FreePascal (FPC) a Lazarus > Obecné

Lazarus místo Delphi5

(1/4) > >>

PeHe:
Prosím o pomoc. Léta jsem pracoval v delphi5. Bylo to fajn, celkem jako koníček, ale používal jsem to a zvykl si. Ukradli mi počítač se sedmičkami. I když mám instalačku D5, nejde nainstalovat na W10 /64. Virtuální mašina to sice jako uměla spustit, ale je to neschůdné pro další komunikaci. A tak řeším přechod na Lazarus. Hello World je brnkačka. Když však použiju komponentu pro MySql, hlásí to už při návrhu, že libmysql.dll nemůže natahnout, a mám si zkontrolovat instalaci. Konroloval jsem mockrát. Brání se mi to celkem dlouho dobu, brouzdám po forech, našel jsem hodně řešení, ale mě nezafungovalo ani jedno. Neměl jste někdo podobný problém?

pepak:
Bohužel neumím poradit přímo s otázkou. Ale zastavil bych se u:


--- Citace: PeHe  29-08-2019, 08:20:08 ---Ukradli mi počítač se sedmičkami. I když mám instalačku D5, nejde nainstalovat na W10 /64. Virtuální mašina to sice jako uměla spustit, ale je to neschůdné pro další komunikaci.
--- Konce citace ---
Co přesně ti nefunguje? Používám Delphi 5 v nativních Windows 10 (ne virtuál) a narážím na jediný problém, že totiž mají Delphi při spouštění laděné aplikaci tendenci se na něčem zaseknout (samotné Delphi, aplikace se ani nespustí). Ne vždycky, ale dost často na to, aby to otravovalo. Ale pokud už se aplikace spustí, tak už jsem nepozoroval nic špatného.

Nebude problém jenom v generických Vista+ věcech, jako že administrátor se musí spouštět s elevací, aby měl plná práva, a bez toho se nedaří vytvářet balíčky v adresáři Delphi, na čemž selhává instalace komponent?


--- Citace ---Když však použiju komponentu pro MySql, hlásí to už při návrhu, že libmysql.dll nemůže natahnout, a mám si zkontrolovat instalaci. Konroloval jsem mockrát.
--- Konce citace ---
Otázka je, co přesně myslíš tím, že jsi to zkontroloval. Typický problém je v tom, že i když máš samotnou knihovnu, tak ti chybí její závislosti, kvůli tomu nejde načíst do paměti, tudíž se program brání, že knihovna není dostupná. Použij Dependency Walker a podívej se, co ti řekne. Je potřeba to trochu tvořivě interpretovat, protože si neporadí dobře s nejnovějšími runtimes Visual Studia - řekne ti, že knihovna samotná má závislosti OK, ale jednou ze závislostí je nějaká standardní systémová knihovna (např. kernel32.dll nebo user32.dll), která má prý záviset na api-ms-win-core-něco.dll, která dostupná není, ale to je evidentní blbost (kdyby kernel32.dll neměl všechny závislosti, tak se ti ani nespustí Windows).

PeHe:
zkontroloval = odinstaloval a znovu instaloval.
Také léta používám D5 na W10 a bez problémů. Teď jsem si musel koupit 64 bitový, bez CD mechaniky. Prý se to už nedělá.
Není to možná až tak pravda.
Teď jsem zkusil nainstalovat znovu D5 na ten nový. Vše dobré, až při spuštění hláška:
Your Just-in-Time Debuger is currently set to ''. In folder for Just-in-Time Debuging and Distributed Debugging features to work correctly, it needs to be changet to: '"... dlouhý string... Do you want to change this setting?
Odpovím že ano.
A on na to, že Failed to set data for 'Debuger'.
Myslím si, že ty W10 si se mnou hrají na schovávanou. Jsem jediný uživatel, mám administrátorská práva, ale soubory se přede mno skrývají, některé adresáře vím, že jsou, ale nejde do nich zapsat.
A to je asi ten případ. Neznám desítky zas až tak dobře, že bych je poslepu uměl nastavovat. Jednou to horko těžko nastavím - a pak to léta používám.
 

PeHe:
Už to mám: musím to spustit jako správce!!!

PeHe:
... a zpátky na stromy...
Instaluji používané moduly. A i když ho vyberu z nabídky, píše mi D5, že Uvedený modul nebyl nalezen. D5 již běží v modu správce.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi