Autor Téma: FireDAC vs UniDAC  (Přečteno 441 krát)

Offline František

• Guru
    • Verze Delphi: primárne v XE5, občas 10.2.3 comunity
FireDAC vs UniDAC
« kdy: 21-09-2021, 15:55:29 »
pouzivame na projekte UniDAC pre oracle, postgre a MS SQL + Virtual data Access component

ma zmysel migrovat na FireDAC?

ziskam nieco zasadne?
stratim nieco zasadne?

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
Re:FireDAC vs UniDAC
« Odpověď #1 kdy: 21-09-2021, 16:04:38 »
Pokud mas UniDac, tak zustan. FireDac pro Oracle je az od Enterprise, kdezto UniDac muzes pouzivat i v Pro
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline František

• Guru
« Odpověď #2 kdy: 21-09-2021, 16:14:19 »
no to mi je jasne, ale si nejake vyhody/nevyhody okrem ceny?

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #3 kdy: 21-09-2021, 16:23:53 »
no to mi je jasne, ale si nejake vyhody/nevyhody okrem ceny?

Pro normálního programátora bez konkrétních specialit je to na IMHO podle mne na plus minus stejné úrovni. Obě jsou univerzální knihovny, s tím že třeba DevART má speciálnější podporu pro Oracle přes ten jejich ODAC / resp. MSSQL přes SDAC.  Zásadní je právě pro většinu lidí ta cena. Hodně používá pro + SDAC, pro + ODAC aby nemuseli mít FireDAC.

Offline Jirka

• Hrdina
    • Verze Delphi: XE2
« Odpověď #4 kdy: 21-09-2021, 17:09:56 »
Pokud mas UniDac, tak zustan. FireDac pro Oracle je az od Enterprise, kdezto UniDac muzes pouzivat i v Pro

To mi moc hlava nebere .
Firma má vlastní produkt FireDac a místo toho aby ho prodávala (třeba i za příplatek, či samostatně) tak nabízí cizí produkt.
Jedině co mě napadá takže je úvaha Embarcadero že takto prodají více vyšších verzí  Delphi.

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: W10 + D11
« Odpověď #5 kdy: 21-09-2021, 17:47:57 »
V minulosti, keď sa FireDAC dal zakúpiť, tak stál cez 600€. Konkurencia málo cez 200€.
Ja tomu tiež nerozumiem.
Delphi pro nie sú vôbec lacné. Ale nemáš tam podporu siete pre FireDAC :'( . Len kvôli tomu ísť do vyššej verzie už musí byť poriadny (finančný) dôvod.
W10 64b, Delphi 10.4, FireBird 3.05
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #6 kdy: 21-09-2021, 18:01:44 »

To mi moc hlava nebere .
Firma má vlastní produkt FireDac a místo toho aby ho prodávala (třeba i za příplatek, či samostatně) tak nabízí cizí produkt.
Jedině co mě napadá takže je úvaha Embarcadero že takto prodají více vyšších verzí  Delphi.

Nechapu tvoji odpoved. Embarcadero Unidac nenabizi (resp. ceska divize ano). Zakladni Firedac je soucasti Pro, pokud chces client server, tak musis mit vetsi verzi. Ano mne je to take lito ze plny FireDac neni uz v Pro.

Offline Jirka

• Hrdina
    • Verze Delphi: XE2
« Odpověď #7 kdy: 21-09-2021, 20:15:48 »
Nechapu tvoji odpoved. Embarcadero Unidac nenabizi (resp. ceska divize ano). Zakladni Firedac je soucasti Pro, pokud chces client server, tak musis mit vetsi verzi. Ano mne je to take lito ze plny FireDac neni uz v Pro.
Omlouvám se. Neměla to být odpověď, ale spíše povzdechnutí nad obchodni politikou firmy,  zvlášť když jsem s DELPHI už od verze 1.   
P.S.
Netušil jsem, že přeprodej UNIDAC  je čistě v režii českého zastoupení.

Offline Jan Fiala

• Plnoletý
    • Verze Delphi: 10.4.1
    • PSPad editor
« Odpověď #8 kdy: 21-09-2021, 20:30:57 »
Great
Rated 1 time
To mi moc hlava nebere .

Firedac byl drive dostupny jako doplněk - měl jsem profi C/S (client server)´. Bohužel Embarcadero se rozhodlo, že od 10.4.2 už možnost koupit Firedac jak odoplněk není možné. Tak jsem přešel na UniDAC (při konkurenčním přechodu z FD na UniDAC 50% sleva), navíc i s komplet zdroji je UNIDAC levnější než FD.

Na UNIDAC oceňuju, že třeba k MS SQL nebo Oracle se připojuješ nativně bez nutnosti mit nainstalové obrovské Oraclí knihovny, u MS SQL máš zase pod kontrolou jejich nesmyslné přetypování typů, se kterými teď experimentují v knihovnách, které jsou součástí Windows. Být závislý na tom, že na jedné verzi Windows to jde a na druhé ti program začne blbnout kvůli tomu, že MS se rozhodl pro změnu v klientovi je hloupé.
« Poslední změna: 21-09-2021, 20:34:18 od Jan Fiala »

Offline František

• Guru
« Odpověď #9 kdy: 21-09-2021, 21:39:46 »
tiež som bol trošku zaskočený Radekovov odpoveďou, ale bral som to ako úprimnú radu skúseného programátora, nie obchodného manažéra
vychádza mi z toho že nemeniť, nezískam nič (aj keď som z balóna videl tú zdanlivú výhodu jednotnosti FireDAC)

Offline Jan Fiala

• Plnoletý
    • Verze Delphi: 10.4.1
    • PSPad editor
« Odpověď #10 kdy: 22-09-2021, 07:20:48 »
České Embarcadero je schopné ti nákup UNIDAC zprostředkovat. Pro firmy je někdy jednodušší, když odstanou českou fakturu, než když musí platit do zahraničí. Zřejmě mají domluvené i nějaké slevy.

Offline Radek Červinka

• Administrátoři
  • Padawan
    • O Delphi v češtině
« Odpověď #11 kdy: 22-09-2021, 07:23:38 »
tiež som bol trošku zaskočený Radekovov odpoveďou, ale bral som to ako úprimnú radu skúseného programátora, nie obchodného manažéra
vychádza mi z toho že nemeniť, nezískam nič (aj keď som z balóna videl tú zdanlivú výhodu jednotnosti FireDAC)

Ja Delphi neprodavam. Psal jsem to uprimne jak to vidim a jak bych volil ja. Mam rad FireDac, ale proste tak to je. To ze mam Ent. je z duvodu ze mam subscription a tam to je financne unosne, a protoze  musim mit posledni verzi, jinak bych nemohl poskytovat ty sluzby co poskytuji.

> DELPHI už od verze 1
Od verze D1 je vzdy edice Client/Server nebo pozdeji Enterprise, ktera vzdy byla drazsi a lisila se pripojenim na velke DB. V dnesni dobe i v Pro muzes pres ADO, coz drive neslo.

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: W10 + D11
« Odpověď #12 kdy: 22-09-2021, 08:06:13 »
Pokiaľ máš vyššiu verziu Delphi než Pro, tak to naozaj nemá význam. Ja som nad tým tiež rozmýšľal. Výsledkom bolo, že najprv by som musel niečo predať. A až by bola požiadavka na viacnásobné pripojenie k DB, tak to riešiť až v tom momente.
W10 64b, Delphi 10.4, FireBird 3.05
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.