Autor Téma: Autorská práva a prodej  (Přečteno 3060 krát)

(T)lama

• Host
Autorská práva a prodej
« kdy: 02-02-2006, 23:52:00 »
Na internetu a tady na fóru jsem se dočetl o legálním prodeji svého softwaru bez živnostenského listu, ale potřeboval bych se dozvědět trochu víc. Jak je to s prodejem jako autorské dílo? Musím být někde registrovaný? Nebo stačí jen v Delphi (samozřejmě legální) vytvořit program a dát ho na prodej a pak jen zdanit výdělek? A jak by to bylo kdyby nás pracovalo an tom programu víc? Předem díky

JanFiala

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #1 kdy: 03-02-2006, 07:30:00 »
Autorske dilo muze prodavat autor.
K tomu opravdu nepotrebujes ZL, prodavas je na zaklade autorskeho zakona.
Danit vynosy samozrejme musis, podobne, jako bys mel ZL - podas danove priznani.

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #2 kdy: 03-02-2006, 10:49:00 »
No bohuzial ja mam na tuto cinnost ZL. Mna by zaujimalo akym sposobom by sa potom predavat vlastny software kedze ak by som nemal ZL tam by som nemohol vystavit fakturu. Staci na napisat neaku zmulu o diele - licencii alebo co? Ak niekto vie kde sa k tomu dostat napiste.
Napada ma taketo riesenie z hladiska toho aby som mohol vystavovat faktury subjektom ostanem zivnostikom. Vystavim im fakturu a zarovem im poslem neaku zmluvu o diele - na ktorej budu musiet byt asi podpisane obe strany. K zivnosti potom priznam par faktur aby mi nevisli vysoke odvody (skor ziadne by bolo lepsie).  Zbytok normalne zdanim - podla autorskeho zakona. Moze byt?

Prosim Vas kde mozem najst neaku zmluvu, ktoru mozem pouzit. Vdaka.

P.S. : popritom som normalne zamestnany -tak hlavne preto aby som mal co nanizsie odvody - ked uz raz im platim

sthruska (Stanislav Hruška)

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #3 kdy: 03-02-2006, 11:05:00 »
Pozor v legislatíve medzi SR a ČR sú už značné rozdiely ;)

Stanislav Hruška

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #4 kdy: 03-02-2006, 11:05:59 »
Na dvakrát je to istejšie ;D

Prosim Vas kde mozem najst neaku zmluvu, ktoru mozem pouzit. Vdaka.
Obchodný zákonník.

Stanislav Hruška

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #5 kdy: 03-02-2006, 11:12:59 »
to :sthruska (Stanislav Hruška

je mi to jasne - viem ako to je u nas momentalne. Pokial by som to priznaval ako prijem podla autorskeho zakona - co je aj prijem z predaja vlastneho software - tak tento prijem iba patricne zdanim na danovom.

Lama 2

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #6 kdy: 03-02-2006, 17:21:00 »
Kolik tak je to asi procent ,to zdanění ?

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #7 kdy: 03-02-2006, 17:33:00 »
U nás v SR vždy a všade 19 %

Stanislav Hruška

Gandhi

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #8 kdy: 04-02-2006, 11:04:00 »
Milann, ak si zamestnany, tak potom vsetok soft predavaj podla autorskeho zakona. Tam iba uzavries zmluvu o dielo (daj si ju napisat nejakemu pravnikovi, aby tam boli vsetky nutne body co tam maju byt) s odberatelom a je to.

Ma to tu obrovsku vyhodu, ze na zdravotnej a socialke uz nezaplatis z tych penazi nic navyse. Len tam musis zajst, odovzdat co chcu a nezabudni ich upozornit, ze tvoje prijmy nespadaju do polozky "samostatne zarobkova osoba" a tym padom si mimo posobnosti ich zakona. Budu chvilu hutat, ale vzdy najdu cloveka co to tam potvrdi. Maximalne ti daju podpisat cestne prehlasenie, ze ak si to nezarobil za predaj diela, ze im tie prachy v buducnosti zaplatis.

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #9 kdy: 04-02-2006, 13:07:00 »
Gandhi asi sa plateniu zdravotneho tak ci tak nevihnem kua. Na stranke spolocnej zdravotnej poistovne som nasiel toto:

Za SZČO sa pre účely platenia poistného považuje od 1.1. 2005 aj fyzická osoba, ktorá vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa osobitného predpisu (autorský zákon). Dokonca tam maju aj kolko by som mal platit ak som zamestnanec + SZCO.

Si si isty stou zdravotnou? Viem ze do socialky nemusim platiti nic ale so zdravotnou nie som si isty musim sa tam ist informovat.

kokso

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #10 kdy: 04-02-2006, 13:14:00 »
Podla nejakych noviel uz aj autorske ma spadat do zuctovania pre zdravotne a socialne "poistenie". Da sa to oblafnut este inymi metodami, ale potom sa zase nedaju uplatnit pausalne vydaje...

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #11 kdy: 04-02-2006, 13:20:00 »
a ako sa to da oblafnut?

JanFiala

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #12 kdy: 04-02-2006, 15:19:59 »
Milann Napsal:
-------------------------------------------------------
> Gandhi asi sa plateniu zdravotneho tak ci tak
> nevihnem kua. Na stranke spolocnej zdravotnej
> poistovne som nasiel toto:
>
> Za SZČO sa pre účely platenia poistného považuje
> od 1.1. 2005 aj fyzická osoba, ktorá vykonáva
> umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej
> výsledok je chránený podľa osobitného predpisu
> (autorský zákon). Dokonca tam maju aj kolko by som
> mal platit ak som zamestnanec + SZCO.
>
> Si si isty stou zdravotnou? Viem ze do socialky
> nemusim platiti nic ale so zdravotnou nie som si
> isty musim sa tam ist informovat.

Pokud to delas pri zamestnani, nemusis platit zalohy. Na konci roku musis podat danove priznani, podobne jako bys zivnostensky list mel. Pokud ti vyjde prijem vyssi nez jsou minima, budes muset odvest nemocenske a socialni

Gandhi

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #13 kdy: 04-02-2006, 20:40:00 »
Podla akych noviel? Pozeram akurat zakon o socialnom poisteni 461/2003 Z.z. a paragraf 5 sa oproti minulemu roku nezmenil. A minuly rok sa na zaklade tohoto paragrafu programovanie podla autorskeho zakona uznavalo, ze nemusis platit ani zdravotne ani socialne.
Najlepsie bude rovno v pondelok vyzistit na ich hotlajne, ci sa tam nieco zmenilo.

§ 5

Samostatne zárobkovo činná osoba

Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 17) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 11)

b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 18)

c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 19) okrem činnosti znalca a tlmočníka, ktorú vykonávajú podľa osobitného predpisu, 20) v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov, a okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 21)

d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 22)

e) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,

f) vykonáva činnosť obchodného zástupcu. 23)

11) Zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov.

17) § 12a až 12e zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení neskorších predpisov.

18) Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

19) Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 132/1990 Zb. o advokácii v znení zákona č. 302/1999 Z.z. , zákon Slovenskej národnej rady č. 129/1991 Zb. o komerčných právnikoch v znení neskorších predpisov.

20) Zákon č. 36/1967 Zb. o znalcoch a tlmočníkoch v znení zákona č. 238/2000 Z.z.

21) Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov v znení neskorších predpisov.

22) § 76 až 104 Obchodného zákonníka .

23) § 652 až 672a Obchodného zákonníka .

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #14 kdy: 04-02-2006, 20:57:00 »
ako som uz vyssie pisal tak zdravotne si isto musime platit kua

toto je na strankach Spolocnej zdravotnej poistovne:

Za SZČO sa pre účely platenia poistného považuje od 1.1. 2005 aj fyzická osoba, ktorá vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa osobitného predpisu (autorský zákon).

Nuz vidim to tak ked si urobim danove priznanie hned behnem do zdravotnej poistovne nech mi povedia kolko mam platit.

Socialne si nemusime platit pokial sme normalne zamestnany - jedine ak by sme chceli este dobrovolne prispievat. Aspon taku mam informaciu od niekolkych ludi.

ak bude vediet niekto nieco blizsie nech sem napise

Gandhi

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #15 kdy: 04-02-2006, 23:23:00 »
Tak som teraz este cosi nasiel na stranke vseobecnej zdravotnej poistovne.  http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=126

"Umelci a autori sa od 1.septembra 2005 považujú za SZČO len na základe ich vlastného vyhlásenia. Ak niekto bol doteraz prihlásený v zdravotnej poisťovni ako SZČO z dôvodu, že vykonáva činnosť, ktorej výsledok je chránený autorským zákonom (umelec, autor), môže sa zo zdravotnej poisťovne ako SZČO k 1. septembru 2005 odhlásiť. Ak tak urobí do 8.septembra 2005, preddavky za september 2005 už nemusí platiť. Odhlásiť sa môže aj neskôr, v takom prípade však preddavky musí platiť za celé obdobie, počas ktorého bol prihlásený ako SZČO."

Myslim ze asi nikto to dobrovolne vyhlasovat nebude. Ktovie preco spolocna zdravotna tvrdi nieco ine, zo znenia v zakone stale vyplyva, ze SZCO nie sme.

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #16 kdy: 05-02-2006, 03:03:59 »
no a tu sa opzri co tvrdi spolocna zdravotna: http://www.szp.sk/plat_odv.html

budeme musiet zavolat do poistovni co nam na to povedia

Gandhi

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #17 kdy: 05-02-2006, 09:42:00 »
Spolocna zdravotna sa odkazuje na § 11 ods.4 písm.g zákona 580/2004 Z.z. Co je prakticky to iste znenie (aspon pre nas), ako v zakone o socialke. Podstatny bude asi vyklad toho, ako sa chapu zmeny v priebehu roka (mozu ta skasnut za tych par mesiacov, ked to tak platilo, alebo sa plati podla toho, co je aktualne v okamihu podavania priznania?). V minulom roku tuto pasaz zmenili 2 zakony, toto znenie plati od septembra 2005.
Ak som to spravne pochopil, v obdobi od januara do septembra platilo znenie, kde bolo len "g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu 37)", na co sa asi spolocna zdravotna odkazuje. Ale momentalne plati uz nove znenie, ktore zaviedla novela 352/2005 z.z. od 1.septembra 2005.
Takze ja by som sa aj v spolocnej zdravotnej branil aktualnym znenim zakona. :)

"(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 31) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 27)

b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 32)

c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 33) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 33)

d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 36)

e) vykonáva činnosti, 36a) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,

f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,

g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu 37) mimo pracovnoprávnych vzťahov a obdobných vzťahov, ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonáva sústavne,

h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu. 38)

37) Napríklad zákon č. 527/1990 Zb. o vynálezoch, priemyselných vzoroch a zlepšovacích návrhoch v znení neskorších predpisov, zákon č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon).
"

Gandhi

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #18 kdy: 05-02-2006, 09:48:59 »
Ale problem mozu mat ti, co maju na programovanie zivnostensky, vtedy ta asi zadefinuju vzdy ako SZCO.

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #19 kdy: 06-02-2006, 11:18:59 »
no ak je to teda pravda ze sa nas odvody netykaju tak musim spatne nieco upravit. A to casti doterajsim zakaznikom budem musiet poslat neaku zmluvu o dielo a nech mi ju podpisanu vratia spat.

Tym padom by som si nieco viedol na zivnost a to tak aby som nemal ziadne odvody(naco im zas platit ked uz to raz platim). A zbytok by bol iba zmluvu s nimi podla autorskeho zakona. Musim si taketo zmluvy evidovat?(potom by som ani tie nemusel spatne zhanat - stacilo by len zaplatit dan).  Neaku zmluvicku o diele nahodou niekto nema?

markjag

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #20 kdy: 06-02-2006, 13:24:00 »
Hm z tohoto co som tu cital som pochopil (ale dufam ze som sle pochopil), ze ten kto nema ZL nemoze vystavovat faktury? Preco?
A preco terba dat zakaznikovi nieco podpisovat okrem faktury? Sak podpise fakturu, da peniaze a veci mu poskytnete na nejakom mediu pripadne cez internet+seriove cislo a podmienky ma pri instalacii. To staci ci nie?

Gandhi

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #21 kdy: 06-02-2006, 13:46:00 »
Markjag, ked nemas ZL, mozes programy predavat pomocou zmluvy o dielo, lebo si chapany ako umelec. Ma to tu vyhodu, ze neplatis uz z toho odvody, ale len ked si normalne zamestnany.

Milann, zmluvu potrebujes len vtedy, ked ti to budu (mozno niekedy) danovaci kontrolovat, aby si mohol dokazat, ze si tie peniaze zarobil predajom programov a nie drog. Pri odovzdavani danoveho je to samozrejme kazdemu jedno, nedaju si ani namahu, aby sa ti kukli na kolonky, kde tvrdis, co si zarobil ako umelec.

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #22 kdy: 06-02-2006, 14:05:00 »
Gandhi : uz dlhu dobu patram po zmluve o dielo na nete a nemozem s k nicomu rozumnemu doparat. Taktiez som sa nedavno radil na neakych strankach ohladom tychto zalezitosti co tu rozoberame. Nevies kde by sa dala zohnat tato zmluva o dielo?

Dalej si predstav ako jednotlive subjekty budu na teba reagovat ked im das len neaku zmluvu, predsa je len lepsie ak im mozem vystavit fakturu. Pomaly sa mi to crta tak, ze budem vystavovat zaroven fakturu aj zmluvu, pricom do zivnosti si zaevidujem par faktur a zbytok ako autor na zmluvu.

No este uvidim ako to naozaj poriesim. Cely den studujem www.porada.sk - uvidim ako sa z toho vysomarim a nazaver im polozim jasne otaky, az budem mat v tom jasno.

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #23 kdy: 06-02-2006, 14:15:59 »
Napríklad takýto vzor

Stanislav Hruška

markjag

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #24 kdy: 06-02-2006, 14:41:59 »
to Gandhi: ano nemusim platit odvody a navyse nemusim byt ani zamestnany. Staci byt student. ALe odvody musim platit ak by som mal zisk za rok vyssi nez 40 000,- (sumou som si neni presne isty, ale je to tak nejak)

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #25 kdy: 06-02-2006, 14:59:00 »
Dalej musim podotknut, pokial to pojde v zmysle auotrskeho zakona na zmluvu, tak podla zakona je potrebne odviet 2% do literarneho fondu(k tomu som sa dopatral). Otazka znie kto to bude zistovat, ci com to uhradil alebo nie kua.

A este jedna vec ma na tomto trapi. Ako si mozem odratat od prijmu moju vydavky. Ci su neake pausalne naklady, alebo si mozem dat do nakladoov skutocne vydavky - aj ich zdokumentujem.

JanFiala

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #26 kdy: 06-02-2006, 15:44:00 »
Milann Napsal:
-------------------------------------------------------
> A este jedna vec ma na tomto trapi. Ako si mozem
> odratat od prijmu moju vydavky. Ci su neake
> pausalne naklady, alebo si mozem dat do nakladoov
> skutocne vydavky - aj ich zdokumentujem.

Podle mne tezko. Odecist je muzes maximalne pausalem, u nas je to tusim 25%

Gandhi

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #27 kdy: 06-02-2006, 17:05:59 »
Milann, poriadnu zmluvu o dielo, tykajucu sa predaja programu na nete nenajdes. Vecer sem mozem dat jeden vzor, ktory mi vyrobil pravnik. Hruskovou zmluvou sa neriad, autorsky zakon predpisuje niektore body, ktore zmluva musi mat, upratovacie prace nie su podla zakona dielom ani pod vplyvom hasisa.

Ten Literarny fond sa urcite netyka programov. To pokojne ignoruj.

Pausalne vydavky sa daju uplatnit, ked vypisujes priznanie. Z hlavy to presne neviem, ale minuly rok a tusim aj tento to je 20 alebo 25%, buduci rok ma byt 40%. Tusim ze to je odsek 10 § 6 zakona o dani z prijmov.

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #28 kdy: 06-02-2006, 18:31:00 »
Ten vzor vydalo vydavateľstvo "Verlag Dashöfer". Majú nato odborníkov. ;D ;D ;D

Už som tu raz písal aby sa pozrel do Obchodného zákonníka. ???
Tam je presne uvedené na čo ktorá zmluva slúži a čo musí obsahovať.

Stanislav Hruška

Milann

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #29 kdy: 06-02-2006, 19:04:00 »
Gandhi, budem ti vdacny ked tu hodis zmluvu, pripadne mi ju posli na mail - velka vdaka.

sthruska : ked si taky borec s radostou ti tu hodim vypis ohladom zmluvy o diele z Obchodneho zakonnika a uvidi sa potom ci budes stale majstrom sveta. Neboj uz som pred tvojim upozornenim na obchodny zakonnik videl. takze asi tak.

Jarda_ZX9R

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #30 kdy: 06-02-2006, 22:30:59 »
Já bych chtěl poprosit o zaslání vzoru i mě ,je-li to možné.

Gandhi

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #31 kdy: 06-02-2006, 23:23:00 »
No, dnes vecer to nebude, nemam uz v sebe moralnu silu nieco upravovat. ;) Zajtra vecer postnem vzor zmluvy, ak ma zas niekto nepozve do baru, ale bude len podla slovenskeho autorskeho zakona. Aj ked, vlastne tie pravnicke formulky su stale o tom istom, nebude problem si to prisposobit ani pre bratov spoza hranice.

Najma sa ale nedrzte toho, co sme si tu pisali o nasich zakonoch, vase budu urcite ine a mohli by ste sa nemilo prekvapit.

Jarda_ZX9R

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #32 kdy: 06-02-2006, 23:47:59 »
S tím počítám. :)

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #33 kdy: 07-02-2006, 09:18:00 »
ked si taky borec s radostou ti tu hodim vypis ohladom zmluvy o diele z Obchodneho zakonnika a uvidi sa potom ci budes stale majstrom sveta. Neboj uz som pred tvojim upozornenim na obchodny zakonnik videl. takze asi tak.

Nie som borec. A to, že si sa tam pozrel som doteraz nevedel. ;)
Osobne takéto veci riešim tak, že oslovím právnika a zároveň ekonóma - účtovníka.

Stanislav Hruška

Gandhi

• Host
Autorská práva a prodej
« Odpověď #34 kdy: 07-02-2006, 21:16:00 »
Slubovany vzor zmluvy som dal do osobitneho threadu.

http://forum.builder.cz/read.php?18,1492853