Autor Téma: CSSZ VREP DZDPN (eNeschopenky)  (Přečteno 991 krát)

Offline jindrich.volek

• Nováček
  • *
CSSZ VREP DZDPN (eNeschopenky)
« kdy: 15-01-2020, 21:36:01 »
Zdravím všechny :)
snažím se zprovoznit kanál DZDPN pro stahování informací o neschopenkách. Zatím jsem veškerou komunikaci VREP (ELDP, OZN, NEMPRI, PVPOJ, HZUPN, USRCERT) řešil bez problémů pomocí knihoven capicom.dll a msxml4.dll. Vytvořil jsem patřičný xml dokument a jako DOMDocument40 jsem ho zašifroval a podepsal certifikáty typu Certificate a odeslal třídou XMLHTTP40 metodami open a send. Vlastnost responseXML z XMLHTTP40 mi pak vrátí odpověď. Pokud takto odešlu žádost o DZDPN, nevrátí se však v odpovědi požadovaná data (žádost je podána bez chyby) - zkouším testovací větev. Nemohu se pohnout z místa, budu velice vděčný za jakoukoliv radu, tip.
Děkuji předem, J.V.  ;)
« Poslední změna: 15-01-2020, 21:37:38 od jindrich.volek »

Offline anec

• Mladík
  • **
Re:CSSZ VREP DZDPN (eNeschopenky)
« Odpověď #1 kdy: 15-01-2020, 22:11:20 »
Excellent
Rated 1 time
V pripade uspesneho podani se ti vraci correlationid a tim si pozdeji vyzvednes vysledek a nakonec uzavres kominikaci

https://www.cssz.cz/web/cz/identifikatory-e-podani

Offline Marek Weyda

• Hrdina
    • Verze Delphi: Delphi 2007, 10.1 Berlin
« Odpověď #2 kdy: 16-01-2020, 08:09:10 »
Excellent
Rated 1 time
Jak už jsem psal v jiné diskuzi o ČSSZ VREP, komunikace probíhá takto:

1) Odešlu podání (submit_request), sociálka mi vrátí doručenku (submit_acknowledgement).
2) Zároveň je potřeba dodržet požadovaný časový interval, kdy si mohu podání vybrat, osobně mám zkušenost s testovacím i ostrým rozhraním, že to rozhodně není hned v další sekundě.
3) Po požadovaném časovém intervalu zašlu žádost o výběr podání (submit_poll) a sociálka mi pošle buď odpověď (submit_response) nebo opět doručenku (submit_acknowledgement), případně chybu (submit_error).
4) Nesmím také zapomínat uzavřít transakci (delete_request), sociálka vrátí delete_response v případě správného uzavření.

Pokud na submit_poll přijde submit_response, tak musím odpověď v patřičném XML elementu ještě zpracovat - je tam šifrování, komprimace, Base64. Případně také ověřit podepsanou časovou značku.

Žádná věda v tom není, funguje jim to podle mé zkušenosti spolehlivě. Akorát na začátku roku prý byly výpadky - to jsem ale nezaznamenal, ani nikdo z našich klientů.

Offline jindrich.volek

• Nováček
  • *
« Odpověď #3 kdy: 16-01-2020, 08:30:06 »
Díky moc oběma  8) už jsem pokročil a mám odpověď s daty - nyní řeším, čím dešifrovat  ??? mnou zatím používaná knihovna CapiCom2 šifrování AES256 s certifikátem pravděpodobně neumí....

Offline jindrich.volek

• Nováček
  • *
« Odpověď #4 kdy: 18-01-2020, 23:28:18 »
Nedaří se mi najít vhodný nástroj na dešifrování AES256 s certifikátem (CMS/PKCS #7), nemáte pro mne někdo tip, radu? Předem moc děkuji.

Offline CyberAngel

• Nováček
  • *
« Odpověď #5 kdy: 06-10-2020, 18:00:02 »
Zdravím - nemáte někdo hotové řešení pro notifikace DZDPN-V2, které by vzalo vstupní XML s požadavkem a vrátilo XML s odpovědí, které
bych mohl implementovat do svojí aplikace a vyhnout se tak zkoumání, jak to celé podrobně funguje?
I za úplatu.
Stáhnul jsem si vzorovou aplikaci CSSZSubmissionDemo, ale nemám dost zkušeností se šifrováním a podepisováním,
takže je to pro mě na delší studium. Rád bych se mu tedy vyhnul.

Offline Marek Weyda

• Hrdina
« Odpověď #6 kdy: 07-10-2020, 11:14:33 »
Ok
Rated 1 time
Stáhnul jsem si vzorovou aplikaci CSSZSubmissionDemo, ale nemám dost zkušeností se šifrováním a podepisováním,
takže je to pro mě na delší studium. Rád bych se mu tedy vyhnul.

No nevím, zrovna toto mi tedy přišlo brnkačka oproti EET. Hlavně ta dokumentace od ČSSZ v tomto případě byla opravdu dobrá, takže se v pohodě dalo dle jejich manuálů udělat. Problém je spíše v tom, že každý klienta má certifikáty všude možné - úložiště, čipová karta, USB ... takže podle mě napojit se na ČSSZ VREP je brnkačka, ale vyřešit všechny možné způsoby, kde je uložený privátní certifikát a pracovat s ním, tak to mi zabralo času nejvíce. Ale i tak zrovna toto považuji za jeden z lehčích úkolů, co jsem měl v poslední době. Delší studium si myslím, že nehrozí, tak být Vámi bych se do toho pustil samostatně.

Offline CyberAngel

• Nováček
  • *
« Odpověď #7 kdy: 07-10-2020, 12:07:46 »
Tak zrovna EET bylo brnkačka, protože jsem našel hotové řešení openeet-lite na GitHubu, takže jsem odeslání a zkoumání chyb nemusel řešit a mohl se věnovat pouze integraci. Kdybych to musel vymýšlet, tak bych z toho byl asi hodně nešťastný. Mám zkušenosti s tím, jak jsem se kdysi snažil pomocí .NET digitálně podepsat ISDOC ve verzi 6.0.1 a nebyl schopen to podepsat tak, aby to šlo ověřit.

Ve vzorové aplikaci navíc DZDPN řešeno není, takže k tomu budu muset přidat to šifrování/dešifrování a šéf mi to zadal původně jako jednoduché volání nějaké webové služby "to budeš mít za chvíli hotový" a já teprve po 2 dnech čtení pochopil, že to všechno jde přes ten portál VREP.
Od roku 2006 jsme pro podávání ELDP, Přihlášek apod. používali Portlink/Partnerlink od NZ Servisu, já byl tehdy junior programátor a těžko to zvládnul sám,
jenže oni nepodporují běh v automatickém režimu, je nutná uživatelská interakce.

Jako brnkačku bych tedy považoval hotovou třídu, které předám XML nebo zavolám metodu s parametry a zpátky mi to vrátí XML s daty, které zparsuji
a uložím do databáze, tak jak to po mně chtějí kolegové.
Takhle musím začít pročítat celý ten příklad ČSSZ, zakomponovat tam to nové DZDPN-V2, stylem pokus-omyl přidat šifrování/dešifrování a teprve poté
z toho udělat nějakou obecnou knihovnu, kterou můžu integrovat v tom automatu na stahování notifikací.

Někde jsem četl odpověď chlapíka ze Slovenska, který psal, že u nich státní správa zdarma dodává veškeré pomůcky a softwarovou výbavu, v ČR naproti tomu napíšou, jak to má být "a vy si to udělejte jak chcete, my to jenom zkontrolujeme, jestli to máte správně a upozorníme vás na chyby" a každý implementátor si to může "napsat tak blbě, jak chce".  :(

A nejhorší na tom je, že to zase eventuelně vymyslím, napíšu, uzavřu a léta se k tomu nevrátím, jako k EET, protože řeším každý den něco jiného. A kdo si má ty složitosti pamatovat, že jo?

Offline Marek Weyda

• Hrdina
« Odpověď #8 kdy: 07-10-2020, 12:48:03 »
Ok
Rated 1 time
Mám zkušenosti s tím, jak jsem se kdysi snažil pomocí .NET digitálně podepsat ISDOC ve verzi 6.0.1 a nebyl schopen to podepsat tak, aby to šlo ověřit.

Zvláštní, v .NET v poslední době dělám hodně a zrovna digitální podpisy a podobně mají opravdu hodně dobře zpracované, navíc více free knihoven, pokud člověk nechce použít to, co je ve standardu.

Ve vzorové aplikaci navíc DZDPN řešeno není, takže k tomu budu muset přidat to šifrování/dešifrování a šéf mi to zadal původně jako jednoduché volání nějaké webové služby "to budeš mít za chvíli hotový"...

No nevím, vzorová aplikace tam byla, DZDPN tam mělo i svoje vlastní PDF, kde bylo vše dobře popsané. Stejně jako každé podání je potřeba nejprve udělat obecnou obálku a komunikaci s VREP, pak už si tam člověk dává konkrétní XML podle podání. Šéf podle mě nebyl zase až tak daleko od pravdy...

a já teprve po 2 dnech čtení pochopil, že to všechno jde přes ten portál VREP.

aha, tak to možná je ten kámen úrazu ...

Od roku 2006 jsme pro podávání ELDP, Přihlášek apod. používali Portlink/Partnerlink od NZ Servisu

U nás to samé a už jsme to chtěli odstřihnout a proto jsem dostal za úkol napojení na ČSSZ VREP implementovat přímo do našeho ERP.

Jako brnkačku bych tedy považoval hotovou třídu, které předám XML nebo zavolám metodu s parametry a zpátky mi to vrátí XML s daty, které zparsuji
a uložím do databáze, tak jak to po mně chtějí kolegové.

Ano, to by chtěl opravdu každý.

Takhle musím začít pročítat celý ten příklad ČSSZ, zakomponovat tam to nové DZDPN-V2, stylem pokus-omyl přidat šifrování/dešifrování a teprve poté
z toho udělat nějakou obecnou knihovnu, kterou můžu integrovat v tom automatu na stahování notifikací.

Ano, tomuto procesu se říká vývoj software.

Někde jsem četl odpověď chlapíka ze Slovenska, který psal, že u nich státní správa zdarma dodává veškeré pomůcky a softwarovou výbavu, v ČR naproti tomu napíšou, jak to má být "a vy si to udělejte jak chcete, my to jenom zkontrolujeme, jestli to máte správně a upozorníme vás na chyby" a každý implementátor si to může "napsat tak blbě, jak chce".  :(

Ano, takto to v ČR opravdu funguje, s tím nic nenaděláme.

A kdo si má ty složitosti pamatovat, že jo?

No comment, ...

Offline CyberAngel

• Nováček
  • *
« Odpověď #9 kdy: 07-10-2020, 12:52:53 »
OK, tak jsem si pobrečel, díky za potvrzení mých domněnek, nic jako openeet-lite se nekoná, každý si to řeší po svém a nechce to prodat dál.
Pěknej den přeju a mě nic pěknýho nečeká :)

Offline Jan Fiala

• Plnoletý
    • Verze Delphi: 10.4.1
    • PSPad editor
« Odpověď #10 kdy: 07-10-2020, 12:54:38 »

Pár komunikací jsem pro SK dělal (naposledy kontrolni hlaseni k DPH) a s ničím podobným jako "kompletní softwarová výbava a pomůcky" jsem se ještě nesetkal. Naopak jsem se setkal s chybějící dokumentací a zmatky. Jediný popis ke XML bylo XSD a to nemluvím o zmatených stránkách SK finanční správy, kde se dostat k nějakému popisu je o proklikání se na 10 úroveň struktury a ještě musíš vědět kam.

Offline CyberAngel

• Nováček
  • *
« Odpověď #11 kdy: 07-10-2020, 12:56:11 »

Pár komunikací jsem pro SK dělal (naposledy kontrolni hlaseni k DPH) a s ničím podobným jako "kompletní softwarová výbava a pomůcky" jsem se ještě nesetkal. Naopak jsem se setkal s chybějící dokumentací a zmatky. Jediný popis ke XML bylo XSD a to nemluvím o zmatených stránkách SK finanční správy, kde se dostat k nějakému popisu je o proklikání se na 10 úroveň struktury a ještě musíš vědět kam.

To je nemilá zpráva. Býval bych mu rád věřil, že to alespoň někde funguje, tak jak by mělo.

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: W10 + Delphi 10.4 professional
« Odpověď #12 kdy: 07-10-2020, 13:16:20 »
Ešte teraz lapám po dychu zo šoku, že je na Slovensku niečo dobré v IT !!!
W10 64b, Delphi 10.4, FireBird 3.05
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.