Autor Téma: TFDTable + OnFilterRecord  (Přečteno 220 krát)

Offline ShaneZB

• Nováček
  • *
  • HJ-SOFT s.r.o.
    • Verze Delphi: Delphi 10
TFDTable + OnFilterRecord
« kdy: 24-09-2020, 09:09:06 »
Ahoj všem.
Stále pracuji na migraci z BDE na FireDAC. Upravovaná aplikace používá jako startovací zobrazení aktualizací přehled jejich záznamů pomocí TTable (nově TFDTable). Pro rozumnou rychlost načtení obsahu jsem nastavil FetchOptions.Mode na fmOnDemand a FetchOptions.RowsetSize na 100. To je OK. Ale jakmile použiju filtrování přes OnFilterRecord, tak se to načítá hrozně dlouho. Můj odhad je, že to ignoruje nastavení FetchOptions.Mode a dělá FetchAll.
Pokud nastavím FetchOptions.RecsMax, tak to je sice rychlé, ale výsledek je nekompletní a nepřišel jsem na to, jak zajistit, aby se načetlo vše.
OnFilterRecord není možné přestat používat - to by znamenalo příliš velké úpravy na mnoha místech.

Moc prosím o nakopnutí a předem děkuji.

Online Jan Fiala

• Mladík
  • **
    • PSPad editor
Re:TFDTable + OnFilterRecord
« Odpověď #1 kdy: 24-09-2020, 09:35:13 »
Proti jaké databázi pracuješ s daty?
Jestli s nějakým SQL serverem, pak tam TTable nemá (až na velmi opodstatněné vyjímky co dělat). A ano, je to hromada práce a musíš to celé přepsat.

Offline mbx

• Nováček
  • *
    • Verze Delphi: 6-17
« Odpověď #2 kdy: 24-09-2020, 10:31:06 »
Ano, kvuli filtrovani se stahnou vsechny zaznamy, a to obvykle nechces. Na podobny problem take zrejme narazis, pokud se pokusis pouzivat v datasetech vestavenou master-detail funkcionalitu. Na oboji je proto lepsi pouzivat podminku (where) v SQL dotazu.

Offline Jirka

• Hrdina
    • Verze Delphi: XE2
« Odpověď #3 kdy: 24-09-2020, 10:34:26 »
Na podobny problem take zrejme narazis, pokud se pokusis pouzivat v datasetech vestavenou master-detail funkcionalitu. Na oboji je proto lepsi pouzivat podminku (where) v SQL dotazu.
To mě zaujalo. Máš to nějak exaktně ověřené ?

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
« Odpověď #4 kdy: 24-09-2020, 10:37:33 »
OnFilterRecord, tak se to načítá hrozně dlouho. Můj odhad je, že to ignoruje nastavení FetchOptions.Mode a dělá FetchAll.
Odhad je spravny: OnFilterRecord je funkcionalita clienta, takze aby to spravne fungovalo, musi na clienta dostat vsechny zaznamy.
Jedine, co se s tim da udelat, je podminku z filtru presunout na server (do SQL dotazu) a jak pise JF, bez prace to nebude.

Offline ShaneZB

• Nováček
  • *
  • HJ-SOFT s.r.o.
« Odpověď #5 kdy: 24-09-2020, 10:48:19 »
Proti jaké databázi pracuješ s daty?
Jestli s nějakým SQL serverem, pak tam TTable nemá (až na velmi opodstatněné vyjímky co dělat). A ano, je to hromada práce a musíš to celé přepsat.

Je to proti FireBird databázi. Přes BDE to fungovalo dobře/použitelně - taky se stahovalo vše, ale asi nějak optimálněji. To fakt nejde nějak obejít? = zařídit, aby se to načítalo dávkově, tak aby měl uživatel pocit, že nemusí čekat?

Offline vandrovnik

• Guru
    • Verze Delphi: 10.3
« Odpověď #6 kdy: 24-09-2020, 11:01:34 »
Je to proti FireBird databázi. Přes BDE to fungovalo dobře/použitelně - taky se stahovalo vše, ale asi nějak optimálněji. To fakt nejde nějak obejít? = zařídit, aby se to načítalo dávkově, tak aby měl uživatel pocit, že nemusí čekat?

Když už se to stejně přepisuje, udělal bych to radši rovnou pořádně, tj. filtrovat na serveru.

Offline ShaneZB

• Nováček
  • *
  • HJ-SOFT s.r.o.
« Odpověď #7 kdy: 24-09-2020, 11:18:45 »
OK, přesunout na server. ALE je TFDTable.Filter plně kompatibilní s SQL WHERE? Pod BDE to tak není (má omezené možnosti - asi kvůli Paradoxu) a proto je to realizováno přes OnFilterRecord.
Nebo má TFDTable ještě jinou možnost filtrace, která mi uniká?

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
« Odpověď #8 kdy: 24-09-2020, 12:14:57 »
OK, přesunout na server. ALE je TFDTable.Filter plně kompatibilní s SQL WHERE? Pod BDE to tak není (má omezené možnosti - asi kvůli Paradoxu) a proto je to realizováno přes OnFilterRecord.
Plne kompatibilni nebude uz s podstaty, ze kazdy RDMBS ma trochu jine moznosti. Co umi filtr je v dox: http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio/Sydney/en/Setting_the_Filter_Property a jedine, co tam pisi, ze filtr umi pouzit Field ve vyrazech jako operand, zatimco u lokalnich DB jako Paradox ne, a proto se pouziva OnFilterRecord. Takze zalezi, co v tom filtru delas.

Ale jinak nevim, ja nikdy BDE, TTable ani filtraci na strane klienta nikdy nepouzil, vzdycky jsme pri zmene filtru sestavovali SQL prikaz a ptali se serveru a vzdycky to pak byl fetch on demand.

Offline ShaneZB

• Nováček
  • *
  • HJ-SOFT s.r.o.
« Odpověď #9 kdy: 24-09-2020, 13:03:53 »
Našel jsem virtuální proceduru GetCustomWhere. Má s tím někdo zkušenosti?

Offline mbx

• Nováček
  • *
« Odpověď #10 kdy: 24-09-2020, 14:05:01 »
Na podobny problem take zrejme narazis, pokud se pokusis pouzivat v datasetech vestavenou master-detail funkcionalitu. Na oboji je proto lepsi pouzivat podminku (where) v SQL dotazu.
To mě zaujalo. Máš to nějak exaktně ověřené ?

Uz kdysi davno, kdyz jsem prechazel z Paradoxu na Delphi+FB, jsem vazbu M-D, tak jak je vestavena do beznych datasetu (pouzivam IBX) vyhodnotil jako nepouzitelnou pro vetsi data. Nacte se cely detail (to muzou byt statisice radku i vic), a pak se filtruje. Bylo to pomale. Napsal jsem si pak vlastniho potomka datasetu, ktery mimo jine i toto vyresi efektivne pomoci SQL proti serveru.

Online Jan Fiala

• Mladík
  • **
    • PSPad editor
« Odpověď #11 kdy: 25-09-2020, 08:30:16 »
Uz kdysi davno, kdyz jsem prechazel z Paradoxu na Delphi+FB, jsem vazbu M-D, tak jak je vestavena do beznych datasetu (pouzivam IBX) vyhodnotil jako nepouzitelnou pro vetsi data. Nacte se cely detail (to muzou byt statisice radku i vic), a pak se filtruje. Bylo to pomale. Napsal jsem si pak vlastniho potomka datasetu, ktery mimo jine i toto vyresi efektivne pomoci SQL proti serveru.

Na to stačí událost - při změně záznamu v master spustíš dotaz pro detail. je to sice pomalejší, než když máš komplet detail data načtená na klientovi, ale při konkurenčním přístupu více klientů k DB máš zajištěno, že zobrazuješ aktuální data. Nehledě na přistup po pomalejší síti (VPN přes internet apod.)

Offline mbx

• Nováček
  • *
« Odpověď #12 kdy: 25-09-2020, 09:45:16 »
Na to stačí událost - při změně záznamu v master spustíš dotaz pro detail. je to sice pomalejší, než když máš komplet detail data načtená na klientovi, ale při konkurenčním přístupu více klientů k DB máš zajištěno, že zobrazuješ aktuální data. Nehledě na přistup po pomalejší síti (VPN přes internet apod.)

Jasny, presne tak to mam udelano - jen jsem si mj. toto vestavel do vlastniho potomka, abych nemusel na kazdem formu porad dokola psat to same. Uvnitr je timer, ktery otvira detail s nejakym malym zpozdenim, takze pri prochazeni gridem s master zaznamy se detail otevre az kdyz uzivatel zastavi. Ale jde to samozrejme stejne snadno udelat i "rucne", s pouzitim beznych komponent.