Autor Téma: Delphi a EKASA  (Přečteno 2080 krát)

Offline Peťo

• Nováček
  • *
    • Verze Delphi: 7, 5, 4
Re:Delphi a EKASA
« Odpověď #15 kdy: 08-04-2019, 11:26:29 »
Zacal som riesit navrh chdu podla nich a nadaval som kazdy den.

Obdivujem ťa, že si sa do toho na vlastnú päsť vôbec pustil. Ja by som na to sám nemal odvahu ani nervy, ak by som za sebou nemal nejaký tím, kde by bol aspoň právnik, účtovník a investor, ktorý by vývoj platil. Komunikácia s finančnou správou a „podpora“ ich portálu, to musí byť des. CHDÚ je ako programátorská výzva pekná vec, ale asi by som použil hotové riešenie CHDÚ, prípadne aj s DLL knižnicou, aj také riešenie je už certifikované. Osobne som vo svojom softvéri zvolil doterajší postup, teda komunikácia s veľkými výrobcami pokladníc, ktorí majú kompletné riešenie aj s inštaláciou a servisom u zákazníka, na čo by som rozhodne nemal čas.

Musím sa aj aj pridať k názoru, že zlaté české EET, ktoré som s pomocou delphi.cz a komponentu od Mireca zvládol za dva mesiace a bez zvýšených finančných nárokov od svojich zákazníkov. Slovensky moloch eKasa ešte ani nenabehol a už im aj raz spadol, to bude ešte veselo.

Naviac je tu stále riziko odloženia o rok-dva alebo zrušenia/prepracovania, pretože odosielanie a skladovanie celých bločkov dokonca s identifikáciou zákazníka bude v dohľadnom čase riešiť asi až ústavný súd. Veľké investície firiem do výroby môžu niektoré aj položiť a aj preto som vlastný vývoj úplne zavrhol.

Offline bronek999

• Nováček
  • *
    • Verze Delphi: Delphi 7, XE7
« Odpověď #16 kdy: 08-04-2019, 21:06:45 »
Excellent
Rated 1 time
Tak bez inspiracie v cechach by som tiez teraz tapal a bol by som niekde na zaciatku. Programujem v delphi dlhe roky, ale na toto by som si netrufol. Bola to pre mna spanielska dedina. Zacal som s hardverom chdu, tam som doma a to poznam. Potom som pridal komunikaciu chdu-pc, tiez len kopirovanie starsich projektov. No a samotny ppekk? Ani som len netusil o com to je. Colnici mi odporucili SoapUI na testovanie, stacilo tam skopirovat povodny request a slo to.
Tak som pridal http klienta do programu v delphi a pomaly pridaval funkcie. Najskor cez soap komponenty v delphi xe5, ked som videl mirecove riesenie tak som sa vratil k delphi 7 a cele to riesim cez xmldocument a xmlnode. Bude to narocnejsie na pripadne zmeny na strane servera ale aspon to mam cele pod kontrolou. Alebo si to len myslim. Ostava mi uz len osetrenie odpovede, nejak to ucesat a dat na certifikaciu. Chdu.tech som zavrhol, lebo nemali k tomu ppekk klienta. A dostal som odpoved ze ani neplanuju. Teraz je to zrejme klient dalsej firmy, takze by som musel platit chdu.tech za hardver, niekomu za dll a to uz by som bol s cenou tam kde nechcem.
A druha vec, bol by to zas len kompromis a nepresadil by som tam pre mna podstatne detaily.

Offline bronek999

• Nováček
  • *
« Odpověď #17 kdy: 09-04-2019, 06:48:20 »
Excellent
Rated 1 time
A nemyslim si ze je tu nejaka moznost odlozenia. To beriem ako uplnu samozrejmost. Koniec juna je nerealny. Ak nam to ocertifikuju v nejakom rozumnom case tak nasich zakaznikov stihneme. Ale ozyva sa kopec novych ludi, velki vyrobcovia to nestihnu. Uradnici sice nepriznaju ze oni nastavili nerealny termin, zvalia to na vyrobcov.
Na ustavny sud by som sa nespoliehal. Sme na Slovensku.... Udaje o zakaznikovi sa eviduju v podstate len vtedy ak nakupujem na ico,dic,icdph tak to nie je uplne spehovanie kazdeho jednotlivca ako som sa po precitani zakona obaval.
Skor sa obavam zneuzitia databazy na obchodne ucely. Proste niekto bude mat kompletny prehlad o obchode na Slovensku.
Na exprese bol minuly tyzden rozhovor so zastupcom financnej spravy. Pan sa ma snazil presvedcit ze uz teraz maju prehlad o vsetkom. Teraz musia fyzicky ist na predajnu, stiahnut zaznam,skontrolivat udaje. Ale tie udaje nemaju homogennu strukturu,nedaju sa automaticky importovat. Takze zneuzit ich by stalo neskutocne vela namahy. V buducnosti to bude o par klikoch v databaze a toho sa obavam. Ak by sa posielala celkova sum,datum cas,uuid,pkp tak by to bolo ok.

No a ten server im nespadol. Ten server "hackli" jeho administratori  ;D. Mohli tam nechat heslo nbu123 a my by sme si ho zas nahodili. Asi skor ako to zvladli oni.
« Poslední změna: 09-04-2019, 06:52:23 od bronek999 »

Offline Ján Masaryk

• Mladík
  • **
    • Verze Delphi: 2010
« Odpověď #18 kdy: 09-04-2019, 13:07:30 »
to bronek999

PPEKK budeš mať na PC ?

Offline bronek999

• Nováček
  • *
« Odpověď #19 kdy: 09-04-2019, 16:21:45 »
to bronek999

PPEKK budeš mať na PC ?

Ano, PPEKK bude vo forme DLL pre windows. Neviem si predstavit ze kde inde by som ho dal.
Viem ze niekto to riesi samostatnym raspbery pi, ale ja na to nevidim dovod.

Pripravujem aj verziu pre android, tam bude CHDU modul zamontovany priamo do bluetooth tlaciarne.
Ale najskor musim poriesit existujucich zakaznikov s windows PC.

Offline Ján Masaryk

• Mladík
  • **
« Odpověď #20 kdy: 09-04-2019, 16:37:03 »
Keď som o takejto variante uvažoval, tak mi colníci tvrdili, že bude potrebné odchytávať všetky tlačiarne do CHDÚ, nakoľko umiestnením PPEKK do PC sa z PC stáva ORP a tak som sa na to vykašľal. Asi už zmiernili požiadavky...
Mimochodom ak niekto príde certifikovať s WORM SD kartou, tak s ním colníci vyrazia dvere :)
Ja to riešim našou doskou kde pobeží PPEKK a bude na nej zaintegrované aj CHDÚ - teda bude to komplet ORP.
Komunikáciu so SW riešim cez dll (Win) a jar (android).

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • Verze Delphi: D5,D2007, DXE, DXE2 + 2 poslední (Tokyo)
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #21 kdy: 10-04-2019, 09:35:36 »
Se zajmem sleduji Vaši debatu a začínám si myslet, že zlaté EET. Doufám, že naši slovenští zákazníci zůstanou při těch HW krabicích, se kterými už dávno komunikujeme.
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Peťo

• Nováček
  • *
« Odpověď #22 kdy: 10-04-2019, 10:39:16 »
Doufám, že naši slovenští zákazníci zůstanou při těch HW krabicích, se kterými už dávno komunikujeme.

Pozor na tie HW krabice, pretože sa v nich robia dosť veľké zmeny a zmeny budú aj v komunikácii softvéru s nimi.
Naviac je nutné pridať niektoré funkcie v softvéri, ako napríklad upresnenie dôvodu nulovej sadzby DPH, identifikácia pôvodného dokladu pri vrátení, možnosť zaslať blok na e-mail, zadanie identifikácie kupujúceho, a ďalšie.

soaper

• Host
« Odpověď #23 kdy: 19-04-2019, 13:22:26 »
Colnici mi poslali odkaz na worm sd kartu.
Chci se zeptat, tu WORM SD kartu si může koupit každý po kusech? Jsou na to nějaké e-shopy?

Offline Ján Masaryk

• Mladík
  • **
« Odpověď #24 kdy: 19-04-2019, 14:34:53 »
WORM karty sú viazané na NDA, minimálny odber je 5000 ks, cena za ks cca 27 EUR  ;)

Offline Peťo

• Nováček
  • *
« Odpověď #25 kdy: 18-06-2019, 08:27:50 »
...Zacal som riesit navrh chdu podla nich a nadaval som kazdy den. Tyzdne.Potom som si niektore veci ujasnil s colnikmi a navrh sa radovo zjednodusil a prestal to byt strasiak a zrazu staci uplne jednoduche a lacne riesenie...
Posuniem diskusiu...

Tak ako? Uspel si na certifikácii alebo ťa poslali do CHDU s.r.o.?

Offline rames.iii

• Nováček
  • *
    • Verze Delphi: RAD Studio 10.1 Berlin
« Odpověď #26 kdy: 19-06-2019, 12:57:42 »
Mohl bys se přidat s otázkou, jaký je aktuální stav? Já spoléhal na eFT4000/FT5000 od varos.sk (naši zákazníci jejich tiskárny používají), přidal jsem do "tisku" vše nové. A teď to vypadá, že na to nebude certifikace (údajně snad teď není výrobce, co by certifikaci měl).
Je tedy nějaké funkční řešení, které by se dalo implementovat?
Díky

Offline Peťo

• Nováček
  • *
« Odpověď #27 kdy: 19-06-2019, 13:43:50 »
Je tedy nějaké funkční řešení, které by se dalo implementovat?

Varos na tom veľmi intenzívne pracuje, aby certifikáciu mal, majú to na svojej webovej stránke. Naviac sa v parlamente práve rokuje o odklade pokutovania za nepoužívanie eKasy o 3 mesiace, alebo až o 6 mesiacov, čo by bol reálny splniteľný termín.

Certifikované funkčné riešenia existujú, sú na webe finančnej správy, ktorá tvrdí, že ich je 31. V skutočnosti ich je 10 rôznych hardvérových riešení, pretože prevažná väčšina používa pochybné CHDU s.r.o., ktoré nespĺňa požiadavky na šifrovanie a certifikát dostalo cez protekciu. Je otázkou času, kedy o certifikát príde a zákazníci budú nadávať.

Zo zostávajúcich 9 riešení sú niektoré pre výhradné použitie firiem, ktoré si ich vyvinuli, takže ti protokoly neodovzdajú, niektoré sú od mobilného operátora s premrštenými poplatkami, takže ti zostane na výber len niekoľko, ale určite sa dá z toho niečo rozumné vybrať, tu je moja rešerš:

Elcom - veľmi rozšírené tlačidlové pokladnice s možnosťou tlače z PC, má pribudnúť ešte tlačiareň EFox
Diebold Nixdorf - robia všetky siete hypermarketov, neviem, či sa budú baviť s individuálnym klientom
BBox - žiadne info na webe
PaP - sw pre zdravotníctvo a lekárne, nebránia sa použitiu v ďalšom sw
A3 Soft - pokladnica s kartovým terminálom v jednom zariadení, dobrá podpora pre vývojárov
Kasa Fik - česká firma, prináša skúsenosti z EET - podľa webu to vyzerá na seriózne riešenie pre každého
Datapac - rieši čerpacie stanice, podľa webu majú záujem o ďalšie implementácie
MRP - eKasa asi len pre ich vlastný sw

Klasickí slovenskí dodávatelia fiskálnych tlačiarní zatiaľ absentujú, vraj ešte pribudnú, s posunutím termínu by mohli chytiť druhý dych. Hlavné je neunáhliť sa pod tlakom mediálnej a inej masáže.

Offline rames.iii

• Nováček
  • *
    • Verze Delphi: RAD Studio 10.1 Berlin
« Odpověď #28 kdy: 20-06-2019, 10:00:16 »
Díky moc za vyčerpávající přehled.
Je jen škoda, že to nejde nějak rozumně udělat, jako u nás EET...

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: XE7 professional
« Odpověď #29 kdy: 20-06-2019, 10:28:26 »
Citace
Je jen škoda, že to nejde nějak rozumně udělat, jako u nás EET...
Máte také pekné príslovie: Aj blbý lidi jsou lidi
Pokuty posunuli na koniec roka. Ale užívateľ musí colníkov/finančníkov (neviem presne, sledujem to len bokom) oficiálne požiadať o pridelenie e-kasy.
Delphi XE7, FireBird
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.