Autor Téma: Kniha v češtině - už by bylo na čase :)  (Přečteno 1409 krát)

Offline gully

• Nováček
  • *
    • Verze Delphi: D10 Professional
    • Offline verze seriálu o programování v Delphi
Kniha v češtině - už by bylo na čase :)
« kdy: 04-02-2018, 22:50:17 »
Jen ze zvědavosti se chci zeptat, jestli někdo nemáte třeba nějaké indicie o tom, že by se připravovala kniha (nebo překlad) knihy o Delphi v českém/slovenském jazyce? Je totiž fakt, že pěknou řádku let už nic nevyšlo a jestli se nepletu poslední kniha se vztahovala snad k sedmičkám. Je mi jasný, že popularita Delphi není už to co bývala, ale to rozhodně nic nevypovídá o jejich kvalitě, která je myslím nediskutovatelná.

Offline JaroB

• Guru
    • Verze Delphi: D2007, XE2, XE6
Re:Kniha v češtině - už by bylo na čase :)
« Odpověď #1 kdy: 05-02-2018, 08:07:40 »
Excellent
Rated 2 times
Pochybuji. Není tady dostatečně silná poptávka a pokud nejste 40+ tak už podle obecného předpokladu anglicky umíte.

Offline Marek Weyda

• Plnoletý
    • Verze Delphi: Delphi 2007, 10.1 Berlin
« Odpověď #2 kdy: 05-02-2018, 08:27:19 »
Pochybuji. Není tady dostatečně silná poptávka a pokud nejste 40+ tak už podle obecného předpokladu anglicky umíte.

No, já se zase jenom obávám, aby zanedlouho nepřišla doba, kdy podle obecného předpokladu nová generace bude umět ruštinu >:(

Jinak v angličtině existuje mnoho dobrých knih (či e-knih) o Delphi, mimo jiné i od bohužel zesnulého Pawla Glowackého kniha Expert Delphi, dále od Marca Cantú jeho "Handbooky" a najdete toho vícero. Stačí vygooglit a těch odkazů je opravdu hodně.

V češtině si myslím, že se již ničeho nedočkáme, ale moje osobní zkušenost je ta, že stejně nejlepší je to číst v anglickém originále. Možná si ještě někdo pamatuje některé ty příšerné překlady, kdy bylo jasné, že překladatel není zároveň technický odborník. Pak se to časem zlepšovalo, ale originál je originál.

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
« Odpověď #3 kdy: 05-02-2018, 08:56:37 »
Presne: Pocet uzivatelu Delphi ma dlouhodobe sestupny trend, pocet maturantu z anglictiny rok od roku pribyva a pocet programatoru ve veku 40+ ubyva...

Programator bez pasivni znalosti technicke anglictiny snad ani nemuze byt programatorem, nehlede na obecnou zaostalost mistniho knizniho trhu, co se tyce e-booku. A listovat nekde v papirove knize bez moznosti hledani si uz vubec nedovedu predstavit - ja bych radu let papirovou knizku nechtel ani zadarmo: jen to zabira misto v knihovne a nehodi se to ani na prilozeni do kamen

Offline gully

• Nováček
  • *
    • Verze Delphi: D10 Professional
    • Offline verze seriálu o programování v Delphi
« Odpověď #4 kdy: 05-02-2018, 09:06:32 »
Přiznám se, že jsem čekal, že se tohle téma takto stočí. Nevím, jak ostatní, já z toho ale rozhodně nemám dobrý pocit. Je smutné, že Delphi jsou (u nás?) de facto odsouzeny k zániku, nebo na okraj programovacích jazyků, a to si myslím, že je velká škoda. A možná že právě v tomto by mohly pomoci česky psané tituly. Hlavně pro začátečníky.

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
« Odpověď #5 kdy: 05-02-2018, 09:25:03 »
Nevím, jak ostatní, já z toho ale rozhodně nemám dobrý pocit.
Za sebe se na Delphi divam jako na nastroj s konkretnimi vlastnostmi a porizovaci cenou. A stejne jako mam ruzne sady klicu, sroubovaku, vrtacek, vrtaku apod. tak volim i programovaci jazyk a za svoji praxi jsem psal ve vsem moznem, vcetne ruznych paradigmat pri navrhu SW. Takze me je nejake fanynkovstvi cizi.

Offline Slappy

• Plnoletý
  • Slappy
    • Verze Delphi: 10.2 Tokyo + Vsetky :)
    • unSigned
« Odpověď #6 kdy: 05-02-2018, 10:27:02 »
Přiznám se, že jsem čekal, že se tohle téma takto stočí. Nevím, jak ostatní, já z toho ale rozhodně nemám dobrý pocit. Je smutné, že Delphi jsou (u nás?) de facto odsouzeny k zániku, nebo na okraj programovacích jazyků, a to si myslím, že je velká škoda. A možná že právě v tomto by mohly pomoci česky psané tituly. Hlavně pro začátečníky.

V casom, ked som ja studoval bolo Delphi (Pascal) zakladnym jazykom na vyuku programovania. (Stredna Priemyselna Skola Kysucne Nove Mesto - Informacne a riadiace systemy, Zilinska univerzita - Fakulta Riadenia a informatiky - Aplikovana informatika).

Doteraz to povazujem za najlepsi jazyk ako sa naucit programovat.
1) Je jednodychy a lahko pochopitelny na zaciatok, ale neskor zvlada aj OOP a moderne featurky.
2) Netreba riesit rozne ukazovatele ako C/C++ ale takisto clovek nema uplnu volnost ako Python a JavaScript.
3) Okrem toho sme si presli vsetkymi vyvojovymi prostrediami: od blbeho modreho packalu (Turbo Pascal) az po nadupane IDE s nasepkavanim a doplnanim.
4) Hodi sa na vsetko: od Win/Dektop po mobilne appky a weby

Nemyslim si, ze Delphi nejak zanikne, ale s malou komunitou sa nedaju robit zazraky...

Moje projekty: http://www.unsigned.sk Tvorba cool dizajnovych instalatorov v NSIS a Inno Setup. Rozsirenie pre Visual Studio a RAD Studio pre tvorbu NSIS a Inno Setup instalatorov.

Offline JaroB

• Guru
    • Verze Delphi: D2007, XE2, XE6
« Odpověď #7 kdy: 05-02-2018, 10:44:09 »
Myslím, že už dneska se spousta jiných odborných knih ani nepřekládá, jednak pro to, že už to ani nikdo fundovaně neumí a jednak proto, že je to neekonomické, což je zaklínadlo dnešní doby pro cokoliv. Stejně, za pár let se nebudou překládat už ani kuchařky, detektivky, knížky pro kutily nebo i další beletrie... nač to tedy řešit?

Offline vandrovnik

• Hrdina
    • Verze Delphi: 10.2
« Odpověď #8 kdy: 05-02-2018, 10:47:39 »
Excellent
Rated 1 time

Delphi mám rád, ale bohužel je pravda, že třeba s Visual Studiem mají asi lidi život jednodušší.
Příklad ze včerejška: Delphi 10.2.2, potřeboval jsem použít funkci wglSwapIntervalEXT. Delphi údajně podporují i OpenGL 4, tahle funkce má v popisu rok 1999... No a stejně člověk skončí u toho, že ji Delphi v Winapi.OpenGLext.pas nemají, takže si to musí doplňovat sám.

Za mě by tedy spíš pomohlo, kdyby byly věci dotaženější, protože dost jich působí dojmem "honem s tím na trh" a pořádně to doladíme až časem.

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: XE7 professional
« Odpověď #9 kdy: 05-02-2018, 11:04:38 »
Citace
Za mě by tedy spíš pomohlo, kdyby byly věci dotaženější, protože dost jich působí dojmem "honem s tím na trh" a pořádně to doladíme až časem.
Ale na to nie je čas, lebo treba vyhodiť na trh novú verziu. Aspoň mám taký pocit na základe vašich príspevkov. A vrcholom pre mňa bolo, keď som čítal, že pri update/upgrade je potrebné urobiť kompletnú reinštaláciu ;D
Delphi XE7, FireBird
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline našinec

• Hrdina
« Odpověď #10 kdy: 05-02-2018, 13:08:41 »
Pokud bys chtěl rozšířit počet uživatelů, tak by to musela být učebnice zdarma a nejspíše povinná četba.  ;)
Pokud bys chtěl rozšířit informovanost ve firmách, tak tam už přijímají zpravidla hotové programátory s minimálně základní znalostí angličtiny, kteří jsou schopni číst alespoň technickou dokumentaci(návod). Navíc každý půlrok je vydávaná nová verze programu, takže tisk, pokud by se jednalo o tištěnou verzi, by se nestíhal.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • Verze Delphi: D5,D2007, DXE, DXE2 + 2 poslední (Tokyo)
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #11 kdy: 05-02-2018, 13:54:55 »
Presne: Pocet uzivatelu Delphi ma dlouhodobe sestupny trend

Možná jo, možná ne, jen vím, že roste počet licencí, význemně roste počet maintenance (tj. lidí co jsou ochotni x nuceni platit za aktuální verze)
a podle toho co jsem viděl z ověřeného zdroje i různé skupiny (facebook, google groups, twitter) ohledně Delphi mají stále rostoucí počet členů.

Delphi.cz (bez forum.delphi.cz, to pak je úplně někde jinde) má větší měsíční návstěvnost než java portál, a co? Taky to při každé příležitosti netlačím lidem do hlavy.
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: XE7 professional
« Odpověď #12 kdy: 05-02-2018, 13:58:54 »
Citace
takže tisk, pokud by se jednalo o tištěnou verzi, by se nestíhal.
A ten obrovský rozsah tlače ;D
Citace
Delphi.cz (bez forum.delphi.cz, to pak je úplně někde jinde) má větší měsíční návstěvnost než java portál, a co?
Ten nárast návštevnosti bol viacmenej skokom. Podľa mňa sú to vysoké čísla.

Delphi XE7, FireBird
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #13 kdy: 05-02-2018, 14:02:29 »
Citace
Ale na to nie je čas, lebo treba vyhodiť na trh novú verziu. Aspoň mám taký pocit na základe vašich príspevkov. A vrcholom pre mňa bolo, keď som čítal, že pri update/upgrade je potrebné urobiť kompletnú reinštaláciu ;D

Tak pro úplnost - díky MS a jejich podpoře pro hlídání změn v systému prý vyšlo z časového hlediska rychlejsi (nepamatuji si přesně, ale myslím ze možná až 2x) všechno smazat a znova to tam vrazit. Nebyl to problém, že by nešlo udělat update, ale aktualizace těch tisíců položek je pomalá.

Navíc po reinstalaci by systém měl zachovat všechna nastavení pokud: a) nezaškrtnete checkbox zrušit z registru, b) nekombinujete web install s ISO instalací.

Děkuji gully za krásné téma.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #14 kdy: 05-02-2018, 14:11:28 »
Citace
Delphi.cz (bez forum.delphi.cz, to pak je úplně někde jinde) má větší měsíční návstěvnost než java portál, a co?
Ten nárast návštevnosti bol viacmenej skokom. Podľa mňa sú to vysoké čísla.

OK, ted jsem se díval jsem na celý rok, a ze začátku sem tam byl javaportal kousek před delphi.cz , ale i tak to není špatný poměr "mrtvé" technologie proti technologii, která by měla být cool a je používaná v miliardách zařízení aka Android. Jo statistiky jsou svine.

Leden - https://navrcholu.cz/Zebricek/Pocitace-Internet/Software/Programovani/2018/01/

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Kolik je šest plus čtyři (slovem):