Autor Téma: Ako zacat v Delphi  (Přečteno 8319 krát)

Offline Mi.Chal.

• Guru
Re:díky za zajímavé příspěvky
« Odpověď #30 kdy: 15-06-2015, 10:03:48 »
A situace v menších firmám je podle mě lepší. Tady se hned projeví všechno, když se to dělá v menším počtu lidí. Věřím tomu, že v nějakém velkém korporátu musí být dobrý programátor naprosto nešťastný. Ale třeba se mýlím. Já vždy dělal v menší firmě a měnit tedy nehodlám. Pro mě je super kombinace pracovat v menší firmě a ještě mít navrch nějaký ten vedlejšák - to mi třeba pokryje menší plat, než bych měl v korporátu. I když nevím. Já osobně naštěstí vždy uspěl, když jsem chtěl odejít za lepším. Tak mi vždy šéf přidal, takže jsem zůstal. A nelituji. Protože práce je tu fakt zajímavá. Tak ještě jednou programování zdar !

Ono to s korporacemi není vždycky tak zlé - ono to sice vypadá, že tam dělají desítky tisíc lidí, ale taky často dělají spoustu produktů a služeb. Takže reálně pak jeden produkt nebo službu vyvíjí třeba dvacet lidí (a k tomu QA, prodej atd, ale to už není vlastní vývoj).

Takže v tomhle bych to přirovnal třeba k městu - bydlí tam třeba dvacet tisíc lidí, ale člověk většinou zná akorát lidi co bydlí ve stejném domě. Kdo je o pár ulic dál už neví.

Offline Daniel_Andrascik

• Guru
    • Verze Delphi: D2007, D10.4
Re:Ako zacat v Delphi
« Odpověď #31 kdy: 15-06-2015, 16:26:00 »
jeeej, jak pekne sme sa tu rozkecali o realnom developingu v delphi a "realnych" a "nerealnych" programatoroch. Chvilku som rozmyslal ci sa pridam do diskuzie alebo nie, ale kedze sedim v kaviarni a nechce sa mi uz viac pracovat tak sa pridam. Radku z tychto prispevkov z praxe by si mozno vyskladal aj dalsi prispevok do tvojho portalu  ;)

Takze co sa tyka realneho developingu v delphi, musim delphi jednoznacne pochvalit. Ja som samouk. Mam len strednu skolu, odbor elektronik ale z programovania tam nebola ani ciarka. Po skole som sa oprel do programovania a cez VB s malou odbockou do C++ som nakoniec nasiel to prave u Delphi. Nejaky cas som sa kodil este aj jednocipove mikroprocesory v asemblery, ale to bolo len jedno obdobie.
  Po asi 3 rokoch som zistil ze uz nie firma rozvija mna, ale ja rozvijam firmu ktora ma zamestnava. Tak som si zalozil vlastnu.
  Vyvoj aplikacii pre X86 a X64 je pre mna len doplnok mainstreamoveho zamerania firmy na programovanie riadenia priemyselnych zariadeni a technologii. Ale s delphi som zvladal heroicku ulohu. Vyvyjal som jednoucelove aplikacie na kluc. Vacsinou to neboli ziadne opakovacky. Nerobil tu apku ziaden tym, robil ju jednotlivec, cize ja. Od ponuky, analyzy, navrhu az po nasadenie, ozivnie, testy a servis. Nieco take je v komercnom svete na hranici serioznosti, respektive by nieco take seriozna firma ani robit nemala. Ale zvladol som takto nasadit x aplikacii v hodnote tisicok eur (jednoucelove aplikacie na kluc sa proste pod 2 tisic euro robit "seriozne" nedaju). Jasne vyvoj trval 1 az 2 mesiace a potom sa zaliepali chyby este rok a pol, ale potom uz to fungovalo ku spokojnosti zakaznika cele roky. Dnes uz to takto samozrejme nerobim, bol som mlady a vladal som programovat 14 az 16 hodin denne. Ide ale o to ze delphi vzdy umoznovalo efektivny vyvoj s tym ze clovek sa mohol plne sustredit na to co chce dosiahnut a nemusel sa unavovat vycerpavajucou syntaxou.
  Jeden moj kamarat dal na moje odporucanie a vyvynuli sme spolu pokladnicny system pod kylixom. On bol na zaciatku typicky akademicky ITeckar so znalostami C++. Za tyzden ovladal pascal aj s Kylixovskym IDE a bolo mu skoro do placu ze sa pocas skoly trapil s C++ syntaxou ktora je sice vsemocna ale rovnako aj vycerpavajuca. Staci ak clovek v ife namiesto "==" napise len jedno "=". Kompilatoru to absolutne nevadi, bezproblemov to prelozi, ale vo vysledku clovek kuka na spravanie programu jak bager na tvrdu hlinu a bez krokovania a watchu ani nema tusenia ze co sa to pokazilo.

Delphi svojou efektivnostou umoznuje vyvjat rychlo kadejake tooly a utilitky. Kedze dnes uz win aplikacie vyvijam len ojedinele tak som sa rozhodol pre precvicovanie pre firmu zbastlit nieco ako interne ERP. O par tyzdnov bolo na svete a dnes je v plnom nasadeni. Uz sme to tu na fore rozoberali, vlakno sa venovalo ORM. Stale do toho tlacim nove funkcie ale bezi to a vyvoj tohto systemu je pre mna skor oddychovou zabavkou ako pracovnou ulohou.

A co sa tyka kvality programatorov tak je to naozaj hruza. Dnes vyvijam sofvery prevazne pre automobilovy priemysel a neuverite co ma velmi dobre zivi. Ozivil som zopar vyrobnych liniek ktore sa v praxi ukazali s pohladu riadenia ako hodne spolahlive a odladene. Zakaznik si to vsimol a zavolal ma ku linkam ktore v jednom kuse vykazuju rozne problemy. Ja doladujem programy tychto liniek, doplnam diagnosticke nastroje. Zakaznik zistil ze linka ktora ostava po mne v prevadzke je na uplne inej urovni ako ostatne. Vola ma ku kazdej problematickej linke a nesomre aj ked mam vysoke ceny. Vie co kupuje.

Inac viete v com vidim tu zakladnu pointu. V mojom pripade v tom ze som samouk. Nikto mi nukazal spravne postupy na zaciatku. Velakrat som sa spalil. Velakrat som zaplakal ked som po roku a pol musel opravovat, rozsirovat alebo modifikovat vlastne programy. Viackrat to ani neslo, musel som to urobit znova a inac. Nikto mi neukazal ako ma vyzerat dobre udrzovatelny a rozsirovatelny kod, prisiel som na to az sam skrze vlastny pot. Po asi 2-3 rokoch som sam uz od zaciatku zacal vyvyjat spolahlivy, dobre udrzovatelny a servisovatelny kod. Dnes ked sa hrabem v utrobach niektorych vyrobnych liniek tak mi je naozaj do placu, ked vidim tie zdrojaky. To ich fakt robili asi studenti. 

Zazil som situaciu, kedy slovensky zakaznik kupil linku na kluc od francuzkeho dodavatela. Linka bola dodana na miesto. Po mechanickej stranke bola v poriadku. Pri odovzdani dodavatel predviedol ako linka vyrobila pozadovany produkt, potom sa rychlo zbalili, vystavili fakturu, sadli na lietadlo a odisli.
  K nabehu realnej vyroby vsak malo dojst asi az o pol roka. Vtedy sa zistilo ze pri akomkolvek probleme linka nie je schopna pokracovat dalej.
  Linka proste kompletovala nejake komponenty za neustalej spoluprace s ludskymi operatormi. V reali je celkom bezne ze nejaky ten komponent nesadne, nieco neprejde testom, meranim alebo nejakou inou vyrobnou sekvenciou. Ta linka bola proste schopna vyrobit produkt pokial vsetko sadlo, ale i pri najmensej nezrovnalosti linka len hlucho hlasila ze je vyroba v chode a stala. Ti bastardi tam proste dali len ifi ktore pokracovali len pri kladnej podmienke. Proste ziadne else. Akonahle podmienka nepresla, stavovy autamat stal vo svojom poslednom kroku. Ani ziaden poondany timeout ani ziadne hlasenie na operatorskom panely. Tomu hovorim good job.
  Ono je velmi jednoduche urobit sekvenciu, ale urobit tie odladovacky naokolo je uz kumst, odchytavat chyby, hlasit ich a nielen to. Ak sa vyskytne chyba, je potrebne vediet zastavit linku a vratit ju do produkcie schopneho stavu. V tomto pripade pri chybe musel byt zavolany udrzbar, ktory prepol linku do manualneho rezimu a rucne musel odstranit vsetky komponenty z linky, potom ju musel uplne resetnut, vypnut, znova zapnut, nastavit vyrobne parametre a spustit. To je nonsens! Tam sa vyrabaju tisisce kusov na 8 hodinovu smenu. Takyto stav potvrdzuje za normalnych okolnosti operator a linka sa sama vyprazdni a vyhadzuje nespravne skompletovane komponenty do boxu s nepodarkami a vyraba sa dalej. Nech povodny programator zije prosperujuci a dlhy zivot. Vdaka nemu som opat zarobil ;), no zakaznik uz taky spokojny moc nie je, musel investovat do novej linky, ale vedel ze keby to nahanal cez povodneho dodavatela, riesili by to rok a pol a stav linky by sa zlepsoval len krocik po krociku. So mnou to vyriesil za 2 tyzdne ale uz nadobro. Tak radsej doplatil este peniaze mne.

Offline hlucheucho

• Plnoletý
« Odpověď #32 kdy: 15-06-2015, 20:52:34 »
Pěkně napsaný, docela závidím kariéru. Asi máš talent nejen na programování, ale i obchodního ducha. Bohužel mě to druhé chybí  :( Dá se nějak poznat, jestli mám potenciál nebo jestli zůstanu věčně pokročilým začátečníkem?

hu

Offline Daniel_Andrascik

• Guru
    • Verze Delphi: D2007, D10.4
« Odpověď #33 kdy: 15-06-2015, 21:56:22 »
Pěkně napsaný, docela závidím kariéru. Asi máš talent nejen na programování, ale i obchodního ducha. Bohužel mě to druhé chybí  :( Dá se nějak poznat, jestli mám potenciál nebo jestli zůstanu věčně pokročilým začátečníkem?

hu

Obchodneho ducha si myslim ze moc nemam, nepustam sa do rizik, vsetko vsadzam na istotu, neberem pozicky, nerozvyjam to dalej, len co sa samo nabaluje postupne jak pribudaju referencie, a kedze nejake tie vysledky mam tak ono to samo rastie. Ak by som mal obchodneho ducha pritlacil by som na pilu, investoval, rozvijal a rastlo by to viac.
  Ale ano clovek musi byt minimalne komunikativny aby vedel svoj biznis prezentovat, a zakaznik musi mat z vasej komunikacie pocit ze rozumies tomu co on potrebuje a ze si tu pre to aby si mu poskytol sluzbu kotru on potrebuje a nie sluzbu na ktorej sa ty nabalis.
  Paradoxne buram vacsinu zazitych podnikatelskych standardov, svoju firmu som nevybudoval na zanmostiach, marketingu, reklame, alebo nedajboze uplatkoch. Jednoznacne som ju vybudoval na mojom osobnom pristupe k zakaznikom. Osobne s nimi konzultujem vsetky ich potreby a nezriedka spolocnou konzultaciou najdeme este lepsie riesenie nez povodne zakaznik dopytoval. Osobne s nimi uvadzam do prevadzky dodanu sluzbu az dokial to neide tak ako to zakaznik potrebuje (pripadne ak to nie je uplne mozne tak spolocne hladame akceptovatelny kompromis). Poznam pracovnikov inych firiem ktory reaguju tonom "Napiste mi vase poziadavky do emailu" a prehodia tasku cez plece a odchadzaju. Vdaka takemuto pristupu si zakaznik odo mna objednava sluzby aj ked su o 10-20% drahsie ako u konkurencie.

A na to jestli mas potencial poznam jednoznacnu odpoved: ak mas dostatocnu snahu a vydrz tak jednoznacne porasties. Videl som to v praxi tolkokrat, ludi ktori mali nizke sebavedomie a milion obav ze co s nimi bude. Ale venovali sa tomu co robili, nestali len tam kde ich niekto postavil. Nemuseli to byt geniovia, len sa proste stale vrtali v tom co robili, preto aby to nakoniec urobili dobre a skor ci neskor si to vzdy niekto vsimol a vzdy za tym nasledovala ponuka, moznost, prilezitost posunut sa dalej. To je ta tragedia dnesnej mladeze, ze travi cas na socialnych sietach a v podnikoch. Skola ich k rastu neprivedie. Ale ak ma snahu a namiesto toho aby isiel do podniku sa clovek venuje problematike, prejavi sa to, nie hned, ale prejavi. Takze ako hovori Radek, uz to ze nad tym premyslas je nadejne...

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: W10 + D11
« Odpověď #34 kdy: 16-06-2015, 07:58:05 »
Citace
Dá se nějak poznat, jestli mám potenciál nebo jestli zůstanu věčně pokročilým začátečníkem?
Ospravedlňujem sa za trúfalosť, že tu píšem, ale jedno z pomocných kritérií je ako dokážeš riešiť problémy, ktoré tu ľudia predkladajú. Ja priam nulovo = nemám potenciál.
W10 64b, Delphi 10.4, FireBird 3.08
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline Marek Weyda

• Hrdina
    • Verze Delphi: Delphi 2007, 10.1 Berlin
díky za příspěvky
« Odpověď #35 kdy: 16-06-2015, 08:58:59 »
Tak ještě jednou díky za Vaše super příspěvky z praxe. Myslím, že toto by bylo opravdu na samostatné téma a bylo by to přínosné pro všechny. Je fajn se dozvědět, že v našem oboru je ještě naštěstí hodně profíků. Mějte se a vrhám se do hlubin zdrojového kódu :-)

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #36 kdy: 22-06-2015, 22:03:07 »
Nabídka práce o které jsem psal: http://delphi.cz/post/Programator-Delphi-steiner.aspx, zdravotnický software.
Embarcadero MVP - Czech republic