Autor Téma: Podľa hodnoty stĺpca načítať údaj zo zodpovedajúcej tabuľky  (Přečteno 480 krát)

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: XE7 professional
V jedinom SQL selecte môže hodnota stĺpcaX nadobudnúť null alebo niektorú z 3 hodnôt. Pre každú hodnotu potrebujem načítať údaj z inej tabuľky a použiť ho pre výpočet hodnoty stĺpca.
  • Definujem si 4 samostatné SQL. Zistím si hodnoty stĺpcaX a podľa potreby spustím požadované SQL
  • Definujem si jedno SQL zoradené podľa stĺpcaX. V cykle ho prechádzam záznam po zázname a postupne spracujem. Výsledky zapíšem naraz v dávke. Tento spôsob sa mi vôbec nepáči
  • Načítať si údaje naraz zo všetkých troch tabuliek, ako jeden subselect či pohľad, a pomocou CASE vyberiem požadovanú hodnotu.
Iný (teoretický) spôsob riešenia mi na um neprišiel. Výpočet je jednoduchý
Kód: [Vybrat]
CAST(ZnamaHodnota * "Tabulka1 až 3".Hodnota * NR.PRICEUNIT_VAT * SP.PERCENT2 AS DOUBLE PRECISION) / 100 COST2,
Delphi XE7, FireBird
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
V jedinom SQL selecte môže hodnota stĺpcaX nadobudnúť null alebo niektorú z 3 hodnôt. Pre každú hodnotu potrebujem načítať údaj z inej tabuľky a použiť ho pre výpočet hodnoty stĺpca.
  • Definujem si 4 samostatné SQL. Zistím si hodnoty stĺpcaX a podľa potreby spustím požadované SQL
  • Definujem si jedno SQL zoradené podľa stĺpcaX. V cykle ho prechádzam záznam po zázname a postupne spracujem. Výsledky zapíšem naraz v dávke. Tento spôsob sa mi vôbec nepáči
  • Načítať si údaje naraz zo všetkých troch tabuliek, ako jeden subselect či pohľad, a pomocou CASE vyberiem požadovanú hodnotu.
CAST(ZnamaHodnota * "Tabulka1 až 3".Hodnota * NR.PRICEUNIT_VAT * SP.PERCENT2 AS DOUBLE PRECISION) / 100 COST2,
A co podle hodnoty sloupceX pripojit outer joinem  jednu z Tabulek1 az 3 a k hodnote "Tabulka1 až 3".Hodnota se dostat koalici?

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
Asi tuším ako to myslíš. Len nerozumiem čo myslíš pod pojmom "koalici". Snažím sa všetko robiť jedným razom. Tam je problém v tom, že môžem potrebovať hodnoty zo všetkých troch tabuliek naraz. A ako si vyberiem tú správnu?
Ja to vidím na to posledné riešenie. To mi prišlo na um až vo chvíli, keď som chcel odoslať príspevok.
Delphi XE7, FireBird

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
Asi tuším ako to myslíš. Len nerozumiem čo myslíš pod pojmom "koalici".
coalesce

Offline vandrovnik

• Hrdina
    • Verze Delphi: 10.2

Pomocí LEFT OUTER JOIN bych si připojil všechny 3 tabulky.
Výpočet by pak byl něco jako:

CAST(ZnamaHodnota * (CASE
 WHEN stlpec=1 THEN Tabulka1.Hodnota
 WHEN stlpec=2 THEN Tabulka2.Hodnota
 WHEN stlpec=3 THEN Tabulka3.Hodnota
 ELSE NULL END) * NR.PRICEUNIT_VAT * SP.PERCENT2 AS DOUBLE PRECISION) / 100 COST2,

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
Ja som to myslel nejako podobne. Len sa mi to komplikuje s tým, že ak:

Stlpec = Osoba - tak nepoznám dopredu počet druhov osôb. Asi to budem musieť riešiť pomocou SELECT. Osoby majú len jedno ID + IDPersonTypes.

Len ma tam celkom straší skutočnosť, že počet osôb pre každého vlastníka sa počas roka môže meniť. Samozrejme u každého ináč. To platí aj pre ostatné hodnoty.

Pre začiatok budem vychádzať z toho, čo tu dal vandrovnik. Nezabúdam ani na to čo napísal pf1957.
Delphi XE7, FireBird

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Křestní jméno zpěváka Gotta: