FreePascal (FPC) a Lazarus > Obecné

Error - libmysql.dll

<< < (3/3)

pf1957:

--- Citace: Fantom007  20-01-2021, 18:55:26 ---Takže jestli jsem to dobře pochopil, není možné nakonfigurovat místo vytvoření SQL databáze (v zadaném adresáři) a tam s ní pracovat. Pro mne by bylo dobré uschovat si SQL databázi v podadresáři programu (použít relativní cestu), abych si ho mohl zkopírovat na jiný počítač a rovnou spustit i s příslušnou databází, a nezkoumat, ve kterém adresáři systém s SQL databázemi pracuje (byl jsem tak zvyklý pracovat s databázemi Paradoxu).

--- Konce citace ---
Zapomen na to, co sis zapamatoval pri praci s Paradoxem, to ti je spis na obtiz nez k uzitku.

Je treba si uvedomit, ze MySQL je server, ktery se spousti pri startu pocitace jako service a vsechny aplikace s nim komunikuji pres klientskou knihovnu pres TCP/IP komunikaci, a to nejen na tomto pocitaci, ale hlavne z jinych pocitacu. Server pracuje nezavisle na tvoji aplikaci. A vsechny database na tomto pocitaci ma tento server v DataDir, kde kazde DB odpovida jeden podadresar. DataDir se konfiguruje a take ho lze zmenit prikazem --datadir, ale pri zastavenem resp. spoustenem serveru.

Zkratka, mel by sis o SQL serverech precist neco obecne a pak probehnout web MySQL, jinak to bude s tebou nekonecna story a malokdo s tebou bude chtit resit zalezitosti, ktere si muzes snadno vygooglit. A MySQL ma dobrou dokumentaci.

Fantom007:
Dobrá, díky za všechny informace.

raul:
Jen pro doplneni - pak jsou ruzne Embedded databaze, coz je databaze umistena misto v service v dll ci jinak. Tam pak je mozno pristupovat jak pises - nekdy. Zalezi ale opet na danem typu a na dalsich vecech. Obecne jak psal pf - nastuduj si relacni databaze (pojem), client/server architekturu a pak jazyk SQL (lisi se samozrejme mezi jednotlivymi databazemi, ale zaklad je stejny). A na dotaz - ktera db je nejlepsi je jednoducha odpoved - ta, ktera vyhovuje pozadavkum a zaroven k ni pristupujes tak, jak je navrzena - videl jsem aplikaci na accesu, ktera rychlostne dala na prdel mysql/mssql/pgsql, protoze vyuzila presne moznosti accessu. Kdyby ji nekdo prepsal aby sedla mysql, bude rychla tam. (To je obecne receno, samozrejme nektere db jsou horsi, nektere lepsi, nicmene z tech pouzitelnych je to +- jak pisu). Pro rozhodnuti co a jak - mimo pozadavku zadavatele treba - muzes zohlednit i vyuziti - spise vkladani dat ? Spise zmeny dat ? Spis cteni dat ? Pozadavky na rychlost tzn cachovani ? Atd atd atd. Jinak databazi je hafo, treba sloupcove db (bezne jsou radkove), streaming db (ne pro streamovani youtube, ale pro prubezne vypocty v case, kdy nezalezi na vstupnich datech, ale na vysledcich z nich (treba jednoduche pocitani uzivatelu/session ale i slozitych veci), objektove, neobjektove (vypadl mi ten nazev - jedna se o ukladani nejasne strukturovanych JSON dat treba) atd.

pf1957:
Kdyz si nastudujes tu MySQL, tak zjistis, ze s ni dnes jdou delat i divne operace jako umistit DB na per file bazi mimo standarndi datove struktury viz https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/innodb-create-table-external.html, ale za me je to znasilnovani client/server architektury k necemu, k cemu se nehodi a clovek by mel mit setsakra dobry duvod se k necemu takovemu uchylovat.

Obecne se databaze u tech vetsich RDBMS na jiny stroj prenaseji pomoci BACKUP/RESTORE apod.

Navigace

[0] Seznam témat

[*] Předchozí strana

Přejít na plnou verzi