Autor Téma: FireDAC vs UniDAC  (Přečteno 175 krát)

Offline miroB

• Guru
    • Verze Delphi: D1,2,3,4,7,2005,2009, XE8,S,B,T10.2.2 Pro
FireDAC vs UniDAC
« kdy: 13-01-2020, 19:40:29 »
FireDAC mám. Je dobrý, ale v podstate sa už nedá samostatne kúpiť, iba ako Delphi Enterprise.
UniDAC je oveľa dostupnejší.
Osobne sa zaujímam najmä o SQLite:
  • Vo FireDAC viem vytvárať User Defined funkcie. Super. Dokonca aj aggregate functions. V UniDAC to teoreticky ide tiež, lenže reálne príklady neviem nájsť. A UDF Aggregate to je ďalšia kapitola. (Prosím len prakticky, teóriu si rád prečítam v originálnych dokumentoch)
  • Na druhej strane: Podpora verzií SQLite (Static Linking) je u UniDAC na oveľa lepšej úrovni. Pre FireDAC je v podstate tragická.. A že v nových verziách SQLite je veľa zlepšení..
Má niekto z Vás ozaj praktické skúsenosti s UniDAC?
UniDAC má ešte dva dni sympatické zlacnenie o 25% :)

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • Verze Delphi: D5,D2007, DXE, DXE2 + 2 poslední (Tokyo)
    • O Delphi v češtině
Re:FireDAC vs UniDAC
« Odpověď #1 kdy: 13-01-2020, 20:28:20 »
UniDAC je hodne dobry, navic pokud chces jen jednu DB, tak nabizi treba SDAC, coz je specialni verze UniDAC pro SQL server, ale chtel jsem ti spise rict, ze prece SQLite je soucasti i Pro edice, a pro starsi verze se da FireDac stahnout pokud si reg. user nejake XE verze (pokud si pamatuji)
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: XE7 professional
« Odpověď #2 kdy: 13-01-2020, 20:45:21 »

OT: Keď si spomeniem, že za podporu servera pre FireDAC som zaplatil cez 600€ a tá sa neprenáša pri upgrade :'(
Delphi XE7, FireBird
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline miroB

• Guru
« Odpověď #3 kdy: 13-01-2020, 22:37:59 »
UniDAC je hodne dobry, navic pokud chces jen jednu DB, tak nabizi treba SDAC, coz je specialni verze UniDAC pro SQL server, ale chtel jsem ti spise rict, ze prece SQLite je soucasti i Pro edice, a pro starsi verze se da FireDac stahnout pokud si reg. user nejake XE verze (pokud si pamatuji)
Dík.
Delphi vo verzii PRO obsahuje SQLite FireDAC aj vrátane zdrojových kódov? Práve tie zdrojáky sú pre mňa rozhodujúce.
  • Podpora SQLite vo FireDAC je ozaj dobrá. Mám dosť vlastných vylepšení v danom smere.. Samozrejme FD zaostáva v aktuálnosti podpory SQLite pre STATIC kompiláciu
  • Ak by som šiel do UniDAC, tak rozhodne všetko. A určite so zdrojákmi. Cenový rozdiel nie je síce úplne malý, ale zas sa proporčne neoplatí zostať len u SQLite. Prišiel by som zbytočne o rozumné vychytávky
  • Teraz je cena celého UniDAC+zdrojáky s daňou cca 711 Eur. Samotné SQLite je tuším za 450. Ale platí už len 1 deň
  • Preto by sa mi hodne hodili praktické poznatky, ak niekto má (Ťažkosti, či pochvaly). Ale aj tak možno rok počkám. Zatiaľ vydržím s FireDAC (v rámci D. Tokyo)
K Stanovej pripomienke: Bohužiaľ. Mňa to tiež mrzí. Dokonca mám podozrenie, že ma to vyšlo viac ako 600 Eur.
« Poslední změna: 13-01-2020, 22:40:37 od miroB »

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
« Odpověď #4 kdy: 13-01-2020, 22:56:10 »
Moja skúsenosť je, že v PRO verzii pre FireDAC nie sú žiadne zdrojáky. Ale neoveroval som tom. Usudzujem tak podľa toho, že pri akomkoľvek probléme vypíše, že nevie nájsť *.pas
Delphi XE7, FireBird

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
« Odpověď #5 kdy: 13-01-2020, 23:12:13 »
Pomocou TC som prešiel celý C disk a žiaden *.pas pre FireDAC som nenašiel.
Delphi XE7, FireBird

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
« Odpověď #6 kdy: 14-01-2020, 23:44:18 »
UniDAC je hodne dobry, navic pokud chces jen jednu DB, tak nabizi treba SDAC, coz je specialni verze UniDAC pro SQL server
S tim bych souhlasil: kdyz jsme meli nekdy v roce ~2010 jeste pred FireDAC problemy s ACID u linkovanych MS SQL serveru, na ktere jsme lezli pres ADO, tak jsem trial SDAC vybral jako nejvhodnejsi reseni a po celou dobu trial periody vse fungovalo bez problemu. Ale k zakoupeni a nasazeni aplikace nedoslo, protoze zakaznik to nakonec zabil, takze vic zkusenosti s tim nemam.

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
« Odpověď #7 kdy: 14-01-2020, 23:46:45 »
Mam tu jen 10.2 Tokyo a tam v C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\source\data\firedac\ jsou, ale odkud se tam vzaly si nepamatuju. Ale vzdycky jsme pouzovali jen prof edici a meli jsme koupeny FireDac add-on package.

Offline miroB

• Guru
« Odpověď #8 kdy: 15-01-2020, 08:45:55 »
Mam tu jen 10.2 Tokyo a tam v C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\source\data\firedac\ jsou, ale odkud se tam vzaly si nepamatuju. Ale vzdycky jsme pouzovali jen prof edici a meli jsme koupeny FireDac add-on package.
Myslím, že tam to práve inštaluje FireDac add-on package.
Inak dnes je posledných pár hodín zľavy na UniDAC. Dokonca sa mi zdá, že zľava je viac ako 35%. Predtým bola 25%.