Autor Téma: Delphi v budoucnu bez layoutu Classic Undocked  (Přečteno 1222 krát)

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
Re:Delphi v budoucnu bez layoutu Classic Undocked
« Odpověď #15 kdy: 16-06-2020, 14:47:44 »
Hi all - it's the floating layout for the floating form designer, but you can still have multiple edit windows, eg create a new editor on another monitor, dock the Object Inspector or another window there, etc

Pro zajímavost, v těch dalších Edit windows nefunguje klávesa F2 na uložení (položka v menu přitom funguje).

Pro zajímavost, ted jsem zkoušel různé verze Delphi, a nikde mi F2 nedělá ukládání. Jen CTRL+S. Jak jsi přišel na F2?
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: W10 + Delphi 10.4 professional
« Odpověď #16 kdy: 16-06-2020, 15:07:36 »
Ja čítam: F2  Opens the Add To-Do Item to edit the select task (XE7)
W10 64b, Delphi 10.4, FireBird 3.05
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline vandrovnik

• Guru
    • Verze Delphi: 10.3
« Odpověď #17 kdy: 16-06-2020, 15:36:55 »
Používám mapování kláves "IDE classic", radši to dopíšu i do toho reportu, ani mi nedošlo, že by to mohlo být jinak :-)

Offline Fíša

• Nováček
  • *
    • Verze Delphi: 10.4.1
« Odpověď #18 kdy: 26-10-2020, 17:14:56 »
Tak už je to tu, jak jsem teď po přechodu na D10.4.1 zjistil, Classic undocked je pryč a to tak že oficiálně a záměrně :-(
Ono tedy většina okének (Project manager, Object inspector, Messages...) jde z hlavního okna vytáhnout třeba na druhý monitor bez problémů, i se při Save desktop uloží a příště správně objeví, ale zásadní problém je to, že chybí Floating Form Designer (resp.již nelze vypnout Embedded designer). Tzn.nemůžu vidět formulář v designeru a zároveň editovat jeho kód :-( Pokud někdo přišel k Delphi už v 'zadokované' době a nenapadlo ho že by to šlo i lépe, tak mu to možná nechybí, ale mně ta svázanost vysloveně vytáčí. Jeden z nešťastných uživatelů založil issue v Quality portal: https://quality.embarcadero.com/browse/RSP-31279
Takže pokud chcete podpořit návrat Classic undocked nebo aspoň Floating form designeru, prosím přidejte hlas tomuto issue (Vote). Jsou tam i odkazy na vysvětlující video a diskuzi, pro ty co nemají EDN účet, přikládám radši i sem. Díky. Fíša

https://youtu.be/lzBBfoERZo8
https://community.idera.com/developer-tools/general-development/f/rad-studio-general/73381/10-4-source-editor-and-form-in-separate-windows

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
« Odpověď #19 kdy: 26-10-2020, 17:25:40 »
Že nemôžeš mať otvorenú jednotku viackrát, je skutočnosťou už niekoľko generácií Delphi. Ale nie je pravda, že nemôžeš mať otvorených viac okien nedokovaných okien.
Pozri prílohu. Je to ver. 10.4.1
Dve okná sú prázdne len preto, lebo som to obnovil z profilu Desktopu
« Poslední změna: 26-10-2020, 17:27:11 od Stanislav Hruška »

Offline Fíša

• Nováček
  • *
« Odpověď #20 kdy: 26-10-2020, 17:36:35 »
Ale mně nejde o to (většinou) mít jeden zdroják otevřený víckrát, mně jde o to vidět zároveň formulář v designeru a zárověň editovat jeho .pas.
F.

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
« Odpověď #21 kdy: 26-10-2020, 17:51:54 »
Ja som vychádzal z toho
Citace
nebo aspoň Floating form designeru,
. Je pravda, že potom návrat k Docked režimu je problematický ;)  Musel som reštartovať Delphi. Mne to nechýba, ale hlas tam dám. Podporujem také veci, aj keď ich nepoužívam.

Offline starous

• Mladík
  • **
    • Verze Delphi: Delphi 7, Delphi 10.4
« Odpověď #22 kdy: 26-10-2020, 22:06:47 »
Tohle bude záměr, protože IDE s tím zřejmě problémy samo o sobě nemá. Pokud stisknu na klasické Unit jednotce "New edit windows", tak se vytvoří nové okno editoru a zároveň se do něj přesune kopie toho souboru. V případě formulláře se záložka v IDE vymaže a jen přesune do nového okna.

Vidím to na nějakou vynucenou konzistenci dat.
Aha, už to vidím. Pokud edituju soubor pas a mám jej otevřený v několika oknech, tak se veškeré změny v textu provádějí automaticky ve všech editorech. Při editaci formuláře není toto jednoduché udělat. Proto IDE neumožňuje mít stejný formulář zobrazený v několika editorech.

Offline Slappy

• Plnoletý
  • Slappy
    • Verze Delphi: 10.2 Tokyo + Vsetky :)
    • unSigned
« Odpověď #23 kdy: 28-10-2020, 09:22:53 »
Je to možné :-) Moje vnímání hlavního okna IDE:
10.3 - Object inspector nezobrazuje celé texty
10.3.1 - Object inspector stále nezobrazuje celé texty
10.3.2 - Object inspector stále nezobrazuje celé texty
10.3.3 - Object inspector stále nezobrazuje celé texty (ale už to řeší IDE Fix Pack, hurá!), Projects se občas nepřekresluje
10.4 - Object inspector po roce a půl konečně opraven, Projects ještě nevím, Classic nezobrazuje horní paletu komponent = pro mne nepoužitelný
10.x - Classic plánují odstranit...

Object Inspector nepoužívam - vidím, že som sa vyhol množstvu trápenia :D
Moje projekty: http://www.unsigned.sk Tvorba cool dizajnovych instalatorov v NSIS a Inno Setup. Rozsirenie pre Visual Studio a RAD Studio pre tvorbu NSIS a Inno Setup instalatorov.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #24 kdy: 28-10-2020, 10:15:56 »
Ale mně nejde o to (většinou) mít jeden zdroják otevřený víckrát, mně jde o to vidět zároveň formulář v designeru a zárověň editovat jeho .pas.

https://blogs.embarcadero.com/new-for-the-ide-in-rad-studio-10-4-1/

Z velkou pravděpodobností hraničící s jistotou se to nevrátí, důvodů je hodně. Podstatě se jedná o featuru, která byla před 17 lety deprecated a od té doby byla jen uměle udržována při životě se spoustou problémů a vzhledem k mizivému množství lidí co ji používají se optavdu zruší. Jediné o co ve skutečnosti lidi přijdou je jen to popisuje Fíša, viz odkaz.

Offline Fíša

• Nováček
  • *
« Odpověď #25 kdy: 28-10-2020, 11:39:32 »

Z velkou pravděpodobností hraničící s jistotou se to nevrátí, důvodů je hodně. Podstatě se jedná o featuru, která byla před 17 lety deprecated a od té doby byla jen uměle udržována při životě se spoustou problémů a vzhledem k mizivému množství lidí co ji používají se optavdu zruší. Jediné o co ve skutečnosti lidi přijdou je jen to popisuje Fíša, viz odkaz.

No, nějaká i když asi malá naděje přeci jen ještě žije, vzhledem k příspěvku Davida Millingtona v diskuzi k tomu jeho článku (September 21, 2020 at 2:20 pm) zde:
https://blogs.embarcadero.com/new-for-the-ide-in-rad-studio-10-4-1/#comment-208

Možná konečně pochopil, proč to někteří tak používáme.
F.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #26 kdy: 28-10-2020, 13:59:16 »

No, nějaká i když asi malá naděje přeci jen ještě žije, vzhledem k příspěvku Davida Millingtona v diskuzi k tomu jeho článku (September 21, 2020 at 2:20 pm) zde:
https://blogs.embarcadero.com/new-for-the-ide-in-rad-studio-10-4-1/#comment-208

Možná konečně pochopil, proč to někteří tak používáme.
F.

Tak příště nemluvme o classic undocked je pryč, ale konkrétně o tomto konkrétním problému, tj. zároveň pohled na form a kod. Tohle je podle všeho řešitelné dokováním.

Offline Fíša

• Nováček
  • *
« Odpověď #27 kdy: 28-10-2020, 15:15:25 »
Tak příště nemluvme o classic undocked je pryč, ale konkrétně o tomto konkrétním problému, tj. zároveň pohled na form a kod. Tohle je podle všeho řešitelné dokováním.

No, tak nějak intuitivně jsem (možná chybně) předpokládal, že obě věci spolu souvisí, a že classic undocked layout variantu Embcd ruší z toho důvodu, že se jim léta nedařilo vychytat chyby nastávající hlavně při floating form designeru (tj.Embedded designer off), které zřejmě nastaly poprvé když se dokování zavedlo.
Ona je otázka, co to je tedy vlastně Classic undocked? IMHO to znamená, že si můžu z hlavního okna 'oddokovat' všechna okýnka která tam jsou, až mi zbyde jen hlavní menu s toolbary. Teď se to dá v D10.4.1 vlastně taky udělat, až na to okno s code editorem, které je v hlavním okně zamknuté a vytáhnout nejde.
(Díky tomu nemůžu mít codeEditor roztažený na celou výšku monitoru (ať už hlavního nebo vedlejšího), pořád mi nad ním bude strašit pruh s hlavním menu (který mi vždy stačil jen v levé menší půlce obrazovky, protože pracuju klávesnicí a ikon mi stačilo těch pár k manipulaci s komponenty na formuláři, jako bringToFront apod.), ale bez toho se dá konec konců žít.)

Jasně že floating designer je druhá věc. Klidně na to můžeme založit jiné vlákno. Ale jak's myslel tedy že to je řešitelné dokováním, když přepínač Embedded designer zmizel a bez F12 (který mi kód schová) si z kódu formulář prostě nezobrazím?

Stále si nejsem jist jestli mluvíme o tom samém, ale to co mi nejvíc chybí nejlíp popsal a z duše mi mluví J.P. Dijkstra ve svém diskusním příspěvku pod zmiňovaným článkem.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #28 kdy: 29-10-2020, 08:55:27 »

Jasně že floating designer je druhá věc. Klidně na to můžeme založit jiné vlákno. Ale jak's myslel tedy že to je řešitelné dokováním, když přepínač Embedded designer zmizel a bez F12 (který mi kód schová) si z kódu formulář prostě nezobrazím?

Jako ze to budou pravdepodobne resit ze se designer bude dat nekam dokovat nezavisle, ne ze to ted uz jde, nepresne jsem to napsal.

>Díky tomu nemůžu mít codeEditor roztažený na celou výšku monitoru

to nechápu, viz příloha

Offline Fíša

• Nováček
  • *
« Odpověď #29 kdy: 01-11-2020, 19:33:47 »
No ale to děláš jednorázově přes to New edit window, ne? Nebo to umíš uložit do layoutu tak aby po restartu IDE se ti všechny code-editor okna otevíraly jako floating?

F.