Autor Téma: Windows 8 RT  (Přečteno 6165 krát)

Offline Fala

• Plnoletý
    • Verze Delphi: XE2
    • Software pro poskytování technické podpory
Windows 8 RT
« kdy: 19-08-2012, 11:33:22 »
Zdravím,
  teďka jsem četl článek ohledně nových tabletech na Win 8 RT, kde strategičtí výrobci ustupují od výroby takových tabletů, jelikož RT nebude kompatabilní s klasickým windows. viz. Už druhá firma končí s vývojem tabletů pro Windows 8 RT

Je to docela zásadní zlom windows aplikací, které by se rozdělili na dvě platformy.
Myslíte, že aplikace napsaná ve Firemonkey na tom pojede?
« Poslední změna: 19-08-2012, 13:18:29 od Radek Červinka »

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • Verze Delphi: D5,D2007, DXE, DXE2 + 2 poslední (Tokyo)
    • O Delphi v češtině
Re:Windows 8 RT
« Odpověď #1 kdy: 19-08-2012, 13:17:39 »
Moc nechápu na co se ptáš. Následující je max. co můžu napsat.

a) samotný MS oznamuje že bude nabízet tablet s Windows RT za 199$, tj. u nás asi 199EUR (díky obvyklému kurzu 1$=1EUR) - http://diit.cz/clanek/microsoft-surface-cena-199
za tu cenu bych do toho šel i já i když tablety mne zatím nechávají chladným. Nedivím se, že někteří výrobci to vzdávají vzhledem k této ceně. Snad si to ještě rozmyslí.

b) Windows RT tak jak to většina lidí chápe bude potřebovat ARM procesor (existuje i varianta pro x86, ale ta bude dražší).
Embarcadero má už nyní ARM kompilátor a ty věci kolem. Zbytek je tedy vždycky přizpůsobení pro patřičnou platformu (pro iOS a pravděpodobně Android to už asi mají)

Nepochybuji, že pokud to bude jen trochu možné, další platforma bude Windows Phone (která taky jiná). A samozřejmě přes FireMonkey.

Těším se, až Vám budu moci ukázat FM2 v XE3 a pak uvidíte co to umí.

Myslím, že v opravdu brzké době ukáže EMBT novou RoadMap.
« Poslední změna: 19-08-2012, 13:24:15 od Radek Červinka »
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #2 kdy: 19-08-2012, 13:19:24 »
BTW: upravil jsem v prvním textu odkaz - měl chybný formát.

Offline Fala

• Plnoletý
« Odpověď #3 kdy: 19-08-2012, 13:54:15 »
jde mi o to, jestli moje aplikace budu moct spouštět na těch jejich tabletech, což zřejmě bez kompilátoru pro Win 8 RT nepude.

jinak, pokud na ty jejich tablety budou jenom MS aplikace, tak budou mít ještě horší pozici jak iOS. to možná ospravedlňuje ta cena $199 nebo spoléhají na aplikace v prohlížeči.

jsem z toho docela zmaten, kam směřují vývoj a jestli to má opravdu smysl.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #4 kdy: 19-08-2012, 14:08:18 »
Podmínkou pro to je opravdu kompilátor Delphi pro Windows RT, což teď na podzim určitě nebude. Ale s velkou pravděpodobností by mohl být příští rok.

No a ten kompilátor bude postaven na bázi již existujícího (i když jste ho ještě neviděli - prostě mi musíte věřit) kompilátoru pro ARM procesory.

Zde bych použil přirovnání ke kompilátoru pro OSX. Jádro kompilátoru je v podstatě upravený kompilátor pro x86 procesory pro Windows. Ale zjednodušeně zbytek, tj. volání funkcí OS atd. je jiné. A stejné je to u ARM kompilátoru. S tím, že už od začátku byl navrhován jako flexibilní pro takové úpravy.

Nebo čemu nerozumíš?

>kam směřují vývoj
Kdo? MS nebo EMBT?

Offline Fala

• Plnoletý
« Odpověď #5 kdy: 19-08-2012, 14:19:00 »
už v tom mám docela jasno, dík.

nevím, kam tím míří MS? Dělají systém od piky a zahodí vše, co už bylo vybudované. Zřejmě k tomuto kroku byli přinuceni okolnostmi a konkurencí, ale je to drsné.

dle mého názoru, jde na to Embarcadero dobře na rozdíl od Javy, .NET a podobných zhovadolistí.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #6 kdy: 19-08-2012, 14:44:30 »
Raději to ještě doplním, než mi to někdo omlátí o hlavu.

a) kompilátor pro OSX vychází z kompilátoru pro Linux (Kylix) a ten vychází z Win32 kompilátoru a ten vychází z Turbo Pascalu
b) Win64 kompilátor je upravený Win32 kompilátor
c) ARM kompilátor je nová věc, která bude inkarnací nového kompilátoru psaného z ohledem na flexibilitu, portabilitu atd.  Částečně jako back end bude používat LLVM  http://delphi.cz/post/Embarcadero-bude-pro-budouci-verze-Builderu-pouzivat-Clang.aspx

d) dle a) si myslím, že existuje aktuální kompilátor pro Linux, nebo by potřeboval jen menší úpravy. Ale zda ho nezahodí, a nepoužijí LLVM to nevím. Linux mne zajímá jen jako serverová platforma.

Tak jak to chápu já, všechny nové platformy budou používat nový kompilátor. Zatím nevím, zda někdy Win32 kompilátor taky přejde na novou platformu - proč se dozvíte až to budu mít povoleno vykecat.

ad MS) podle mne se snaží zamknout svůj systém, tak jak to má iOS nebo třeba výrobci konzolí. Nejen že pak mají provize z app, ale také svoji platformu mohou ovládat (tak jako uvedení). Aspoň tak to chápu, možná se ale mýlím. Někdy je hold třeba udělat větší řez. Apple taky přešel z PowePC na x86 a další příklady také existují.
« Poslední změna: 19-08-2012, 14:47:04 od Radek Červinka »

Offline JaroB

• Guru
    • Verze Delphi: XE8, Seattle
« Odpověď #7 kdy: 19-08-2012, 20:55:34 »
Tak z dálky to vypadá, že se MS spíš snaží o něco podobného jako má Nintendo, ale to jen jenom hračka, i když tomu spousta idí přisuzuje i něco víc.

Offline leonell

• Mladík
  • **
« Odpověď #8 kdy: 20-08-2012, 09:33:41 »
>pokud na ty jejich tablety budou jenom MS aplikace

Toho se zcela jistě neboj. Stáhni se Windows 8, Visual Studio 2012 (snad už je pro MSDN dokonce finální) a můžeš si svou tabletoidní aplikaci, provozovatelnou i pod Windows8 klidně začít dělat.
A k dispozici to už je dost dlouho (pro vývojáře jako Preview/PreRelease).
Zda bude mít Delphi podporu pro WindowsRT nevím, bylo by to fajn, ale moc s tím nepočítám.

L.
« Poslední změna: 20-08-2012, 09:35:24 od leonell »

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #9 kdy: 20-08-2012, 12:15:54 »

Toho se zcela jistě neboj. Stáhni se Windows 8, Visual Studio 2012 (snad už je pro MSDN dokonce finální) a můžeš si svou tabletoidní aplikaci, provozovatelnou i pod Windows8 klidně začít dělat.

Ne opravdu se nemíním uvázat jen Windows8 díky VS.
Promiň, ale opravdu nemám zájem. Počkám si na Firemonkey, max. bych zvažoval něco z Mono vesmíru kdyby to bylo súrné (popř. Oxygene aka Prism). Ale to je jen můj názor.

Citace
Zda bude mít Delphi podporu pro WindowsRT nevím, bylo by to fajn, ale moc s tím nepočítám.

Na základě jakého kvalifikovaného odhadu? Nebo to byl jen plácnutí?
« Poslední změna: 20-08-2012, 12:19:19 od Radek Červinka »

Offline Fala

• Plnoletý
« Odpověď #10 kdy: 20-08-2012, 12:30:02 »

A k dispozici to už je dost dlouho (pro vývojáře jako Preview/PreRelease).

L.

Embarcadero to udělá ala Prism :)

Stejně když nad tím tak přemýšlím, tak v XE3 je podpora Metro, které ale má víc smysl na WinRT. No uvidíme na předváděčce co ukáže Glowacki

Offline leonell

• Mladík
  • **
« Odpověď #11 kdy: 20-08-2012, 18:45:56 »
Nicméně pro tvorbu WinRT aplikací to skutečně je :)

Come learn how to use the latest features of Embarcadero Prism XE2.5 to build Windows 8 Metro applications that leverage the Windows 8 Runtime (WinRT) and get your apps into the Windows Store. Windows Metro and WinRT are two of the most significant new feature of Windows 8. Embarcadero Prism XE2.5 now includes preliminary support for developing applications for Metro and WinRT.

A tady je o tom dokonce seminář:
http://forms.embarcadero.com/forms/AMUSCA1205Windows8PrismWebinar5-29
« Poslední změna: 20-08-2012, 18:48:41 od leonell »

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #12 kdy: 20-08-2012, 18:47:36 »
>Fala

Diskuze ohledně Prism a původu byla přesunuta do zvláštního vlákna

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #13 kdy: 23-08-2012, 02:46:13 »

Embarcadero to udělá ala Prism :)

Stejně když nad tím tak přemýšlím, tak v XE3 je podpora Metro, které ale má víc smysl na WinRT. No uvidíme na předváděčce co ukáže Glowacki

Ohledně plánů WinRT pro Delphi -
https://forums.embarcadero.com//message.jspa?messageID=484319#484319