Autor Téma: Dvouvrstvé / vícevrstvé aplikace  (Přečteno 1228 krát)

Offline leonell

• Mladík
  • **
Dvouvrstvé / vícevrstvé aplikace
« kdy: 13-08-2012, 12:24:13 »
Ahoj,
tak jsem včera hodil očko na Metro Style Application (či, chcete-li, po novu: Modern UI Style Application).
Tam mně trochu překvapila jedna věc, o které se kupodivu moc nepíše:
Tyto aplikace nedovolí přímé připojení k DB. Tj žádné OLEDB, ADONET, ODBC, atd.
Jen a pouze webové služby.
Tak mně napadlo, kolik lidí odsud, zabývajících se databázemi, používá dvouvrstevné přístupy a kolik pak vícevrstevné (čili nějakou tu formu aplikačního serveru).
Bylo by to asi spíš na anketu, ale takhle z toho třeba vznikne nějaká podnětná diskuze :)
Díky,
L.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • Verze Delphi: D5,D2007, DXE, DXE2 + 2 poslední (Tokyo)
    • O Delphi v češtině
Re:Dvouvrstvé / vícevrstvé aplikace
« Odpověď #1 kdy: 13-08-2012, 13:52:07 »
No podle mne to pleteš. Metro style (Metropolis nebo jak to MS nazval) podle mne toto omezení nemá. To co tvrdíš ty mají WinRT aplikace. Jinak můžeš mít normální Win32 aplikaci, která se bude tvářit v GUI jako Metro a žádné omezení nemá.

Metro <> WinRT

Jinak pošli odkaz kde to píšou. Rád se nechám poučit.
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline leonell

• Mladík
  • **
« Odpověď #2 kdy: 13-08-2012, 14:24:52 »
Ještě podniknu nějaký výzkum, ale jak jsem to pochopil já, tak "Metro Style Application", po novu snad "Modern UI Style Applications" (někde jsem viděl i název "Windows8 applications"), jsou postaveny nad WinRT, viz obrázek.

Bokem k tomu můžeš provozovat staré aplikace jako tzv "Destop Apps" a to jsou právě ty "naše staré".
Ty se sice mohou tvářit jako "Metro UI" (viz zmíněný Developer Express Tiles) ale ve skutečnosti jimi nejsou.

A právě WinRT / Metro UI by data mělo mít postavené nad webovými službami, s neúplnou podporou WCF /cosi ála dnešní Silverlight/ a zjevným tahem směrem k cloudu, samozřejmě primárně Windows Azure.  A pak by ty aplikace měly mít možnost embedded databází třeba pro konfigurace.

Tak to chápu já :)

Doplňuji: A právě proto mně zajímalo, kolik místních lidí používá vícevrstvé aplikace.
« Poslední změna: 13-08-2012, 14:33:15 od leonell »

Offline Fala

• Plnoletý
    • Verze Delphi: XE2
    • Software pro poskytování technické podpory
« Odpověď #3 kdy: 13-08-2012, 16:35:28 »
Možná to bude tím, že se snaží prosadit do mobilních aplikací, kde by bylo složité instalovat např. MSSQL  :)