Autor Téma: MySQL a příkaz SELECT  (Přečteno 916 krát)

Offline Vladimir64

• Nováček
  • *
    • Verze Delphi: 10.2
MySQL a příkaz SELECT
« kdy: 31-12-2022, 17:49:43 »
Zase jsem se zasekl. Na formuláři mám 6 ComboBoxů, ve kterých jsou načteny jedinečné hodnoty ze šesti různých sloupců tabulky. Tyto ComboBoxy slouží k filtrování záznamů tabulky. Potřebuji, aby příkaz SELECT za klauzulí WHERE vyfiltroval záznamy podle hodnot v ComboBoxech. Příkazy:

DataModule1.MySQLQuery.SQL.Clear;
 DataModule1.MySQLQuery.SQL.Add('SELECT * FROM results WHERE competition = :someValue AND class >= :someValue1 AND class <= :someValue2 AND round <= :someValue3 AND hometeam = :someValue4 AND awayteam = :someValue5');
 DataModule1.MySQLQuery.Params[0].AsString := MainForm.ComboBox1.Items[MainForm.ComboBox1.ItemIndex];
 DataModule1.MySQLQuery.Params[1].AsString := MainForm.ComboBox2.Items[MainForm.ComboBox2.ItemIndex];
 DataModule1.MySQLQuery.Params[2].AsString := MainForm.ComboBox6.Items[MainForm.ComboBox6.ItemIndex];
 DataModule1.MySQLQuery.Params[3].AsString := MainForm.ComboBox3.Items[MainForm.ComboBox3.ItemIndex];
 DataModule1.MySQLQuery.Params[4].AsString := MainForm.ComboBox4.Items[MainForm.ComboBox4.ItemIndex];
 DataModule1.MySQLQuery.Params[5].AsString := MainForm.ComboBox5.Items[MainForm.ComboBox5.ItemIndex];
 DataModule1.MySQLQuery.Open;

funguje pouze pokud jsou zadané hodnoty ve všech ComboBoxech. Já ale potřebuji filtrovat záznamy i když některé ComboBoxy zůstanou prázdné. Prostě pokud zvolím hodnotu pouze v jednom ComboBoxu, tak se vyfiltrují záznamy jen podle tohoto jediného kritéria, pokud ve dvou, tak se vyfiltrují záznamy podle dvou kritérií atd.
Nemůžu na to přijít, už jsem vyzkoušel složené SQL příkazy, podmínky vložené do SQL příkazu, podmínky při přiřazování hodnot do MySQLQuery.Params, zástupné symboly a nic nefunguje správně. Poradí někdo?

Offline vandrovnik

• Guru
    • Verze Delphi: 10.3
Re:MySQL a příkaz SELECT
« Odpověď #1 kdy: 31-12-2022, 20:04:57 »
No jestli dobře chápu požadavek, tak stačí do WHERE prostě dát jen ty podmínky, které mne zajímají, ne?
Tj. tu část WHERE bych si sestavil programově a do SQL dotazu tu podmínku zapisoval. A až pak nastavil hodnotu parametrů.

Offline Vladimir64

• Nováček
  • *
« Odpověď #2 kdy: 31-12-2022, 21:03:22 »
ano, ale 6 ComboBoxů (podmínek) je celkem 53 možností. Prostě ze 6 podmínek lze vytvořit jednu šestici, šest pětic, deset čtveřic, dvacet trojic, deset dvojic a šest jednotlivých podmínek. Myslel jsem, že existuje snazší způsob než udělat například 53 "case" podmínek.
Ledaže... myslíš vytvořit řetězec podle toho který ComboBox udává podmínku k třídění? A potom celý tento string vložit za WHERE?

Offline vandrovnik

• Guru
« Odpověď #3 kdy: 31-12-2022, 21:39:41 »
Excellent
Rated 1 time
Spíš něco jako:

Kód: [Vybrat]
procedure PridejPodminku(var Podminka: string; const NovaPodminka: string);
 begin
 if NovaPodminka<>'' then begin
  if Podminka<>'' then Podminka:=Podminka+'and';
  Podminka:=Podminka+'('+NovaPodminka+')';
 end;
end;

...

Podminka:='';
if ComboBox1.ItemIndex>=0 then PridejPodminku(Podminka, 'Pole1=:Hodnota1');
if ComboBox2.ItemIndex>=0 then PridejPodminku(Podminka, 'Pole2>=:Hodnota2');
...
DataModule1.MySQLQuery.SQL.Add('SELECT * FROM results');
if Podminka<>'' then begin
 DataModule1.MySQLQuery.SQL.Add('WHERE '+Podminka);
 if ComboBox1.ItemIndex>=0
  then DataModule1.MySQLQuery.ParamByName('Pole1').AsString := ComboBox1.Items[ComboBox1.ItemIndex];
 ...
end;

Offline Jan Fiala

• Hrdina
    • Verze Delphi: 10.4.1
    • PSPad editor
« Odpověď #4 kdy: 31-12-2022, 23:18:49 »
Mohl bys to udělat i bez dynamického generování WHERE, ale moc optimální by ten dotaz nebyl. Něco jako:

SELECT *
  FROM results
  WHERE competition = case when :someValue ='' then competition else :someValue end  AND
      class >= case when :someValue1 = '' then class else :someValue1 end AND
      class <= case when :someValue2 = '' then class else :someValue2 end AND
      ...

Nezkousel jsem, zda to nebude zdvojovat parametry.

Offline Vladimir64

• Nováček
  • *
« Odpověď #5 kdy: 01-01-2023, 00:29:30 »
díky, to je ono:

procedure TMainForm.ComboBoxChange(Sender: TObject);
begin
 Podminka := '';
 if ComboBox1.ItemIndex >= 0 then PridejPodminku(Podminka, 'competition = :Hodnota1');
 if ComboBox2.ItemIndex >= 0 then PridejPodminku(Podminka, 'class >= :Hodnota2');
 if ComboBox6.ItemIndex >= 0 then PridejPodminku(Podminka, 'class <= :Hodnota3');
 if ComboBox3.ItemIndex >= 0 then PridejPodminku(Podminka, 'round <= :Hodnota4');
 if ComboBox4.ItemIndex >= 0 then PridejPodminku(Podminka, 'hometeam = :Hodnota5');
 if ComboBox5.ItemIndex >= 0 then PridejPodminku(Podminka, 'awayteam = :Hodnota6');
 DataModule1.MySQLQuery.SQL.Add('SELECT * FROM results');
 if Podminka <> '' then begin
    DataModule1.MySQLQuery.SQL.Add('WHERE ' + Podminka);
    if ComboBox1.ItemIndex >= 0 then
        DataModule1.MySQLQuery.ParamByName('Hodnota1').AsString := ComboBox1.Items[ComboBox1.ItemIndex];
    if ComboBox2.ItemIndex >= 0 then
        DataModule1.MySQLQuery.ParamByName('Hodnota2').AsString := ComboBox2.Items[ComboBox2.ItemIndex];
    if ComboBox6.ItemIndex >= 0 then
        DataModule1.MySQLQuery.ParamByName('Hodnota3').AsString := ComboBox6.Items[ComboBox6.ItemIndex];
    if ComboBox3.ItemIndex >= 0 then
        DataModule1.MySQLQuery.ParamByName('Hodnota4').AsString := ComboBox3.Items[ComboBox3.ItemIndex];
    if ComboBox4.ItemIndex >= 0 then
        DataModule1.MySQLQuery.ParamByName('Hodnota5').AsString := ComboBox4.Items[ComboBox4.ItemIndex];
    if ComboBox5.ItemIndex >= 0 then
        DataModule1.MySQLQuery.ParamByName('Hodnota6').AsString := ComboBox5.Items[ComboBox5.ItemIndex];
 end;
 DataModule1.MySQLQuery.Open;
 end;

procedure TMainForm.PridejPodminku(var Podminka: string; const NovaPodminka: string);
 begin
 if NovaPodminka <> '' then begin
    if Podminka <> '' then Podminka := Podminka + ' and ';
    Podminka := Podminka + '(' + NovaPodminka +')';
 end;
end;

Jak jednoduché, všechna čest. Děkuji

Offline Vladimir64

• Nováček
  • *
« Odpověď #6 kdy: 01-01-2023, 00:36:03 »
Mohl bys to udělat i bez dynamického generování WHERE, ale moc optimální by ten dotaz nebyl. Něco jako:

SELECT *
  FROM results
  WHERE competition = case when :someValue ='' then competition else :someValue end  AND
      class >= case when :someValue1 = '' then class else :someValue1 end AND
      class <= case when :someValue2 = '' then class else :someValue2 end AND
      ...

Nezkousel jsem, zda to nebude zdvojovat parametry.

Podobně složené SELECT příkazy jsem zkoušel nesčetněkrát. Bez výsledku (což neznamená, že to nejde). Líbí se mi ale elegantní řešení viz. výše. Přesto děkuji za reakci.

Offline Jan Fiala

• Hrdina
    • PSPad editor
« Odpověď #7 kdy: 04-01-2023, 10:57:46 »
Když už přidáváš podmínky a skládáš select, pak to můžeš udělat v jednom kroku tak, že tam pošleš rovnou hodnotu v apostrofech, nemusíš přidávat parametry  a pak je plnit

if ComboBox1.ItemIndex >= 0 then PridejPodminku(Podminka, 'competition = ', ComboBox1.Text);
 if ComboBox2.ItemIndex >= 0 then PridejPodminku(Podminka, 'class >= ', ComboBox2.Text);
...
procedure TMainForm.PridejPodminku(var Podminka: string; const NovaPodminka, Hodnota: string);
 begin
 if NovaPodminka <> '' then begin
    if Podminka <> '' then Podminka := Podminka + ' and ';
    Podminka := Podminka + '(' + NovaPodminka + QuotedString(Hodnota) + ')';
 end;
end;

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
« Odpověď #8 kdy: 04-01-2023, 14:30:40 »
Když už přidáváš podmínky a skládáš select, pak to můžeš udělat v jednom kroku tak, že tam pošleš rovnou hodnotu v apostrofech, nemusíš přidávat parametry  a pak je plnit
Taky se ta podminka da zapsat jako
Kód: SQL [Vybrat]
  1. WHERE (1=1)
  2.  
a pak jen pridavat podminky, treba
Kód: SQL [Vybrat]
  1. AND NovaPodminka
  2.  

Offline vandrovnik

• Guru
« Odpověď #9 kdy: 04-01-2023, 15:16:35 »

Parametry mi připadají lepší, protože nemusí řešit, jestli se náhodou uživatel nepokouší o nějaké SQL injection, jestli nehledá apostrof, jestli nejsou na vstupu znaky, které tenhle SQL server vyhodnocuje nějak speciálně apod.

Offline pf1957

• Padawan
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
« Odpověď #10 kdy: 04-01-2023, 16:40:28 »
Parametry mi připadají lepší, protože nemusí řešit, jestli se náhodou uživatel nepokouší o nějaké SQL injection, jestli nehledá apostrof, jestli nejsou na vstupu znaky, které tenhle SQL server vyhodnocuje nějak speciálně apod.
Lepsi to je, jen mene pohodlne, protoze vedle vlastniho textu musis vytvaret seznam hodnot pojmenovanych parametru. Vzdy jsme to tak delali - hned na zacatku nas z naivnich pokusu o escapovani vylecili cizi jmena s apostrofem uvnitr v jednom projektu.

Offline Jan Fiala

• Hrdina
    • PSPad editor
« Odpověď #11 kdy: 05-01-2023, 08:41:47 »
Excellent
Rated 1 time

A proto tam pouzivam na texty QuotedStr(), který by případné apostrofy zdvojil

Offline Vladimir64

• Nováček
  • *
« Odpověď #12 kdy: 20-01-2023, 21:31:40 »
napadlo mě ještě jedno řešení. Nezkoušel jsem ho, ale myslím, že by fungovalo. Místo jedné procedury ComboBoxChange, obsloužit tuto proceduru u každého ComboBoxu. Teda ComboBox1Change .. ComboBox6Change, a v každé přidat podmínku.

Offline Stanislav Hruška

• Padawan
    • Verze Delphi: W10 + D11.1
« Odpověď #13 kdy: 20-01-2023, 22:12:11 »
Píšeš o pridaní podmienky. A keď tam už tá podmienka bude? Len zmením jej hodnotu. Bude to dobre?
Win11 64b, Delphi 11.1, FireBird 4.01
Expert na kladenie nejasne formulovaných otázok.

Offline Vladimir64

• Nováček
  • *
« Odpověď #14 kdy: 20-01-2023, 22:20:56 »
no, nezkoušel jsem to. Použil jsem řešení viz výše. To mě nenapadlo, že běžně nastane situace, kdy už byla u daného ComboBoxu podmínka vložena a je potřeba ji jen změnit. Obávám se, že jen tak jednoduše ta podmínka změnit nepůjde.