Autor Téma: Delphi Professional - možnosti DB konektivity  (Přečteno 222 krát)

Offline Morrison

• Hrdina
    • Verze Delphi: D5, XE2
Delphi Professional - možnosti DB konektivity
« kdy: 21-05-2020, 08:31:42 »
Zdravím vespolek,

chceme ve firmě zkusit migraci na nejnovější Delphi 10.3 (dosud jedeme na D5), ale mám poněkud chaos v možnostech DB připojení v edici Professional. Na Delphi Feature Matrix jsem koukal, ale ani tak z toho nejsem úplně moudrej.

• Jsou tam IBx komponenty? Například teď se připojujeme na Firebird pomocí TIBDatabase, a to přes název FDB souboru ve tvaru \\x.x.x.x\DB\Nazev.FDB Bude toto nadále fungovat? To se bere jako lokální připojení, ne?
  • BDE je taky stále ještě dodatečně doinstalovatelné?
  • FireDAC už nejde koupit jako Add-on, v Prof. edici je tedy možná jen omezená lokální konektivita?
  • Další možnosti připojení umožňuje za přijatelné peníze UniDAC a umí toho zhruba stejně jako plnotučnej FireDAC v Delphi Ent. a vyšších, je to tak?
  • ODBC stále bez omezení funguje i v Prof.?
  • Jak se zdá, stále ještě je možnost samostatně zakoupit Direct Oracle Access[/lůi]
nil

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: XE7 professional
Re:Delphi Professional - možnosti DB konektivity
« Odpověď #1 kdy: 21-05-2020, 08:48:44 »
Great
Rated 1 time
  • Jsou tam IBx komponenty? Například teď se připojujeme na Firebird pomocí TIBDatabase, a to přes název FDB souboru ve tvaru \\x.x.x.x\DB\Nazev.FDB Bude toto nadále fungovat? To se bere jako lokální připojení, ne?
  • FireDAC už nejde koupit jako Add-on, v Prof. edici je tedy možná jen omezená lokální konektivita?
  • Další možnosti připojení umožňuje za přijatelné peníze UniDAC a umí toho zhruba stejně jako plnotučnej FireDAC v Delphi Ent. a vyšších, je to tak?
  • Jak se zdá, stále ještě je možnost samostatně zakoupit Direct Oracle Access
Ja som to očísloval, aby sa ľahšie odpovedalo:
3 - Presne tak. Musíte siahnuť po vyššej verzii Delphi Ent.
Delphi XE7, FireBird
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #2 kdy: 21-05-2020, 09:00:22 »
Excellent
Rated 1 time
Zdravím vespolek,

chceme ve firmě zkusit migraci na nejnovější Delphi 10.3 (dosud jedeme na D5), ale mám poněkud chaos v možnostech DB připojení v edici Professional. Na Delphi Feature Matrix jsem koukal, ale ani tak z toho nejsem úplně moudrej.

• Jak se zdá, stále ještě je možnost samostatně zakoupit Direct Oracle Access[/lůi]

IBX ano, BDE je jen doinstalovatelne a myslim jen pro 32bit a je silne deprecated, FireDAC jsi trefil, a bohuzel i https://delphi.cz/post/Instalace-FireDAC-do-starych-Delphi.aspx tj. moznost stahnout samostatne zdrojaky je jen pro Ent,
Dale jen tam ADO (pod nazvem dbGo), coz jsou zhruba stejne komponenty ADO jako od D5.

UniDAC resp. SDAC, IBDAC a dalsi varianty od DevArt jsou na stejne urovni jako FireDAC, pricemz UniDAC je univerzalni, ostatni jsou orezene a specializovane varianty UniDAC jen pro konkrentni DB, ktere ale umi prave ty specialitky dane DB, ale nepripojis se s nimi jinam. Tohle pouziva prave hodne lidi s PRO (tj. napr. SDAC pro MSSQL, atd)

Direct Oracle Access neznam, ale DevArt ma ODAC, coz je ten prechozi odstavec.

ODBC low level pres FireDAC jde, primo taky jde, ale jednu dobu tam byl hilevel ODBC driver primo do FireDAC (http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio/Rio/en/Connect_to_ODBC_Data_Source_(FireDAC) ) a ten nevim zda tam je, to se musis zeptat nekoho kdo ma PRO.

Embarcadero MVP - Czech republic

Online vandrovnik

• Guru
    • Verze Delphi: 10.3
« Odpověď #3 kdy: 21-05-2020, 09:26:19 »
Excellent
Rated 1 time
Ahoj,

IBX funguje, dokonce i v síťovém režimu (připojení ve tvaru 192.168.1.2:/var/firebird/Database.fdb apod.).

Ve verzi 10.3.3 je v IBX chyba týkající se parametrů uložených procedur, patch na to pokud vím nevydali, takže si v Quality Central musí každý sám najít, co a kde si má opravit...

K.

Offline Morrison

• Hrdina
    • Verze Delphi: D5, XE2
« Odpověď #4 kdy: 21-05-2020, 13:57:37 »
Moc díky všem za odpovědi! Přesně tohle jsem potřeboval vědět. Takže objednám pro sebe jednu zkušební licenci na Delphi 10.3 Professional a uvidím, jak se mi bude dařit migrace z D5.
nil

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: XE7 professional
« Odpověď #5 kdy: 21-05-2020, 14:06:48 »
Pre zaujímavosť som sa pozrel na ceny DevArt. V každom prípade to vyjde cenovo lepšie.
Delphi XE7, FireBird
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline PetrB0

• Mladík
  • **
    • Verze Delphi: Delphi XE2, Delphi 10.2 Tokyo
« Odpověď #6 kdy: 21-05-2020, 15:28:54 »
Ahoj

DEVart používám odhadem 7 let a jsem s nimi spokojený. Mám universální komponenty plus jsem ještě koupil licence na dbForge Studio pro Oracle a MySQL.

Radku, otázka "Mimo soutěž" - co je namísto BDE doporučováno na soubory DBase (pominu, že už jsou dost za zenitem, ale potřebuji k nim přistupovat, dotazovat a zapisovat) v rámci současných verzí Delphi?

Pb

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #7 kdy: 21-05-2020, 16:12:50 »
Ahoj

DEVart používám odhadem 7 let a jsem s nimi spokojený. Mám universální komponenty plus jsem ještě koupil licence na dbForge Studio pro Oracle a MySQL.

Radku, otázka "Mimo soutěž" - co je namísto BDE doporučováno na soubory DBase (pominu, že už jsou dost za zenitem, ale potřebuji k nim přistupovat, dotazovat a zapisovat) v rámci současných verzí Delphi?

Pb

Nevim, FireDac via ODBC driver (https://community.idera.com/developer-tools/b/blog/posts/firedac-odbc-for-paradox-and-dbase-tables, nebo nejaky nexus? Mozna muzes pouzit ADO via ODBC driver pro paradox, nebo komponentu TDBF ?
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline PetrB0

• Mladík
  • **
    • Verze Delphi: Delphi XE2, Delphi 10.2 Tokyo
« Odpověď #8 kdy: 21-05-2020, 16:36:30 »
Tak jsi mne nasměroval. Devart má TDBFUniProvider, který umožňuje s DBF soubory naprosto v pohodě pracovat. Když jsem ho hledal dříve, tak jsem ho přehlédl  :'(
Díky

Pb