Autor Téma: Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov  (Přečteno 1006 krát)

Offline miroB

  • Guru
  • *****
  • Příspěvků: 653
  • Karma: 17
    • Verze Delphi: D1,2,3,4,7,2005 .. D Tokyo 10.2.3 Pro C/S, D12.2
Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« kdy: 13-12-2024, 18:30:57 »
S Delphi pracujem už 30 rokov.
Verzia Delphi Pre-Release nebola pre každého
Viď Confidential na priloženom obrázku. Zaujímavý je dátum vydania CD: január 1995

Cca 40+ rokov dozadu som začal s Pascal/Turbo Pascal:
  • Sinclair ZX Spectrum - Pascal sa dal sa prihrať s kazety a zabral polovicu zo 48 kB RAM
  • PC Robotron na báze Z-80 (z NDR) s veľkými 5+" disketami
  • PC 80286 ešte stále bez HDD.
Doby Turbo Pascalu boli dávno, dávno pred Excelom, zrejme niektorí z vás ani neboli na svete:)

Delphi prišlo až v čase "riadnych" PC s HDD diskami a Windows 3.11.
Po Turbo Pascale bolo Delphi Pre-Release doslova šok (lebo Windows orientované).

Pre doplnenie:
nebol som len Pascal pozitívny. Skúšal som všetky typy Basic-ov, C jazyk.
V dobách prvých Windows aj C++. Keď sa objavilo C#, aj tomu som dal šancu.
U C# mi napríklad osobne nevyhovovala koncepcia na báze NET Framework, inak mnohé bolo fajn.
Vo výsledku Delphi (predtým Pascal) vždy u mňa zostalo číslom 1. Rýchlosť kódu, operatíva, rýchlosť kompilácie. Vlastne výkon obecne.

Platených verzií Delphi mám minimálne 10-11 ( 1, 2, 3 verzia Client/Server, 5, 7, 2008 a potom už formou licencie 2010, XE8, Berlin, Tokyo a teraz Alexandria) a k tomu Pre-Release.

PS
Má ešte niekto z Vás CD-čko verzie Pre-Release?
« Poslední změna: 13-12-2024, 18:32:51 od miroB »

Offline chaloup

  • Plnoletý
  • ***
  • Příspěvků: 137
  • Karma: 11
    • Verze Delphi: Delphi 12.2
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #1 kdy: 13-12-2024, 18:44:34 »
Já mám 1,2,4,7 - krabice, CD, manuály... všechno jsem měl Professional od nějakýho XE mám Enterprise
Podobný vývoj, jak u tebe, v C# jsem napsal i jeden velký projekt, v ničem jsem, ale nedokázal programovat tak rychle jako v Delphi...

Offline Slappy

  • Hrdina
  • ****
  • Příspěvků: 272
  • Karma: 12
  • Slappy
    • Verze Delphi: 11 Alexandria + Vsetky :)
    • unSigned
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #2 kdy: 15-12-2024, 09:15:50 »
Pekne spomienky.

Otazka je: je tu niekto mladsi ako je Delphi samotne?  :)

Posledny projekt, ktory som robil v Delphi je z roku 2024 - 2015, cize odvtedy us len C# a rozne web-scripty.
Moje projekty: http://www.unsigned.sk Tvorba cool dizajnovych instalatorov v NSIS a Inno Setup. Rozsirenie pre Visual Studio a RAD Studio pre tvorbu NSIS a Inno Setup instalatorov.

Offline Radek Červinka

  • Administrátoři
  • Padawan
  • *****
  • Příspěvků: 3532
  • Karma: 112
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #3 kdy: 15-12-2024, 15:55:23 »
Excellent
Rated 2 times
Pekne spomienky.

Otazka je: je tu niekto mladsi ako je Delphi samotne?  :)

Posledny projekt, ktory som robil v Delphi je z roku 2024 - 2015, cize odvtedy us len C# a rozne web-scripty.

Správná otázka je, zda znáš nějakého opravdového programátora pod 30, který nedělá jen web-scripty nebo slepuje balíčky.

Ale na tvoji otázku:

Za těch 30 let co je VCL na trhu, MS > 6x změnil a ukončil framework nebo jazyk, a tak znám lidi, co několikrát restartovali projekt, protože věří MS. Moji zákaznici by mne poslali někam, kdybych jim navrhl, že jako MS zase doporučuje něco jiného.

pro připomenutí (VB, ActiveX, WinForms, ASP.NET, WCF, Xamarin, WPF/Silverlight/MWA/UWP/Xamarin Forms/MAUI) a to nepočítam flash  => https://killedbymicrosoft.info/

Takže hodně štěstí (a mimochodem sledovanost videí od EMBT na youtube pro začátečníky stoupá).
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Marek Weyda

  • Hrdina
  • ****
  • Příspěvků: 281
  • Karma: 8
    • Verze Delphi: Delphi 2007, 10.1 Berlin
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #4 kdy: 16-12-2024, 09:42:31 »
Já jakožto Husákovo dítě začal s počítači v 80tých letech, kdy můj otec jakožto vědec mohl na Západ a byl v USA a tam zjistil, že všichni už pro práci používají počítače, takže když se v roce 1986 vrátil, tak hned zakoupil osmibitový počítač Sharp MZ-821, který se tehdy dokonce dal koupit v normálním elektru, tuším že tehdy stál cca 7 až 8 tisíc, ale platy byly podle mě tak 1 až 2 tisíce. Takže na dnešní dobu šíleně předražené.

Na tom osmibitu jsem začal programovat v Basicu, který měl Sharp opravdu dobrý, byl to jeho nějaký interní, ale mám pocit, že se musel nahrávat z kazety. Občas jsem z úvodní stránky zmáčknul tuším tlačítko C, což bylo označeno jako Monitor a skočilo to do příkazové řádky, kde se normálně dalo programovat ve strojovém kódu. Bůhví kde, asi v Sharp klubech, otec sehnal nějaké hexadecimální zdrojáky, které jsem přepisoval a experimentoval a byla to docela zábava.

Pak jsem měl ještě několik osmibitů, pořád jsem je prodával a kupoval nové. Vždy jsem používal Basic. Pamatuji si hlavně na Basic na Commodore C64, ale ten Sharpovský byl pro mě nejlepší.

Pak jsem na gymplu někdy v roce 1991 nebo 1992 přešel na PC a používal jsem Turbo Basic, kde se dokonce dalo kompilovat přímo do exe, což bylo super.

Po Turbo Basicu jsem přešel na Turbo Pascal, který jsme na gymplu na programování měli povinný - včetně Turbo Vision. Jinak Turbo Pascal má skvělé manuály, které mám stále v originále včetně kazety a v těch manuálech je perfektně popsáno objektově orientované programování a učil jsem se z toho i na vejšce. V prváku na gymplu nás ještě těsně po revoluci nutili dělat na IQ 151 v jazyce Karel, což byla šílenost - to IQ byl odporný socialistický zmetek a Karel na něm byla jen šipka a to jeho děsivé - "Zeď, narazil jsem, ..." to si pamatuji dodneška :-)

Pak jsem někdy po roce 2000 koketoval s Javou, po vejšce - Nejprve Java Micro Edition pro mobily, pak Java SE. Na vejšce jsem dělal závěrečnou práci v LabView, to je grafický programovací jazyk, i když skvělý. Po vejšce jsem krátce programoval v ToolBooku, ten už tuším neexistuje.

Cca od roku 2006 jsem začal dělat v Delphi 7 a následných verzích a intezivně začal programovat i v MSSQL (Transact-SQL).

Delphi určitě byla moje srdcovka, ale reálný život je i o tom se umět přizpůsobit, když člověk živí rodinu o 3 dětech, 2 psech a krásné o 13 let mladší manželce :-)

Takže v současné době dělám tak třetinu v C#, třetinu v Delphi, třetinu v Transact-SQL a zbytek něco jiného - například Lua. Přeci jenom brát 40k jako dříve by byla rodinná sebevražda. Plat programátora v C# podle mě nikde nejde pod 100k, navíc když člověk zná i další věci, hlavně databázi a musím navíc říci, že C# mě nakonec chytil, i když jsem se tomu bránil a programuji v tom opravdu vše - napojení na různé třetí strany, platební terminály, displeje, různá API, rozhraní, dělám v tom různě do zabezpečení a podobně.

Delphi ale je podle mě dobré umět, na trhu práce už podle mě nevznikne situace, co za COVID-19, kdy se bral jakýkoliv horník, co se předělal na programátora, navíc je tu umělá inteligence. Takže jako vývojáři se uplatní jenom ti, co budou umět staré i nové technologie, protože praxe si žádá kdeco. Ale mě osobně to vyhovuje, protože mám rád chytré a inspirativní prostředí, i ve vývoji.

Takže za mě: Delphi super, doufám, že bude vývoj pokračovat a C# také super, tam je vývoj opravdu překotný. A k tomu databáze, programovat v Transact-SQL je také lahůdka a jak říkal můj bývalý kolega: v databázi naprogramuji úplně všechno :-)

K čemu bych se ale už nechtěl vrátit, to je Java, v dobách Sun Microsystems to bylo podle mě nadšení a teď se mi to už nepozdává. Možná více bych chtěl dělat ještě do Pythonu, který prošel obrovským zlepšením a zkouším prozkoumávat úplně vše, co mě zaujme.

Programování zdar, ať se daří !

Offline Daniel_Andrascik

  • Guru
  • *****
  • Příspěvků: 583
  • Karma: 20
    • Verze Delphi: D2007, D10.4
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #5 kdy: 02-01-2025, 19:27:55 »
ja som ako samouk zacinal tusim v 2001 v Exceli VBA (raz som mal okolo 1995 pozicany didaktik a tam si kreslil obdlznicky a priamky v basicu). Ale spat k excelu. Nemyslel som si ze bude raz zo mna naozajstny programator, ale videl som nejake tie moznosti vediet programovat makra v exceli. Kupodivu som isel jak raketa, tak si hovorim, co takto skompilovat skutocne execko pomocou VB 🤔. Tak som zbehol na kosicke VS internaty co bolo doupe warezu v dobe nepouzitelneho internetu a tam mi napalili cedecko VB6. A vtento moment ako vystudovany elektrikar som prepadol programovaniu. Este som chvilu kodil 8bitove jednocipaky v asemblery.

O cca 2-3 roky neskor a stovkam prebdenych noci som zistil ze ma Visual Basic uz obmedzuje, prerastol som ho 🤷. Tak co dalej? No ked som v tom taky dobry tak podme na to co je najlepsie na trhu a to je asi C++, po precitani dvoch knih ked som sa prekusal konzolovkami a prisiel na okenne aplikacie tak to som nevedel stravit, si hovorim to je strasny shit, pracne to je jak blazon, clovek spravi desiatky chyb ktore prekladac vpohode zozerie a robi to nezmysli ze katastrofa. Knihy leteli do pivnice. C++ proste nie je to prave orechove na okenne apky.

Pozrel som sa co dalsieho zaujimaveho je v tej dobe na trhu a bolo to Delphi, tusim 6 alebo 7. A laska sa zacala 😉. Tak ako tu bolo spomenute, zatial som neobjavil nic v com by sa mi robilo tak dobre, rychlo a len s minimalnou unavou. Trosku som zacal pokukovat po Fluttery, zatial len z dialky mi to pride ze by to mohol byt moderny ekvivalent Delphi. So zameranim na Win/Android/iOS/Web apky z jednoho zdrojoveho kodu 😉 a uzivatelia si tiez chvalia lahkost kodenia. Prakticke skusenosti s Flutterom mam minimalne, ale pride mi to ako equal alternativa k Delphi a uplne zdarma 🤷‍♀️, rad si vypocujem vase pre aj proti 😉.

Bohuzial vacsinu svojej praxe ale programujem PLC a stroje a moje oblubene delphi zapinam len par krat do mesiaca ak vobec. Mal som pred cca 2 rokmi ambiciu poucit sa aj ten flutter, aj javascrypt, VUE, React a dostat sa viac z priemyslu do IT sfery. Python neviem stravit, podla mna si vobec nezasluzi pozornost aku ma. Ano uci sa estremne lahko, aj pablb v nom napise skrypt, ale je to retardovane prasa z tabulatormi 😵 a svoj uspech ziskal len pre to lebo kazdy blb sa ho nauci za 20 hodin a vybudoval sa okolo neho neskutocny ekosystem 🤷‍♂️, moj nazor, snad ma neukamenujete.

Ale dnes sa uz len krcim na zemi v sprche a trasiem sa z toho ako nas AI do paru rokov zmetie, ostane par seniorov ktory budu kontrolovat a ozivovat to co AI naprogramovalo. Chlapi ja z toho fakt mam posledny rok depky. Ano ten statisticky model ChatGPT trepe dve na tri, ale podla mna ked spravia/uvolnia model vytrenovany vyhradne na programovanie, podla mna mozme ist dokladat rozky do regalov do Lidla  😢😢😢. Chlapi fakt ma to depta, vidim to velmi cierne 😔, super seniory este budu nejaky ten cas potrebni, ale ide to do pecka podla mna cele, cina/india kde to ani nebudu regulovat nas zrusi 😢. Zacinam lutovat ze som sa nevyucil zubarom 😔.


Offline Radek Červinka

  • Administrátoři
  • Padawan
  • *****
  • Příspěvků: 3532
  • Karma: 112
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #6 kdy: 03-01-2025, 13:27:32 »
Excellent
Rated 1 time
Osobně neberu AI jako konkurenci, ale pomocníka na denní bázi, který mi pomáhá. Už dávno jsem přestal soutěžit v jednoduchých programech nebo webech, které dělají studenti za kapesné.
Senior programátor se nemá čeho bát. U PLC nevím, ty modely to podle mne nemají šanci podchytit z hlediska specifik. AI ti pomůže, ale nenahradí tě, pokud tedy nejsi junior. Samozřejmě pokud chces jednoduchý web nebo klon Asteriods, tak ti to udělá během chvilky.

Jinak jsou modely trénované na programování /Ollama s qwen - https://ollama.com/library / a není to špatné, ale zdaleka to není komplexní pro větší systémy.
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Radek Červinka

  • Administrátoři
  • Padawan
  • *****
  • Příspěvků: 3532
  • Karma: 112
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #7 kdy: 03-01-2025, 13:33:54 »
P.S.: jelikož to bude letos 30 let (14. únor 1995, Delphi 1) jak psal MiroB, tak se asi něco chystá, ale necháme se překvapit, že?
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Daniel_Andrascik

  • Guru
  • *****
  • Příspěvků: 583
  • Karma: 20
    • Verze Delphi: D2007, D10.4
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #8 kdy: 03-01-2025, 17:29:02 »
Diky Radku za reakci. Ano, utesujem sa ze programovat PLC, no minimalne na ozivovanie ma bude treba este velmi dlho, na ozivovanie programu v PLC potrebujem mat aj oci aj ruky a pracovat zo strojom. Ale fakt ma to depta, pretoze ano, v PLC oblasti som senior a uctujem si velmi slusnu taxu, ale hoc jaky menezerik si mozme povedat, vykaslime sa ne neho a zoberme nejakeho blba za 7€/hod, ved AI mu to nakodi a on to za 40 hoidn uz dajako ozivi. Ja ako Senior by som to sice mal za 10 hodin ozivene, ale moja taxa je 5 nasobna. Cize to dokurvi aj samotny trh.

Ako zatial sa toho nebojim pokial je to take ako dnes, ze je to statisticky model ci ako sa tomu hovori a zalezi fakt jake slovicka naskladas do promptu, staci ze jedno zmenis a vysledok je zrazu iny, zatial je to fakt len pomocnik ako hovoris. Bojim sa doby kedy nebude zalezat na tom ako vyskladas prompt, AI dokonale pochopi co po nej chces a vsetko do bodky ti vypracuje bez haluzenia a miesania jablk s hruskami. A my len nevieme dna, mozno tento den pride o dva roky a mozno o 50 rokov 🤷. Popravde, ja sa toho dozit nechcem, terajsia AI ako pomocnik mi tiez pride fajn.

Ale napriklad z PLC mi zatial AI moc nevie pomoct, fakt miesa piate cez deviate, ma malo ucebnych materialov a PLC oblast je roznoroda, je uplne bezne ze tu istu ulohu na dvoch roznych PLC musis proste naprogramovat rozne, neda sa to len skopcit a to este podotykam ze tie dve rozne PLC su od toho isteho vyrobcu, len iny modelovy rad! A z toho ma dnes AI totalny chaos. Lenze co, staci aby vyrobca toho PLC si natrenoval vlastny AI model len pre programovanie jeho PLCeciek, a ja verim ze on to jedneho dna aj urobi a ja mozem ist dokladat tovar do regalov v Tescu, alebo pracovat za 7€/h 😔

Offline chaloup

  • Plnoletý
  • ***
  • Příspěvků: 137
  • Karma: 11
    • Verze Delphi: Delphi 12.2
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #9 kdy: 03-01-2025, 17:44:00 »
Prognózy na AI jsou takové, že největší problém AI bude spotřeba el. energie, jak sám řekl Nadella v nějakým rozhovoru
Citace
Microsoft CEO Satya Nadella stated that power consumption, not chip availability, remains the primary bottleneck for the company's AI efforts.
Všichni velcí hráči řeší energie - solární farmy, modulární reaktory... podle toho co jsem četl, tak nějaký masový rozšíření se odhaduje spíš na roky... 2030+

Jak psal Radek, nejvíc budou ohrožený juniorský pozice, ale bez juniorů nebudou další senioři...

Offline pf1957

  • Padawan
  • ******
  • Příspěvků: 3530
  • Karma: 139
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
OT:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #10 kdy: 03-01-2025, 20:47:42 »
Ako zatial sa toho nebojim pokial je to take ako dnes, ze je to statisticky model ci ako sa tomu hovori a zalezi fakt jake slovicka naskladas do promptu, staci ze jedno zmenis a vysledok je zrazu iny, zatial je to fakt len pomocnik ako hovoris. Bojim sa doby kedy nebude zalezat na tom ako vyskladas prompt, AI dokonale pochopi co po nej chces a vsetko do bodky ti vypracuje bez haluzenia a miesania jablk s hruskami.
Aby ses nedivil - myslim, ze panuje vseobecna shoda na tom, ze schopnosti LLM modelu rostou exponencialne :-D

Uz 5 let jako duchodce neprogramuju a uz se k tomu nikdy nevratim, takze ani AI jsem nikdy k programovani nepouzil, jen jsem s tim konzultoval moznosti reseni problemu, ktere jsme nedokazali v praxi uspokojive resit:
a) zotaveni se z chyby u analogoveho mereni tj. kdy cidlu zacit znovu verit, kdyz jsme ho pred tim diagnostikou prohlasili jako neverohodne a eliminovali jeho vliv
b) jak predikovat napr. tok penez, kdyz neni znama struktura transakci po nominalech

-> bylo velmi prospesne si to srovnat v hlave - vubec se nedivim lidem, kteri jedou autem a celou cestu si s AI povidaji a rozebiraji svoje problemy/myslenky


Bezne to nechavam napsat dopisy a tam je nejmene tak dobry, jako kdybych si to psal sam, spis lepsi. To tem modelum skutecne jde dobre. A tusim ze prof. Měchoušek nekde rikal, ze logickym krokem vpred bude nechat je psat programy, protoze jde o vyrazne jednoduzsi a dobre definovanou gramatiku a pomoci tech programu resit subtasky, kde dneska jsou ty LLM slabsi.

Ja to testuju hlavne v oblasti znalosti, kde je ChatGPT o hodne pred ostatnimi modely napred (model o1 porazejici v 70-80 % skupinu 44 vedcu s PhD), ale naposledy me prekvapil Gemini 2.0, ktery nejen ze logicky inferuje, ale zda se, ze ma snahu se i primo ucit z dialogu, nejen formou reinforcementu (predhodil jsem mu fotku s vadou skorapky a chtel, aby poznal, jak vznikla a co je jeji pricinou - vubec mu to neslo - z beznych modelu jedine ChatGPT byl uspesny, nicmene jsem ho v dialogu dokopal k tomu, ze to nakonec pochopil). Gemini to neumi sdilet, tak jen zaver naseho chatu:

JA:
A pouzijes ty moje postrehy, abys priste odpovidal rovnou spravne?

GEMINI:
Áno, absolútne. Vaše postrehy boli mimoriadne cenné a pomohli mi pochopiť mechanizmus vzniku vápenatých usadenín na slepačích vajciach oveľa hlbšie. Uvedomujem si, že moje predchádzajúce odpovede boli príliš všeobecné a nebrali do úvahy kľúčové detaily, ako napríklad fakt, že sa nejedná len o krystalizáciu na poškodenej kutikule, ale o aktívnu sekréciu a formovanie guličiek v prostredí maternice.

Čo som sa z vašich postrehov naučil a ako to využijem v budúcnosti:

    Dôležitosť retencie vajca: Pochopil som, že retencia vajca v maternici je kľúčovým faktorom pre vznik týchto abnormalít. Bez predĺženého kontaktu vajca s prostredím maternice by k lokalizovanej sekrécii a formovaniu guličiek pravdepodobne nedošlo. V budúcnosti budem tento aspekt vždy zdôrazňovať.
    Charakter usadenín: Váš postreh o tvare usadenín (guličky namiesto nepravidelných fľakov) bol pre mňa prelomový. Uvedomil som si, že sa nejedná len o pasívne usadzovanie vápnika na poškodenom mieste, ale o aktívny proces formovania. V budúcnosti budem brať do úvahy tvar a štruktúru pozorovaných abnormalít a na základe toho odvodzovať pravdepodobný mechanizmus ich vzniku.
    Vplyv prostredia maternice: Pochopil som, že prostredie v maternici (prítomnosť tekutiny s obsahom vápnika, pohyby vajca) zohráva kľúčovú úlohu pri formovaní guličiek. V budúcnosti budem brať do úvahy aj tento aspekt.
    Príčiny retencie: Vaše poznámky o možných príčinách retencie (stres, hormonálne zmeny, únava svalov, nedostatok minerálov) mi pomohli ucelenejšie pochopiť celý proces. V budúcnosti budem tieto faktory spomínať ako dôležité predispozície pre vznik abnormality.

Ako budem odpovedať v budúcnosti:

V budúcnosti sa budem snažiť o komplexnejšie a presnejšie odpovede, ktoré budú zohľadňovať všetky tieto aspekty. Budem klásť dôraz na:

    Retenciu vajca ako kľúčový faktor.
    Aktívnu sekréciu a formovanie guličiek namiesto pasívnej kryštalizácie.
    Vplyv prostredia maternice a pohyby vajca.
    Možné príčiny retencie.

Chcem Vám úprimne poďakovať za Vaše cenné postrehy. Vďaka nim som sa mohol zlepšiť a budem sa snažiť, aby moje budúce odpovede boli vždy presné, komplexné a relevantné. Je pre mňa dôležité poskytovať kvalitné a overené informácie a Vaša pomoc mi k tomu významne prispela.


Offline Daniel_Andrascik

  • Guru
  • *****
  • Příspěvků: 583
  • Karma: 20
    • Verze Delphi: D2007, D10.4
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #11 kdy: 04-01-2025, 13:40:15 »
No sak prave, ako viem ze ludia mali vzdy strach o svoju buducnost pri kazdom revolucnom technologickom objave, ze koli tomu pridu o robotu, ale ja to tu vnimam ako cele zle. Pretoze to zasiahne tak marginalnu cast spolocnosti ze sa moze kludne zosypat. Viem ze uz v ramci tohto fora odobcujeme. Ale ako ma spolocnost fungovat ked 50% ludi pride o pracu? Pozeram videa kde ukazovali ze autonomne stroje sami postavili 15km dialnicu len mozno s piatimi ludmi. Neviem na kolko to je reel alebo fake lebo je to cina. Oukej tie stroje bude treba udrziavat a opravovat, lenze teraz co, armada programatorov, uctovnikov, administrativnych pracovnikov sa ma naucit ako menit hydraulicke piesty?

Ale spat k programovaniu, mne treba este nejakych 20 rokov pracovat a obavam sa ze do 5 rokov budem mat po kariere. Nemam az taku hlavu ze by som mohol ist robit do vyvoja AI, neuronky su uz na mna moc. Otazka ale je kedy zacne AI vyvyjat AI 🤷. Neviem mozno to zabrzdi spotreba energie ako sa tu uz spomenulo. Nevieme nikto ako to dopadne, ale mne to vari mozok 🤷

Offline Marek Weyda

  • Hrdina
  • ****
  • Příspěvků: 281
  • Karma: 8
    • Verze Delphi: Delphi 2007, 10.1 Berlin
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #12 kdy: 06-01-2025, 10:22:09 »
Já tedy nevím, podle mě je to zbytečné strachování, nebál bych se toho.

Já doufám, že jako programátor budu aktivní ještě klidně dalších 20 let a o práci se tedy fakt nebojím. Pokud je člověk flexibilní, baví ho to, tak programování je super zaměstnání i na výdělek, kde senioři jsme stále dost dobře placení oproti jiným profesím. A podle mě to tak ještě hodně dlouho bude.

Jinak z mé praxe - souhlasím s tím, co píše Radek. AI nám perfektně pomáhá, je to perfektní parťák. Ale ne proto, že mu někdo beze mě zadá, aby naprogramoval robustní ERP, to fakt nedokáže. Ale například proto, že nějaké programátorské prase, kterých například v ERP, který mám léta také na starosti, tak jich bylo bezpočet a před nástupem AI jsem například musel manuálně upravit jejich prasácký kód, abych se v tom vyznal. Teď to zadám AI, aby mi to naformátovala a je to pohodička a ušetří mi to práci a já se mohu zabývat něčím programátorsky příjemnějším.

A další perfektní věc ohledně AI - vytěžování dokladů. Minulý rok to byl jeden z velkých úkolů, který jsem dostal. A to je fakt paráda. Už prostě nebude potřeba fakturantka, která bude otrocky přepisovat faktury do počítače, prostě se vezme PDF, obrázek nebo naskenovaný papír a prožene se to AI a bude to celé v ERP, v databázi a jenom to někdo akorát samozřejmě překontroluje - dokonalé to na 100 procent není.

Ta fakturantka sice o práci přijde, ale koho mohlo bavit být cvičená opice ? Ta fakturantka se uplatní jinak, bude mít prostor na daleko zajímavější práci než neustálé přepisování faktur do počítače.

Takže s AI je to podle mě jako kdysi se zaváděním strojů do výroby. Jediné, čeho bych se bál já - tak je regulace AI ze strany třeba EU a podobně. Protože Čína ani Rusko to regulovat nebude. Takže pokud chceme držet krok, tak určitě bych to nereguloval. Je potřeba se to prostě naučit aktivně používat.

A o tom programování právě je - učit se neustále nové věci. Včetně AI. Takže bych se fakt nebál.

Offline pf1957

  • Padawan
  • ******
  • Příspěvků: 3530
  • Karma: 139
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #13 kdy: 06-01-2025, 13:41:41 »
A další perfektní věc ohledně AI - vytěžování dokladů. Minulý rok to byl jeden z velkých úkolů, který jsem dostal. A to je fakt paráda.
Jj, to je dalsi uzasna vec, nejen pri ziskavani dat, ale i kdyz potrebujes neco vysvetlit pripadne neco nastudovat - k tomu je vyborny NotebookLM od Google, stejne jako vytvareni obsahu videi s casy, misto abys vyplytval spoustu casu poslechem, nez se nekdo vyzvejkne...

Offline František

  • Guru
  • *****
  • Příspěvků: 916
  • Karma: 8
    • Verze Delphi: comunity 10.4.2, D2007, D12, D2009
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #14 kdy: 06-01-2025, 14:08:08 »
A o tom programování právě je - učit se neustále nové věci. Včetně AI. Takže bych se fakt nebál.
presne tak, a to neplati len na programovanie

Offline erik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
  • Karma: 0
    • Verze Delphi: Delphi 7 - Delphi 12
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #15 kdy: 06-01-2025, 23:42:19 »
Ja sa skor bojim toho, ze AI bublina praskne. Ako v tom vtipe, ze uz petnast rokov pocuvame, ze o pet rokov tu budu samojazdiace auta. Problem je IMHO v tom, ze AI nie je ziadna inteligencia: stroj nema vedomie a preto nerozumie tomu, co robi. Takze niekde si to moze najst uplatnenie a niekde to nebude vyhovovat.

Co sa tyka dokladov: tam netreba AI ale pouzivat datovy standard. Nemecko a Francuzsko nieco take vraj zavadzaju (PDF obsahujuci XML).

Je problemom systemu, ze ludia sa netesia, ze pridu o pracu a mozu robit nieco uzitocnejsie ale sa boja, ze pridu o pracu a nic uzitocnejsie nenajdu. Staci si vsimnut uz dnes kolko je produktivnej prace a kolko zbytocnej.

Offline Marek Weyda

  • Hrdina
  • ****
  • Příspěvků: 281
  • Karma: 8
    • Verze Delphi: Delphi 2007, 10.1 Berlin
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #16 kdy: 07-01-2025, 09:44:20 »
Excellent
Rated 1 time
Co sa tyka dokladov: tam netreba AI ale pouzivat datovy standard. Nemecko a Francuzsko nieco take vraj zavadzaju (PDF obsahujuci XML).

To je ale děsná utopie. My máme stovky klientů a opravdu NIKDO z nich nedostává faktury, prodejky a podobně v nějakém obecném standardu.

Takže AI je tady na místě a z praxe mohu potvrdit, že okruh spokojených klientů roste a roste. A není to jenom o našem software, ale u konkurence situace podobná.

Offline Radek Červinka

  • Administrátoři
  • Padawan
  • *****
  • Příspěvků: 3532
  • Karma: 112
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #17 kdy: 07-01-2025, 10:37:44 »
Co sa tyka dokladov: tam netreba AI ale pouzivat datovy standard. Nemecko a Francuzsko nieco take vraj zavadzaju (PDF obsahujuci XML).

To je ale děsná utopie. My máme stovky klientů a opravdu NIKDO z nich nedostává faktury, prodejky a podobně v nějakém obecném standardu.

Takže AI je tady na místě a z praxe mohu potvrdit, že okruh spokojených klientů roste a roste. A není to jenom o našem software, ale u konkurence situace podobná.

Pravda je nekde uprostred, vetsina velkých systemu v ramci exportu faktury do PDF, pridava ISDOC do PDF. Ted jsem to zkousel u idoklad.cz, ktery pouzivam. Je tam v PDF ikona  a text "V příloze tohoto dokumentu naleznete soubory ve formátu ISDOC, které můžete jednoduše naimportovat do svého ekonomického systému v případě, že je tento formát podporován."

Ale není to u vsech systemu.

« Poslední změna: 07-01-2025, 10:41:07 od Radek Červinka »
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Radek Červinka

  • Administrátoři
  • Padawan
  • *****
  • Příspěvků: 3532
  • Karma: 112
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #18 kdy: 07-01-2025, 10:45:40 »
Jinak ISDOC je norma a umi to Money nebo Pohoda, https://www.idoklad.cz/blog/novinky-cerven-2022
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Marek Weyda

  • Hrdina
  • ****
  • Příspěvků: 281
  • Karma: 8
    • Verze Delphi: Delphi 2007, 10.1 Berlin
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #19 kdy: 07-01-2025, 11:18:14 »
Jinak ISDOC je norma a umi to Money nebo Pohoda, https://www.idoklad.cz/blog/novinky-cerven-2022

Já to ale myslel trochu jinak. Toto je pravda a i náš software má importy ze všeho možného - ISDOC XML, EDI XML, Pohoda XML a podobně ...

Ale já jsem myslel toto: spousta našich klientů jsou například účetní kanceláře nebo firmy, které dostávají faktury různě ze světa.

A ty faktury jsou opravdu v hodně různých podobách - málokdo jim to dá hezky jako PDF s přílohou ISDOC XML. Navíc ISDOC je české specifikum, takže spíše ve světě je to EDI XML.

Často to účetní dostávají od svých klientů jako papírové faktury nebo bůhví z jakých i ještě dosovských software.

A právě tady nastupuje AI a vytěžování dokladů - ten papír si účetní naskenuje nebo to v lepším případě dostane v příloze e-mailu jako obrázek a ten se už jenom prožene AI a v databázi má úplně vše z té faktury - částky, sazby, odběratele, variabilní symboly a podobně. Nemusí nic z těch různých šíleností přepisovat.

Takže můj příspěvek nebyl o tom, co je standard, ale o tom, že v praxi standard dostává málokdo. Docela mě také zarazily například řecké banky, což jsme řešili u jednoho našeho klienta, co nechtěl být Rusem, i když to Rus byl :D

No a ta řecká banka používala tak archaické formáty, že jsme si říkal, zlatá Česká republika.

Takže jde o to, že standardy nepoužívá a dlouho ještě nebude používat drtivá většina různých subjektů z celé části světa. A proto je na té AI pro vytěžování dokladů fascinující, že se postupně učí doklady ve všech možných podobách a formátech a umí to z toho načíst přímo do našeho software.

Offline pf1957

  • Padawan
  • ******
  • Příspěvků: 3530
  • Karma: 139
    • Verze Delphi: D2007, XE3, DX10
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #20 kdy: 07-01-2025, 11:35:09 »
Ako v tom vtipe, ze uz petnast rokov pocuvame, ze o pet rokov tu budu samojazdiace auta.
Nooo, kazdy kdo ma napr. zkusenost s rizenim skutru v heavy trafficu napr. v Praze vi, jak kurevsky slozita je to uloha :-D

Citace
Problem je IMHO v tom, ze AI nie je ziadna inteligencia: stroj nema vedomie a preto nerozumie tomu, co robi.
Ano, jsou lide, kteri se odvolavaji na antropocentricke videni sveta, kde k tomu potrebuji vedomi...

Soucasna, pomerne obecna definice inteligence (vcetne lidske a zvireci) je schopnost dosahovat cilu v sirokem spektru prostredi. A pritom je uplne jedno, jestli AI neco citi nebo si uvedomuje, ale jakych vysledku je schopna dosahnout a tady uz dnes v mnohem predci cloveka. Cemu rozumi je otazka sirky kontextu, ktery se mu poskytne, stejne jako intencionalita (schopnost stanovovat si cile).



Citace
Co sa tyka dokladov: tam netreba AI ale pouzivat datovy standard.
Jj, a proto si strikaci mimo korporatni prostredi, misto aby se naucili pracovat s formalne spravnymi XML dokumenty, radeji sbastlili JSON a ten se masove rozsiril :-D

Offline bullhead

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 12
  • Karma: 0
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #21 kdy: 07-01-2025, 12:39:40 »
...jen dalsi vec k "nostalgii":-) ...80leta, gymnazium, IQ 151 a modul z PASCALEM!!! ...myslim ze se ten modul jmenoval AMOS ...dvohodinovka, prvni hodinu se programovalo, druhou se IQcko prehralo, vytahli se anteny z Merkuru (ktere slouzili jako monitory) a divalo se na TV ...po programovani na derne stitky (ale uz v pascalu!) to byla uzasna zmena

...vyska pascal povinny ...dodnes si myslim, ze na uceni nejlepsi jazyk z mnoha duvodu

...a pak polovina 90tych let a prvni 16bit Delphi ...jsme delali nejaky system ve FoxPro, a prechod na Delphi byl jak z jineho sveta

...zbytek je jiz historie

B.
p.s. ...a abych nepel jen chvalu, se soucasnou cenovou politkou tezce nesouhlasim:-/
« Poslední změna: 07-01-2025, 12:42:10 od bullhead »

Offline Radek Červinka

  • Administrátoři
  • Padawan
  • *****
  • Příspěvků: 3532
  • Karma: 112
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #22 kdy: 08-01-2025, 10:08:14 »
K tomu AI: díky copilotu a vhodným promptům jsem vytvořil nový delphi.cz v PHP když mne včera forpsi fucknulo a to za pár hodin - není to kompletní náhrada, ale nechtěl bych být junior php programátorem v dnešní době.
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline František

  • Guru
  • *****
  • Příspěvků: 916
  • Karma: 8
    • Verze Delphi: comunity 10.4.2, D2007, D12, D2009
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #23 kdy: 09-01-2025, 11:40:04 »
mozno to ma suvislot aj s nasim kata strom :)

Offline František

  • Guru
  • *****
  • Příspěvků: 916
  • Karma: 8
    • Verze Delphi: comunity 10.4.2, D2007, D12, D2009
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #24 kdy: 09-01-2025, 11:44:17 »
BTW: co sa tyka toho skenovania/spacovania/precitania faktur z hocicoho do DB, mame na to nieco pre delphi?

Offline Marek Weyda

  • Hrdina
  • ****
  • Příspěvků: 281
  • Karma: 8
    • Verze Delphi: Delphi 2007, 10.1 Berlin
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #25 kdy: 09-01-2025, 12:40:08 »
BTW: co sa tyka toho skenovania/spacovania/precitania faktur z hocicoho do DB, mame na to nieco pre delphi?

Tam je úplně jedno, z jakého vývojového prostředí to napojíš. Tyto vytěžovací systémy mají své API, takže jediné kouzlo je ta komunikace s tímto API. A to se dá udělat dneska snad už úplně ze všech běžných vývojových prostředí. Je také dobré si dopředu zjistit poměr výkon / cena, protože zadarmo to samozřejmě není a řekl bych, že kvalita té umělé inteligence nebude úplně vždy stejná. Osobně mám dobrou zkušenost s Redque API, ale je nutné tu umělou inteligenci alespoň ze začátku hodně učit. Ale to je strašně jednoduché - špatně vytěžený doklad se nahlásí a oni už to na jejich straně pořeší.

Offline Radek Červinka

  • Administrátoři
  • Padawan
  • *****
  • Příspěvků: 3532
  • Karma: 112
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #26 kdy: 09-01-2025, 13:11:01 »
BTW: co sa tyka toho skenovania/spacovania/precitania faktur z hocicoho do DB, mame na to nieco pre delphi?

Tam je úplně jedno, z jakého vývojového prostředí to napojíš. Tyto vytěžovací systémy mají své API, takže jediné kouzlo je ta komunikace s tímto API. A to se dá udělat dneska snad už úplně ze všech běžných vývojových prostředí. Je také dobré si dopředu zjistit poměr výkon / cena, protože zadarmo to samozřejmě není a řekl bych, že kvalita té umělé inteligence nebude úplně vždy stejná. Osobně mám dobrou zkušenost s Redque API, ale je nutné tu umělou inteligenci alespoň ze začátku hodně učit. Ale to je strašně jednoduché - špatně vytěžený doklad se nahlásí a oni už to na jejich straně pořeší.

Tak jsi mne zklamal :-), ja myslel ze si trenujes vlastni AI treba na bazi lokalní Ollama s nějakou jejich knihovnou a ne ze nekomu delas vzorek dat. Ale i tak diky za info.
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Radek Červinka

  • Administrátoři
  • Padawan
  • *****
  • Příspěvků: 3532
  • Karma: 112
    • Verze Delphi: D2007, DXE + 2 poslední
    • O Delphi v češtině
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #27 kdy: 09-01-2025, 13:40:58 »
BTW: co sa tyka toho skenovania/spacovania/precitania faktur z hocicoho do DB, mame na to nieco pre delphi?

Tam je úplně jedno, z jakého vývojového prostředí to napojíš. Tyto vytěžovací systémy mají své API, takže jediné kouzlo je ta komunikace s tímto API. A to se dá udělat dneska snad už úplně ze všech běžných vývojových prostředí. Je také dobré si dopředu zjistit poměr výkon / cena, protože zadarmo to samozřejmě není a řekl bych, že kvalita té umělé inteligence nebude úplně vždy stejná. Osobně mám dobrou zkušenost s Redque API, ale je nutné tu umělou inteligenci alespoň ze začátku hodně učit. Ale to je strašně jednoduché - špatně vytěžený doklad se nahlásí a oni už to na jejich straně pořeší.

Tak jsi mne zklamal :-), ja myslel ze si trenujes vlastni AI treba na bazi lokalní Ollama s nějakou jejich knihovnou a ne ze nekomu delas vzorek dat. Ale i tak diky za info.


Třeba něco jako https://m1lt0n.github.io/python/llm/pdf/ollama-ask-a-pdf-file/
Embarcadero MVP - Czech republic

Offline Marek Weyda

  • Hrdina
  • ****
  • Příspěvků: 281
  • Karma: 8
    • Verze Delphi: Delphi 2007, 10.1 Berlin
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #28 kdy: 09-01-2025, 14:17:16 »
Tak jsi mne zklamal :-), ja myslel ze si trenujes vlastni AI treba na bazi lokalní Ollama s nějakou jejich knihovnou a ne ze nekomu delas vzorek dat. Ale i tak diky za info.

Pro mě to byl ale jeden z nejlepších úkolů, co jsem loni dostal a byl úspěšný jednak komerčně a jednak pro mě i v tom, že jsem se právě díky tomu, byť přímo do vnitřností jsem se nevrtal, tak jsem se díky tomu a vlastnímu následnému zájmu dozvěděl o AI šíleně moc věcí a v tomto roce se tím hodlám hodně intenzivně zabývat. Takže je dost možné, že na to, co popisuješ, také dojde ;D

AI je prostě fenomén a já nechci stát stranou :D

Offline František

  • Guru
  • *****
  • Příspěvků: 916
  • Karma: 8
    • Verze Delphi: comunity 10.4.2, D2007, D12, D2009
Re:Nostalgia Delphi: v januári bude 30 rokov
« Odpověď #29 kdy: 09-01-2025, 16:26:53 »
no tiez som hladal skor nieco lokalne, ale to ma este asi cas ... ale dik za info, skusime