Autor Téma: Autorská práva a prodej  (Přečteno 2814 krát)

(T)lama

• Host
Autorská práva a prodej
« kdy: 02-02-2006, 23:52:00 »
Na internetu a tady na fóru jsem se dočetl o legálním prodeji svého softwaru bez živnostenského listu, ale potřeboval bych se dozvědět trochu víc. Jak je to s prodejem jako autorské dílo? Musím být někde registrovaný? Nebo stačí jen v Delphi (samozřejmě legální) vytvořit program a dát ho na prodej a pak jen zdanit výdělek? A jak by to bylo kdyby nás pracovalo an tom programu víc? Předem díky

JanFiala

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #1 kdy: 03-02-2006, 07:30:00 »
Autorske dilo muze prodavat autor.
K tomu opravdu nepotrebujes ZL, prodavas je na zaklade autorskeho zakona.
Danit vynosy samozrejme musis, podobne, jako bys mel ZL - podas danove priznani.

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #2 kdy: 03-02-2006, 10:49:00 »
No bohuzial ja mam na tuto cinnost ZL. Mna by zaujimalo akym sposobom by sa potom predavat vlastny software kedze ak by som nemal ZL tam by som nemohol vystavit fakturu. Staci na napisat neaku zmulu o diele - licencii alebo co? Ak niekto vie kde sa k tomu dostat napiste.
Napada ma taketo riesenie z hladiska toho aby som mohol vystavovat faktury subjektom ostanem zivnostikom. Vystavim im fakturu a zarovem im poslem neaku zmluvu o diele - na ktorej budu musiet byt asi podpisane obe strany. K zivnosti potom priznam par faktur aby mi nevisli vysoke odvody (skor ziadne by bolo lepsie).  Zbytok normalne zdanim - podla autorskeho zakona. Moze byt?

Prosim Vas kde mozem najst neaku zmluvu, ktoru mozem pouzit. Vdaka.

P.S. : popritom som normalne zamestnany -tak hlavne preto aby som mal co nanizsie odvody - ked uz raz im platim

sthruska (Stanislav Hruška)

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #3 kdy: 03-02-2006, 11:05:00 »
Pozor v legislatíve medzi SR a ČR sú už značné rozdiely ;)

Stanislav Hruška

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #4 kdy: 03-02-2006, 11:05:59 »
Na dvakrát je to istejšie ;D

Prosim Vas kde mozem najst neaku zmluvu, ktoru mozem pouzit. Vdaka.
Obchodný zákonník.

Stanislav Hruška

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #5 kdy: 03-02-2006, 11:12:59 »
to :sthruska (Stanislav Hruška

je mi to jasne - viem ako to je u nas momentalne. Pokial by som to priznaval ako prijem podla autorskeho zakona - co je aj prijem z predaja vlastneho software - tak tento prijem iba patricne zdanim na danovom.

Lama 2

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #6 kdy: 03-02-2006, 17:21:00 »
Kolik tak je to asi procent ,to zdanění ?

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #7 kdy: 03-02-2006, 17:33:00 »
U nás v SR vždy a všade 19 %

Stanislav Hruška

Gandhi

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #8 kdy: 04-02-2006, 11:04:00 »
Milann, ak si zamestnany, tak potom vsetok soft predavaj podla autorskeho zakona. Tam iba uzavries zmluvu o dielo (daj si ju napisat nejakemu pravnikovi, aby tam boli vsetky nutne body co tam maju byt) s odberatelom a je to.

Ma to tu obrovsku vyhodu, ze na zdravotnej a socialke uz nezaplatis z tych penazi nic navyse. Len tam musis zajst, odovzdat co chcu a nezabudni ich upozornit, ze tvoje prijmy nespadaju do polozky "samostatne zarobkova osoba" a tym padom si mimo posobnosti ich zakona. Budu chvilu hutat, ale vzdy najdu cloveka co to tam potvrdi. Maximalne ti daju podpisat cestne prehlasenie, ze ak si to nezarobil za predaj diela, ze im tie prachy v buducnosti zaplatis.

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #9 kdy: 04-02-2006, 13:07:00 »
Gandhi asi sa plateniu zdravotneho tak ci tak nevihnem kua. Na stranke spolocnej zdravotnej poistovne som nasiel toto:

Za SZČO sa pre účely platenia poistného považuje od 1.1. 2005 aj fyzická osoba, ktorá vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa osobitného predpisu (autorský zákon). Dokonca tam maju aj kolko by som mal platit ak som zamestnanec + SZCO.

Si si isty stou zdravotnou? Viem ze do socialky nemusim platiti nic ale so zdravotnou nie som si isty musim sa tam ist informovat.

kokso

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #10 kdy: 04-02-2006, 13:14:00 »
Podla nejakych noviel uz aj autorske ma spadat do zuctovania pre zdravotne a socialne "poistenie". Da sa to oblafnut este inymi metodami, ale potom sa zase nedaju uplatnit pausalne vydaje...

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #11 kdy: 04-02-2006, 13:20:00 »
a ako sa to da oblafnut?

JanFiala

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #12 kdy: 04-02-2006, 15:19:59 »
Milann Napsal:
-------------------------------------------------------
> Gandhi asi sa plateniu zdravotneho tak ci tak
> nevihnem kua. Na stranke spolocnej zdravotnej
> poistovne som nasiel toto:
>
> Za SZČO sa pre účely platenia poistného považuje
> od 1.1. 2005 aj fyzická osoba, ktorá vykonáva
> umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej
> výsledok je chránený podľa osobitného predpisu
> (autorský zákon). Dokonca tam maju aj kolko by som
> mal platit ak som zamestnanec + SZCO.
>
> Si si isty stou zdravotnou? Viem ze do socialky
> nemusim platiti nic ale so zdravotnou nie som si
> isty musim sa tam ist informovat.

Pokud to delas pri zamestnani, nemusis platit zalohy. Na konci roku musis podat danove priznani, podobne jako bys zivnostensky list mel. Pokud ti vyjde prijem vyssi nez jsou minima, budes muset odvest nemocenske a socialni

Gandhi

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #13 kdy: 04-02-2006, 20:40:00 »
Podla akych noviel? Pozeram akurat zakon o socialnom poisteni 461/2003 Z.z. a paragraf 5 sa oproti minulemu roku nezmenil. A minuly rok sa na zaklade tohoto paragrafu programovanie podla autorskeho zakona uznavalo, ze nemusis platit ani zdravotne ani socialne.
Najlepsie bude rovno v pondelok vyzistit na ich hotlajne, ci sa tam nieco zmenilo.

§ 5

Samostatne zárobkovo činná osoba

Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 17) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 11)

b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 18)

c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 19) okrem činnosti znalca a tlmočníka, ktorú vykonávajú podľa osobitného predpisu, 20) v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov, a okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 21)

d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 22)

e) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,

f) vykonáva činnosť obchodného zástupcu. 23)

11) Zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov.

17) § 12a až 12e zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení neskorších predpisov.

18) Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

19) Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 132/1990 Zb. o advokácii v znení zákona č. 302/1999 Z.z. , zákon Slovenskej národnej rady č. 129/1991 Zb. o komerčných právnikoch v znení neskorších predpisov.

20) Zákon č. 36/1967 Zb. o znalcoch a tlmočníkoch v znení zákona č. 238/2000 Z.z.

21) Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov v znení neskorších predpisov.

22) § 76 až 104 Obchodného zákonníka .

23) § 652 až 672a Obchodného zákonníka .

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #14 kdy: 04-02-2006, 20:57:00 »
ako som uz vyssie pisal tak zdravotne si isto musime platit kua

toto je na strankach Spolocnej zdravotnej poistovne:

Za SZČO sa pre účely platenia poistného považuje od 1.1. 2005 aj fyzická osoba, ktorá vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa osobitného predpisu (autorský zákon).

Nuz vidim to tak ked si urobim danove priznanie hned behnem do zdravotnej poistovne nech mi povedia kolko mam platit.

Socialne si nemusime platit pokial sme normalne zamestnany - jedine ak by sme chceli este dobrovolne prispievat. Aspon taku mam informaciu od niekolkych ludi.

ak bude vediet niekto nieco blizsie nech sem napise