja viem?
Ja som vôbec nevedel o čo ide. Ďakujem za vysvetlenie a stotožňujem sa s tým čo si napísal. Takže je to niečo ako JOIN.
Delphi XE7, FireBird

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Křestní jméno zpěváka Gotta: